Na čo si treba dať pozor, keď kupujete novú strešnú krytinu

13.06.2017, Martin Kasarda | Materiály, technológie, konštrukcie

Staviate dom alebo nastal čas vymeniť súčasnú strešnú krytinu a vy s nadšením sledujete, že ponuka na trhu je obrovská a veľa predajcov láka záujemcov na extrémne nízke ceny? Žiaľ, skutočnosť nie je taká ružová, ako ju vykresľujú niektoré firmy vo svojej reklame.

Odporúčame vám neunáhliť sa s podpisovaním zmluvy. Najprv si zistite a overte potrebné informácie. Predídete tak možným nedorozumeniam. Pozrite si nasledujúce tipy, ako sa pri kúpe strechy nenechať oklamať. Ušetrí vám to nielen čas a peniaze, ale aj veľa problémov pri dohadovaní sa s predajcom.

Ruuki-1-X.jpg

Ak vás už zaujala konkrétna ponuka, je dobré si preveriť, či predávajúci patrí medzi oficiálnych dílerov ponúkanej značky strešnej krytiny. Najjednoduchšie je vyhľadať si informácie na webových stránkach príslušného výrobcu či zavolať na ich bezplatnú linku. Obľúbenou praktikou neférových predajcov je inzerovanie serióznej zavedenej značky, vo finále však zákazník nevedomky skončí s produktom menej kvalitného výrobcu.

 

Podvodné oslabovanie plechov či ochrany

Ďalším trikom, ktorý koncový zákazník, žiaľ, ťažko dokáže odhalitiť, je zámerné zoslabovanie plechov či ochrannej zinkovej vrstvy. Táto nekalá praktika môže viesť k rýchlemu opotrebovaniu strechy a radosť zo zdanlivo výhodného nákupu rýchlo pominie.

"Pre bežného klienta ťažko odhaliteľný trik spočíva v úmyselnom oslabovaní plechov z oficiálne deklarovaných 0,5 milimetra hrúbky na 0,45 mm i menej. Podobne aj ochranná vrstva zinku na povrchu oceľovej dosky býva predmetom podvodov, keď namiesto minimálne nevyhnutných 275 g/m² hazarduje výrobca lacných materiálov s 200-250 g. To, prirodzene, znižuje dlhodobú ochranu proti korózii. Spoločnosť Ruukki napríklad už od samého počiatku výroby strešných krytín otvorene deklaruje tak použité hrúbky a triedy ocele (0,5 mm), ako aj zinkovanie (275 g/m²), a takisto obojstranné aplikovanie povrchovej úpravy s použitím moderných ekologických materiálov. Túto kvalitu si drží desiatky rokov bezo zmeny," vysvetľuje Jan Hála z divízie strešných krytín spoločnosti Ruukki.

Ruuki-3-X.jpg


Záručné podmienky

Nezabúdajte, že predajca by tu mal byť pre vás aj po tom, čo ste mu za strechu zaplatili; spravidla vám musí byť schopný zodpovedať všetky otázky a poskytnúť pomoc. Máte právo vyžiadať si informácie súvisiace so servisom, s garanciou a podobne. Nechajte si predložiť certifikáty a vyhlásenia o vlastnostiach, ktoré značkoví producenti s hrdosťou poskytujú svojim predajcom.

Zaujímajte sa o záručné podmienky výrobcov. Záruka daná zákonom síce trvá dva roky, ale pri strešných krytinách by ste sa s tým rozhodne nemali uspokojiť. Seriózny predajca dokonca štandardne ponúka záruku aj niekoľko desiatok rokov, čo predstavuje temer doživotnú garanciu kvality.

"Vďaka spracovaniu vlastnej ocele v našich závodoch s prísnou kontrolou kvality môžeme garantovať hrúbku všetkých povrchových ochranných vrstiev. Preto sú naše záruky bez amortizácie či skrytých podmienok až na 50 rokov," dopĺňa J. Hála.


Zákerné drobné písmo

Obchodníci, ktorí ponúkajú nevýhodné podmienky, sa vždy snažia vzbudiť v zákazníkoch dôveru, lež nelichotivými detailmi sa, pochopiteľne, neradi chvália. Jedným z častých trikov je nutnosť "registrácie" kúpeného produktu počas krátkej lehoty po nákupe. Ak k tomu nedôjde, sľúbená dlhoročná záruka nebude platiť.

Ďalšou podvodníckou praktikou je maskovanie podstatných informácií do nenápadného odstavca, ktorý je navyše často napísaný drobným písmom. Môže sa tam napríklad ukrývať informácia o amortizácii kúpenej strešnej krytiny aj o 5-8 percent ročne, čo pri prípadnej reklamácii môže znamenať obrovské zníženie pôvodnej hodnoty.

Vynaliezavosť niektorých predajcov nepozná hranice a spomínané situácie predstavujú len príklady najčastejších praktík.

Ruuki-4-X.jpg


Viacnásobná radosť

Po prvé, strešná krytina vás poteší, keď ju uvidíte na streche a stavba získa krásnu prikrývku, ktorá vytvorí dom krajší, než bol vo vašich predstavách.
Ďalšia pozitívna emócia prichádza po rokoch, keď si uvedomíte, čo všetko strecha zažila, a pritom vyzerá stále rovnako dobre.

Verte tomu, že investíciu do strešnej krytiny nikdy nebudete ľutovať, pokiaľ sa rozhodnete pre solídneho predajcu, ktorý ponúka kvalitnú značku.

A ešte rada na záver: neponáhľajte sa s rozhodnutím a nepodceňte vyššie uvedené postrehy inšpirované konkrétnymi prípadmi z každodenného života. Žiaľ, aj na Slovensku.

Foto: Ruuki

Podobné články