Na kvalite tepelnej izolácie nešetrite. Aký materiál si vybrať?

21.11.2017, Sabína Nagyová | Materiály, technológie, konštrukcie

Tepelnú stratu domu je dobré mať pod kontrolou. Vyriešiť ju však môže kvalitná izolácia. Nie každý tepelnoizolačný materiál je vhodný do akýchkoľvek podmienok. Ako si dobre vybrať? Odborníci z Hornbachu pripravili prehľad tepelnoizolačných materiálov a ich výhod.

Izolacia-1-X.jpgKľúčom ku kvalitnej izolácii je výber správnych materiálov a dostatočná hrúbka izolačnej vrstvy. "Tepelná izolácia nielen znižuje spotrebu energie, ale aj zabraňuje zatekaniu do obvodového plášťa budovy, zabezpečuje požiarnu ochranu a v lete bráni prehrievaniu domu," vysvetľuje Richard Klička, odborník na stavby z projektového marketu Hornbach.

Na hrúbke a kvalite izolácie sa neoplatí šetriť. "Môže sa stať, že práca investovaná do montáže izolácie sa minie účinku práve vinou nevhodne zvoleného materiálu. Ak sa pustíte do izolácie, rozhodne na kvalite nešetrite," odporúča R. Klička.

Tepelné izolácie spravidla rozdeľujeme do troch kategórií. Najčastejšie sa využívajú penové materiály, druhú kategóriu tvoria vláknité materiály a v minulosti sa najčastejšie využívali rastlinné.


Penové materiály

Penové tepelné izolácie sa vyznačujú špeciálnou štruktúrou, pretože vzduch majú uzavretý v malých komorách. Prúdenie vzduchu v nich takmer vôbec neprenáša teplo. "Charakterizuje ich nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti, preto sú veľmi obľúbeným materiálom na zatepľovanie," pokračuje odborník z Hornbachu.

Najčastejšie sa používa penový polystyrén, ktorý má priaznivú cenu. Práca s ním je jednoduchá, a to vďaka nízkej hmotnosti a dobrej spracovateľnosti. Jeho negatívom je, že nejde o vyslovene ekologický materiál, rizikom je aj menšia odolnosť proti vlhkosti a tlaku.
O 25 percent lepšie izolačné vlastnosti má tzv. šedý polystyrén. Jeho nevýhodou je však vyššia cena a podmienky, v akých sa s ním pracuje. Musí sa inštalovať v tieni, aby pod vplyvom tepelnej rozťažnosti nedošlo k popraskaniu fasády.

Na miesta, ktoré sú pravidelne v kontakte s vodou, je vhodný extrudovaný polystyrén. Vďaka uzavretým pórom pri ňom nehrozí nasiaknutie vodou, má dlhú životnosť a veľmi dobre odoláva tlaku.

Na zoznam penových izolačných materiálov patrí aj penový polyuretán, ktorého tepelnoizolačné vlastnosti sú veľmi dobré. Jeho prednosťou je vysoká odolnosť voči nízkym i vysokým teplotám. Na trhu je v podobe peny alebo tuhých dosiek.

Škálu penových materiálov uzatvára penové sklo, ktoré má ekologický pôvod. Vyrába sa napeňovaním recyklovaného skla, ktoré sa vyznačuje špičkovými vlastnosťami. Je parotesné, nehorľavé, nenasiakavé a má vysokú tlakovú únosnosť. Používa sa preto pri izolovaní základov, plochých striech, podláh, ale aj občianskych stavieb či obchodných stredísk. Jeho častému využívaniu bráni najmä vyššia cena.


Vláknité materiály

Do tejto kategórie patrí sklená vlna, minerálna vlna i drevovláknitá izolácia. Sklená vlna sa získava tavením kremíka, ku ktorému sa pridávajú prímesi. Je vysoko paropriepustná, vďaka čomu sa vlhkosť zo stien budovy môže odparovať. Používa sa na zateplenie fasád či striech. "Nehodí sa do vlhkých miest, pretože má vysokú nasiakavosť. Nevýhodou sklenej vlny je aj potreba ochrany pri manipulácii, pretože jej vlákna môžu spôsobiť poranenia kože," upozorňuje R. Klička.

Podobné vlastnosti má aj minerálna vlna, ktorá sa však vyrába z čadiča. Jej pozitívom je malá tepelná rozťažnosť, preto zmeny teploty nespôsobia popraskanie fasády domu.
Medzi obľúbené izolačné materiály patria i drevovláknité dosky, a to najmä pre svoj ekologický pôvod. Pozostávajú z jemných vlákien dreva, vodoodpudivých látok a zo smoly. Prepúšťajú vodnú paru, dobre izolujú zvuk a sú vhodné ako izolácia drevostavieb.


Rastlinné materiály

Z vlákien konope sa zhotovujú dosky a rúno, ktoré vynikajú dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Sú tiež vhodnou náhradou minerálnej vlny, majú pevnú a odolnú štruktúru, odolávajú vlhkosti a nehrozí im napadnutie škodcami či hnilobou. Pohlcujú vlhkosť a sú paropriepustné.

Medzi prírodné tepelnoizolačné materiály patrí aj celulóza, ktorá sa vyrába z recyklovaného papiera. Je vhodná aj do ťažko dostupných miest, pretože sa aplikuje fúkaním. Podobne ako konope sa správa ako pijavý papier a pohlcuje vlhkosť. Na Slovensku nepatrí k obľúbeným izolačným materiálom, hodí sa však predovšetkým na drevostavby.

Foto. Hornbach

Podobné články

  • Najlepšia ochrana strechy pred počasím a vonkajšími vplyvmi

    Strecha-2-X.jpg

    Tak našu pleť, ako aj fasádu domu a jeho strechu treba dobre chrániť pred čoraz viac nevyspytateľným a premenlivým počasím alebo inými vonkajšími vplyvmi. Poškodenie strechy môže mať veľa podôb. Najhoršie je, že aj ten najmenší problém, ak sa podcení, máva často vážne následky.

  • Aj plastové okná treba po čase vymeniť. Kým nebude neskoro

    Plastove-okna-vymena-5-X.jpg

    Máte doma plastové okná už vyše 15 či 20 rokov? Zvážte ich výmenu. Ich životnosť je obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rozličné problémy. Nižšie účty za energie sú len jedným z dôvodov, prečo staršie plastové okná treba vymeniť.

  • Epoxid: kráľ medzi lepidlami by mal mať miesto v každej dielni

    Epoxid-lepidlo-4-X.jpg

    Epoxidy sa často označujú za kráľa medzi lepidlami. Dôvodom sú znamenité vlastnosti a široká škála využitia. Prečo je dobré mať vo výbave dielne také epoxidové živice alebo lepidlá? A čo všetko nimi dokážete zalepiť, opraviť či vyrobiť?

  • Odborníci radia: na čo si dať pozor pri rekonštrukcii či realizácii strechy?

    Strechy-3-X.jpg

    Pri zvažovaní šikmej alebo plochej strechy domu bývajú ľudské preferencie čisto subjektívne. Väčšina Slovákov má zakorenenú základnú predstavu svojho budúceho prístrešku podľa toho, aké domy vo svojom okolí vídava od detstva.

  • CD profily sú dnes pri realizácii interiérov čoraz obľúbenejšie

    Profil-CD-3-X.jpg

    Využitie CD profilov je dnes vo výstavbe domu čoraz obľúbenejšie. Sadrokartón kombinovaný so špeciálnymi CD profilmi prináša nielen estetiku, ale aj množstvo výhod, vďaka ktorým možno vytvárať moderné a elegantné interiéry.

  • Facelift nehnuteľnosti: ako obnoviť vzhľad fasády a zámkovej dlažby

    Cistenie-fasada-dlazba-3-X.jpg

    Podobne ako v prípade tváre či celkového vzhľadu oblečenia vizitkou každej nehnuteľnosti je jej fasáda. Pôvodná krása a "svieži nádych" častí domu a jeho okolia sa však vplyvom náročných vonkajších podmienok veľmi rýchlo strácajú. Vrtochy počasia na budovách zanechávajú nežiaduce stopy, ktoré sa však našťastie dajú odstrániť.