Suchou montážou izolácie si príbytok ochránite pred teplom aj chladom

31.03.2017, Romana Otočková | Materiály, technológie, konštrukcie

Jar sa nám síce už naplno prihlásila, no mnohí si zaiste ešte spomenieme na arktické mrazy, akých sme si tentoraz užili až-až. Tohtoročná zima lámala svojimi mínusovými hodnotami všetky rekordy.

Útočisko pred zimou hľadáme v teple domova s čajom v ruke a pri krbe alebo inom zdroji tepla. Arktické teploty môžu byť zároveň podnetom k úvahám, ako si izolovať príbytok pred chladom. Ideálnym a jednoduchým riešením na zateplenie obydlia je suchá montáž izolácie. Vďaka odborníkom z projektového marketu Hornbach si na suchú montáž môže teraz trúfnuť skutočne každý.

Sucha-montaz-1-X.jpg


Minimum mokrých zásahov

Suchá výstavba je modernou technológiou s minimom mokrých zásahov vhodná do všetkých interiérov. V posledných rokoch je súčasťou racionálneho stavebného štýlu pre výstavbu, prestavbu a renováciu stavieb. Vďaka suchej montáži izolácie je miestnosť chránená pred zimou, no zároveň sa tento typ renovácie hodí aj do vlhkých priestorov, keďže dokáže zabrániť vzniku plesní.

Sucha-montaz-11-X-ramcek.jpg

Základom systému suchej montáže izolácie sú pásy zo sklenej vaty a sadrokartonové dosky. Tie sa pripevnia na nosné konštrukcie a vďaka tmelu a výstužným páskam dodajú interiéru nový rozmer. Do suchej montáže sa môžete pustiť v novostavbe, ale aj v prípade rekonštrukcie starších domov či bytov. Vyhnete sa murovaniu, malte, lepidlám a ďalším zložitým konštrukčným prácam, ktoré by vám zabrali veľa času. S komplexným postupom a výberom materiálu vám ochotne poradia špecialisti v Hornbachu.

Sucha-montaz-2-X.jpg

Sucha-montaz-3-X.jpg


Aj izoláciu treba chrániť pred vlhkosťou

Ak sa rozhodnete pustiť sa do suchej montáže v podkroví svojpomocne, sústreďte sa v prvom rade na nosné konštrukcie medzi krokvami. Priestor medzi jednotlivými fošňami konštrukcie utesnite izolačnou vatou. Odporúčaná hrúbka vatovej izolácie je aspoň 160 milimetrov. Izoláciu oceníte nielen v zime, ale aj v lete.

"Zateplenie stropu a stien neslúži len na to, aby miestnosť nebola v zime premrznutá. V lete zase prispieva k tomu, aby podkrovie nebolo prehriate, udržiava v ňom príjemnú klímu," vysvetľuje Radim Kuřátko, odborník na stavbu z Hornbachu. Aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti, prikryte izoláciu medzi krokvami parotesnou fóliou a jej pásy nepriedušne zlepte dohromady.

Rovnaký postup použite aj pri izolovaní stien. Ideálnym materiálom je opäť sklená vata. Tú možno ľahko stlačiť a vďaka svojej nízkej hmotnosti je dobre spracovateľná a ľahko sa aplikuje. Využiť môžete napríklad sklenú vatu Isover Domo vhodnú na akékoľvek tepelné alebo zvukové izolácie. Najmä ako výplň v konštrukcii stropov sú vhodné dosky Isover Merino. Po pripevnení vatových pásov a parozábrany môžete prejsť k inštalácii vnútorného obloženia, na ktoré sa bežne využívajú sadrokartonové dosky.

Sucha-montaz-4-X.jpg

Sucha-montaz-5-X.jpg


Bodkou za opláštením je tmelenie špár

Po inštalácii izolačných pásov sklenej vaty a ich prekrytí parozábranou pripevnite kolmo na nosníky drevenej konštrukcie krokiev profily na uchytenie dosiek. Použiť môžete kovové alebo drevené laty, avšak dbajte na to, aby od seba neboli vzdialené viac ako 50 centimetrov.

Kovové profily možno upevniť vďaka systémovým upevňovacím prvkom, kým pri drevených si vystačíte s vhodnými skrutkami. Narežte dosky sadrokartónu do požadovaných rozmerov a pustite sa do montáže, aby ste ich s pomocou skrutiek pripevnili na všetky steny miestnosti.

Po osadení sadrokartónových dosiek zostáva zakryť špáry a upraviť rohy a sokle lištami – tie môžu byť hliníkové, plastové aj drevené. Samotné tmelenie spojov nie je zložité, no nezabudnite skontrolovať, či hlavičky skrutiek nevyčnievajú z dosiek. Ako prevenciu proti praskaniu spojov medzi doskami použite výstužné pásky. Tmel nechajte po nanesení prvej vrstvy zaschnúť a potom obrúste prípadné nerovnosti. Nanesením druhej, širšej vrstvy tmelu na špáry zabezpečíte ich pevnosť a dokončíte celú izoláciu miestnosti.

Sucha-montaz-6-X.jpg

Sucha-montaz-7-X.jpg

Sucha-montaz-8-X.jpg   Sucha-montaz-9-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články