Trojsklá sú najspoľahlivejšie, tvrdí Makrowin, preto používa už len tie

19.05.2016, Štefan Kuča | Materiály, technológie, konštrukcie

Okno na dome je také dobré, aké sú komponenty, ktoré ho tvoria. Jeho kvalitu do značnej miery určuje sklo, preto detviansky výrobca Makrowin dvojsklá už takmer ani nepoužíva a osádza len trojsklá.

Okná sa skladajú z rámu, zo skla a z kovania. Každá z týchto súčastí má svoje tepelnotechnické parametre, ktoré ovplyvňujú kvalitu celého okna. Projektanti však často presne nešpecifikujú tepelno-technické parametre všetkých súčastí (Uw, Ug, Uf). Robia to buď z opatrnosti, veď nesú zodpovednosť za to, čo navrhli, alebo z neznalosti , čo je ten horší prípad.

Pri nejasnej špecifikácií tepelnotechnických parametrov súčastí okien vznikajú problémy a výrobca musia zákazníkom vysvetľovať, ako sa okno skladá a čo konkrétne mu so svojimi technológiami vie ponúknuť. Teda akú výslednú hodnotu U okna dosiahne, keď sa použijú rozličné rámy, sklá, kovania a tesnenia, hovorí Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti Makrowin, s.r.o., Detva.

Makrowin-okno-3-X.jpg


Najnižšia cena je zradná

"Musíme klienta 'dovzdelať' a až potom sa pýtať, aký variant konštrukčného zloženia, a tým aj tepelnotechnickej kvality okna máme naceniť. Najhoršie je zistenie, že aj napriek snahe ponúknuť zákazníkovi čo najvyššiu tepelnotechnickú kvalitu okien, ktoré vyrábame, ten napokon často uprednostní najnižšiu cenu. Je samozrejmé, že pri najnižšej tepelnotechnickej kvalite okna je aj jeho cena najnižšia. Keď si však porovnáme cenu drevených okien, tak okno s trojsklom je drahšie len približne o 10 percent. Takýto cenový rozdiel je z dlhodobého hľadiska tepelných ziskov zanedbateľný a vráti sa už v prvých rokoch používania. Preto Makrowin vo svojich výrobkoch dvojsklá už prakticky ani nepoužíva a osádza len trojsklá. Ak zákazník z nejakých príčin trvá na dvojskle, vieme mu vyhovieť, ale snažíme sa mu to vyhovoriť," pokračuje D. Majer.


Šetriť na oknách sa neoplatí

Pripravovaná legislatíva aj súčasné trendy jednoznačne preferujú nízkoenergetické a pasívne budovy a pri nich dvojsklo dnes už nemá čo hľadať. "Okná s izolačnými dvojsklami už ani neodporúčame. Prax ukázala, že trojsklá treba dať všade. Potvrdzujú to aj teoretické výpočty. Rovnaký dom postavený napríklad v Bratislave, na Sliači či v Poprade má vo všetkých troch prípadoch vyššie denné tepelné zisky pri trojsklách ako pri dvojskle. Netreba zabúdať, že okná nám prinášajú tepelné zisky, ale aj tepelné straty, a preto sú trojsklá energeticky efektívnejšie," poznamenáva šéf Makrowinu.

Šetriť na oknách sa podľa neho neoplatí. Tvrdí, že dnešné moderné drevo-hliníkové okná majú rovnakú životnosť ako celá stavba a nepotrebujú ani mimoriadne ošetrovanie, ani výmenu v dôsledku opotrebovania. Ak sú navrhnuté, vyrobené a osadené správne, predstavujú dobrú investíciu, aká sa majiteľovi rokmi vráti v podobe ušetrených nákladov v zime na kúrenie a v lete na chladenie. Rozdiel v cene medzi dvojsklom a trojsklom je takmer nepodstatný s prihliadnutím na dlhodobý zisk počas ich používania, pripomína D. Majer.

Makrowin-okno-1-X.jpg   Makrowin-okno-2-X.jpg


Porovnanie dvojskla a trojskla

Kým rozdiel v cene drevených okien s dvojsklom a s trojsklom je iba zhruba 10 percent, rozdiel v parametroch dvojskla a trojskla je podstatne väčší:

  • Ug = 1,1 W/m².K – dvojsklo,
  • Ug = 0,6 W/m².K – trojsklo.

Viac o porovnaní je TU. Na tejto stránke sú aj tabuľky s konkrétnymi výsledkami výpočtov – tepelné straty, tepelné zisky z troch rôznych klimatických oblastí Slovenska (Bratislava, Sliač a Poprad). V rodinnom dome sú použité dva varianty zasklenia. V jednom sú všetky okná s trojsklami a druhom s dvojsklami na južnej strane, aby "dvojsklá pekne hriali".

"Výsledok si možno pozrieť v tabuľkách. Jedine s trojsklom aj na južnej strane bolo možné dosiahnuť kladnú energetickú bilanciu okien, čiže okná s trojsklom aj na južnej strane nám priniesli viac tepla, ako stratili. Pri použití dvojskla na južnej strane sú vždy straty väčšie ako zisky," dodáva D. Majer.

Foto: Makrowin

Podobné články

  • Dlažby v interiéri sa netreba báť. Poradíme vám, ako si dobre vybrať

    Dlazba-interier-9-X.jpg

    Vybrať si dlažbu ako podlahovú krytinu do interiéru a exteriéru prináša okrem vizuálneho zjednotenia priestoru aj ďalšie výhody. Vďaka svojej odolnosti je ideálna na miesta náchylné na opotrebovanie.

  • Najlepšia ochrana strechy pred počasím a vonkajšími vplyvmi

    Strecha-2-X.jpg

    Tak našu pleť, ako aj fasádu domu a jeho strechu treba dobre chrániť pred čoraz viac nevyspytateľným a premenlivým počasím alebo inými vonkajšími vplyvmi. Poškodenie strechy môže mať veľa podôb. Najhoršie je, že aj ten najmenší problém, ak sa podcení, máva často vážne následky.

  • CD profily sú dnes pri realizácii interiérov čoraz obľúbenejšie

    Profil-CD-3-X.jpg

    Využitie CD profilov je dnes vo výstavbe domu čoraz obľúbenejšie. Sadrokartón kombinovaný so špeciálnymi CD profilmi prináša nielen estetiku, ale aj množstvo výhod, vďaka ktorým možno vytvárať moderné a elegantné interiéry.

  • Facelift nehnuteľnosti: ako obnoviť vzhľad fasády a zámkovej dlažby

    Cistenie-fasada-dlazba-3-X.jpg

    Podobne ako v prípade tváre či celkového vzhľadu oblečenia vizitkou každej nehnuteľnosti je jej fasáda. Pôvodná krása a "svieži nádych" častí domu a jeho okolia sa však vplyvom náročných vonkajších podmienok veľmi rýchlo strácajú. Vrtochy počasia na budovách zanechávajú nežiaduce stopy, ktoré sa však našťastie dajú odstrániť.

  • Uvažujete vymeniť vchodové dvere na dome? Ako si dobre vybrať?

    Vchodove-dvere-4-X.jpg

    Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom.

  • Vlhké steny ohrozujú zdravie vás aj vášho domu, myslite na to

    Vlhke-steny-plesne-2-X.jpg

    Syndróm chorých budov (sick building syndrome, SBS) sa pri téme bývania spomína čoraz častejšie. Ide o stavby a príbytky, ktoré sa negatívne podpisujú na ľudskom zdraví. Netrpia ním len staré budovy. Všetky tieto stavby však spája nadmerná vlhkosť a zlé dýchanie stavby.