Vetrať dlho či krátko? A kedy? Účinné vetranie postráži aj technika

08.03.2016, Mária Kožuchová | Materiály, technológie, konštrukcie

V interiéroch sa vytvára vlhkosť, pričom malé množstvo kondenzátu na hliníkovom ráme a okennom skle je podľa noriem prípustné. Nadmerná vlhkosť je však nežiaduca. Predchádzať jej možno viacerými spôsobmi, najlepšie vetraním.

V teplých dňoch a v lete je vhodné vetrať krátko, nárazovo a mimo vykurovacej sezóny aj dlhodobo, ventilačkou a mikroventiláciou. V zimných mesiacoch však pri dlhodobom vetraní dochádza k neželanému vychladnutiu stien, najmä v okolí okien, a k ochladeniu interiéru.

"Odporúčame dávkové nárazové vetranie, ktoré zaručuje optimálnu ochranu pred škodami spôsobenými vlhkosťou. Vetranie treba opakovať niekoľkokrát denne. Aby bola výmena vlhkého vzduchu a vzduchu s vysokým obsahom CO₂ účinná, je potrebné zohľadniť ročné obdobie a vonkajšie teploty. V zime je lepšie vetrať krátko, štyri až šesť minút, a pravdaže, pri vypnutých termostatických ventiloch a úplne otvorenom okne," vysvetľuje Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

Schuco-vetranie-1-X.jpg


Mechatronické kovanie TipTronic

Čo v prípadoch, keď sú okná ťažko prístupné, napríklad na schodiskách alebo vysoko vo fasádach? Čo ak nie je vhodné vybudovanie vzduchotechniky (klimatizácie) alebo je to príliš drahé riešenie?

"Veľmi efektívnym variantom optimalizácie vetrania a klímy je mechatronické kovanie Schüco TipTronic v kombinácii s teplotnými senzormi. Riešením TipTronic možno vybaviť a kontrolovane ovládať okná pri rozličných typoch otvárania, napr. klasické, otváravo-sklopné alebo paralelne otváravé," pokračuje P. Škvaril.

Motory kovania sú nainštalované do krídiel a pri pohľade zvonku aj zvnútra ich nevidno. Otváranie a zatváranie okien je automatické. Riadia to senzory, ktoré sledujú rozdiel vonkajších a vnútorných teplôt.

Schuco-vetranie-8-X.jpg   Schuco-vetranie-9-X.jpg

 Veľmi efektívnym variantom optimalizácie vetrania a klímy je mechatronické kovanie Schüco TipTronic v kombinácii s teplotnými senzormi


 

Integrovaný vetrací systém s rekuperáciou

Konvenčný spôsob vetrania má aj niektoré nevýhody. Okrem hluku sa do interiéru dostáva prach, hmyz, peľ a pri nesprávnom vetraní v zime uniká cenné teplo. Firma Schüco preto vyvinula VentoTherm, integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov. Plynulá výmena vzduchu s možnosťou automatickej prevádzky je zabezpečená aj pri zatvorenom okne.

Jednotka je štandardne umiestnená v nadpraží okna a nijako nenarúša vonkajšiu fasádu ani protihlukové a bezpečnostné vlastnosti okna. Ovládanie je integrované do rámu okna. Schüco VentoTherm možno využiť pri novostavbách aj rekonštrukciách, umožňuje horizontálnu aj vertikálnu inštaláciu a existuje i variant skrytej inštalácie. Systém znižuje energetické straty spôsobené odvetrávaním až o 35 percent.

Schuco-vetranie-4-X.jpg

Schuco-vetranie-5-X.jpg

Schuco-vetranie-6-X.jpg   Schuco-vetranie-7-X.jpg

 VentoTherm je integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov


 

Päť rád, ako správne vetrať

  1. Pri vetraní dodržiavajte čas a spôsob odporúčaný odborníkmi.
  2. V zime vetrajte krátko a nárazovo, vetranie opakujte.
  3. Ventilačku a mikroventiláciu využívajte dlhodobo len v mesiacoch mimo vykurovacej sezóny.
  4. Ak pri výbere okien viete, že k im nebudete mať dobrý prístup, zvoľte mechatronické kovanie v kombinácii s teplotnými senzormi.
  5. Zabráňte alergickým reakciám svojej rodiny pri vetraní pomocou okenného systému s peľovým filtrom.

Schuco-vetranie-3-X.jpg

Foto: Schüco

Podobné články

  • Facelift nehnuteľnosti: ako obnoviť vzhľad fasády a zámkovej dlažby

    Cistenie-fasada-dlazba-3-X.jpg

    Podobne ako v prípade tváre či celkového vzhľadu oblečenia vizitkou každej nehnuteľnosti je jej fasáda. Pôvodná krása a "svieži nádych" častí domu a jeho okolia sa však vplyvom náročných vonkajších podmienok veľmi rýchlo strácajú. Vrtochy počasia na budovách zanechávajú nežiaduce stopy, ktoré sa však našťastie dajú odstrániť.

  • Chlad a vlhko v garáži: ako ju vykurovať efektívne a hospodárne?

    Garaz-vykurovanie-3-X.jpg

    Treba či netreba v garáži kúriť? Z pohľadu peňazí sa dá povedať, že vykurovať ďalšiu miestnosť, v ktorej sa navyše nezdržiavame, je zbytočné. Na druhej strane, chlad môže negatívne vplývať na auto aj na ostatné veci, ktoré sú v garáži odložené.

  • Uvažujete vymeniť vchodové dvere na dome? Ako si dobre vybrať?

    Vchodove-dvere-4-X.jpg

    Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom.

  • Okná, čo vás potešia: farebné variácie už aj v otvorových výplniach

    Okna-farby-7-X.jpg

    Nové technológie a moderné štýly sa nevyhýbajú ani segmentu oknám a dverám. Vďaka novým postupom a materiálom sú na trhu PVC okná dostupnejšie v širších farebných škálach a s vlastnosťami, ktoré zaručia vysokú odolnosť a uľahčia údržbu.

  • Sklopno-posuvné dvere od Inconu s inovatívnou kinematikou kovania

    Dvere-Incon-3-X.jpg

    Veľa denného svetla v interiéri, panoramatický výhľad, pohodlný vstup na terasu. To je len časť atribútov presklených prvkov dnešných novostavieb. Novinkou na trhu sú sklopno-posuvné dvere od firmy Incon.

  • Ako v lete účinne ochrániť príbytok pred spaľujúcim slnkom?

    Teplo-Veka-2-X.jpg

    Domov zaliaty slnkom si praje väčšina z nás, no táto radosť má aj svoje limity. Letné slnko často spôsobuje nadmerné prehrievanie príbytku a nepríjemne oslňuje, čo môže byť obmedzujúce napríklad aj pri práci na home office. Ako sa vyhnúť invazívnym slnečným lúčom a "trópom" v domácnosti?