Výkvety na dlažbe či múriku: čo robiť s týmto estetickým kazom?

29.06.2017, Vladimír Pabiš | Materiály, technológie, konštrukcie

Výkvety. Každý už o nich počul, nebývajú uznávaným dôvodom reklamácií a väčšina z nich po čase ustupuje. Napriek tomu vedia spôsobiť problémy pri odovzdávaní stavby alebo počas garančnej lehoty.

Predstavte si modelovú situáciu z praxe, ktorá sa často opakuje. Nadšený zákazník si vyberie betónový múr alebo dlažbu podľa svojho výberu a počká na jej správne položenie. Po krátkom čase sa na povrchu začnú objavovať biele fľaky, ktoré značne znižujú estetickú hodnotu nového exteriérového doplnku.

Nespokojný klient sa najprv obracia na realizátora a neskôr aj na samotného výrobcu, ktorý však sa vznik výkvetov nenesie zodpovednosť. Objavenie vápenných výkvetov na povrchu je prirodzeným a prírodným procesom. Predchádzať ich tvoreniu sa však čiastočne dá dodržaním kvality výroby a správnym uložením, keď sa zabezpečia všetky opatrenia proti vzlínaniu vlhkosti.

Vykvety-1-X.jpg


Vznik výkvetov

Podstata vzniku výkvetov vyplýva už zo skladby stavebných materiálov, z ktorých sa betónové dlažby, múry alebo ploty vyrábajú. Ak chceme proces tvorby výkvetov bližšie popísať, treba začať od oxidu vápenatého, ktorý je prirodzenou súčasťou každej betónovej zmesi.

Oxid vápenatý s vodou vytvorí hydroxid vápenatý, ktorý na povrchu v kombinácií so vzdušným oxidom uhličitým vytvorí uhličitan vápenatý (CaCO₃). Uhličitan vápenatý je výsledný výkvet, ktorý je prezentovaný bielou vrstvou povlaku. Časom a pôsobením poveternostných vplyvov však samotný výkvet zmizne a farebnosť povrchu sa opätovne ustáli na pôvodnú úroveň. Či a v akej miere sa na povrchu začnú prejavovať výkvety, záleží od polohy, vlhkosti a kvality izolačných prác, ktoré sa realizovali.

Výkvetom možno zabrániť aj dodržiavaním správnych zásad vo výrobe. Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk tvrdí, že základom je pri príprave hmôt na báze cementu dodržať predpísané množstvo zámesovej vody a pri betóne maximálne zhutnenie. Tieto opatrenia zabezpečia minimalizáciu rozmeru pórov v materiáli, čím sa zamedzí transportu vlhkosti. Vo všeobecnosti platí, že výkvetom sa najviac darí v období na začiatku jari, keď je pôda najvlhkejšia, a väčšinou úplne zmiznú po dvoch-troch rokoch od vzniku.

Vykvety-2-X.jpg


Ak ich chceme odstrániť

Výkvety podľa P. Molnára nemajú okrem estetického hľadiska žiadne negatívne účinky. Ak si však zákazník praje výkvety prekryť, existujú rozmanité prípravky, ktoré možno použiť. Sú to látky na báze organických a anorganických kyselín, ktoré rozpúšťajú vápenný hydrát. Kedže ide o agresívne látky, pri ich používaní môže nastať aj poškodenie samotného povrchu a štruktúry dlažby alebo plotu.

Vzhľadom na agresívnosť sa na začiatku sa odporúča výskúšať ich účinok len na malej časti plochy. Ak sme pri odstraňovaní úspešní, môžeme pokračovať ďalej. Chemické čistenie výkvetov možno pre optimálny výsledok kombinovať aj s kefou s kyselinovzdornými štetinami.

Na záver však treba dodať, že aj po odstránení prvých výkvetov nemusí byť výsledný vizuálny efekt podľa prianí zákazníka. V tomto prípade sa preto treba pozrieť na reálne uloženú dlažbu a postavené ploty, na ktorých samotné výkvety sú alebo už stihli zmiznúť. Klient tak získa presný obraz o správaní materiálu v reálnych podmienkach a na tvorbu výkvetov tak už bude pripravený.

Foto: Austria Beton Werk

Podobné články

 • Porovnanie garážových brán: rolovacie alebo výklopné?

  Minirol-garaz-brana-5-X.jpg

  Pri riešení otázky vjazdu do garáže zacieľte svoju pozornosť na technologické riešenia, ktorých je hneď niekoľko. V článku sa zameriavame na dva typy garážových brán, z ktorých jeden ponúka klasický výklopný systém, druhý predstavuje modernejšie, rolovacie riešenie nenáročné na priestor.

 • Dvere do svojho obydlia by ste mali mať nedobytné ako múry hradu

  Dvere-Sherlock-5-X.jpg

  Letné mesiace nie sú len o šťastných chvíľach na dovolenke, ale ak sa nesprávate zodpovedne voči zabezpečeniu svojho domova, tak aj o starostiach. Prípadov vykradnutia je na Slovensku čoraz menej, no narástli spôsobené škody. Zvýšiť bezpečie svojho príbytku vám pomôžu bezpečnostné dvere. Viete však, ako si ich správne vybrať?

 • Velux vyvinul okno so zaobleným zasklením na plochú strechu

  Velux-zaoblene-zasklenie-13-X.jpg

  Spoločnosť Velux prináša prvé okno so zaobleným zasklením určené na plochú strechu. Inovované zasklenie kombinuje elegantný dizajn s intenzívnejším presvetlením interiéru.

 • Značkové a lacné rolety sa líšia predovšetkým svojou životnosťou

  Minirol-rolety-2-X.jpg

  Hlavný rozdiel medzi značkovými a lacnými roletami je v ich životnosti. Na trhu je dnes pestrá škála vysokokvalitných modelov, no ešte pred takými 20 rokmi nebola v tomto segmente prílišná konkurencia.

 • Ako si zabezpečiť príbytok a na čo nezabudnúť pred dovolenkou?

  Fab-zlodeji-2-X.jpg

  Aj vy si už píšete zoznam, čo všetko musíte urobiť pred odchodom na dovolenku? Popri tom, čo pokúpiť a zabaliť, si pripíšte aj to, ako sa postarať o byt či dom pred katastrofou, kým nebudete doma.

 • Na čo si treba dať pozor, keď kupujete novú strešnú krytinu

  Ruuki-2-X.jpg

  Staviate dom alebo nastal čas vymeniť súčasnú strešnú krytinu a vy s nadšením sledujete, že ponuka na trhu je obrovská a veľa predajcov láka záujemcov na extrémne nízke ceny? Žiaľ, skutočnosť nie je taká ružová, ako ju vykresľujú niektoré firmy vo svojej reklame.