Nové byty v Bratislave stále pribúdajú, ich cena sa zvyšuje

09.01.2017, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Dobrá nálada na trhu, podporovaná priaznivými úrokovými sadzbami, má značný vplyv na vývoj cien bytov v Bratislave. V poslednom štvrťroku 2016 sa znovu potvrdila aj veľká aktivita developerov.

Priemerná cena metra štvorcového rástla v zdravej miere tak v kategórii predaných, ako aj voľných bytov v hlavnom meste SR. V poslednom štvrťroku 2016 oproti predošlému kvartálu si kupujúci za byty v Bratislave museli priplatiť o 3,54 percenta viac. Cena predaných bytov vzrástla na 1 815 eur/m² (bez DPH). Zvýšila sa aj priemerná cena voľných bytových jednotiek. Ku koncu vlaňajška dosiahla 1 940 eur/m² (bez DPH), čo bol medzikvartálny vzostup o 1,5 perc. Za posledné tri mesiace minulého roku sa celkový počet predaných bytov na trhu novostavieb priblížil k číslu 1 400. Vyplýva to z analýzy realitnej kancelárie Lexxus, a.s., spoločnosti Hypocentrum finančné služby, a.s., a realitného portálu Ringo.sk.

Penta-Sky-Park-1-X.jpg

 Spomedzi nových projektov bol koncom roku 2016 v Bratislave najväčší záujem o Sky Park, ktorý ide stavať spoločnosť Penta Investments


 

Vzostup ponuky

Štvrtý kvartál 2016 opätovne potvrdil veľkú developerskú aktivitu. Na bratislavský trh pribudlo 18 nových projektov. Z nich bolo 12 úplne nových, šesť existujúcich spustilo predaj ďalšej etapy. Od začiatku októbra do konca decembra 2016 na trh prišlo 1 951 nových bytov.

"Zaznamenali sme prírastok vo všetkých bratislavských obvodoch," hovorí Tomáš Miartuš, analytik realitného trhu v spoločnosti Lexxus. Dlhoočakávaný projekt Sky park, ktorý oficiálny predaj spustil v poslednom kvartáli minulého roku, bol z hľadiska objemu nových bytov najväčší zo všetkých 18 spomínaných stavieb.

Pri porovnaní lokalít hlavného mesta sa najúspešnejším stal tretí bratislavský obvod, a to počtom tak projektov, ako aj nových bytov. Realizuje sa tu sedem developerských investícií s 659 bytmi. V piatom obvode prispel do celkovej ponuky novostavieb projekt Slnečnice svojou treťou etapou Viladomy s 285 novými jednotkami. Štvrtý bratislavský obvod mal iba dve stavby – Tammi, kde spustili štvrtú etapu, a do ponuky novostavieb pribudol nový projekt Kolísky.

Graf-1-X.jpg

 Vývoj priemernej ceny voľných bytov v Bratislave (v eur/m², bez DPH)


 

Najpredávanejšie projekty

Najväčší záujem bol o Sky park, kde sa v poslednom kvartáli 2016 zazmluvnilo 172 bytov, teda vyše polovice prvej fázy predaja. Nasledoval Starý háj, ktorý priaznivou cenovou politikou dokázal zazmluvniť až 80 bytových jednotiek. Tretím najsilnejším projektom bol Grand Koliba z tretieho obvodu hlavného mesta s 58 bytmi.

Dlhodobo si prevahu v novej ponuke developerov držia dvojizbové byty. V tejto kategórii pribudlo 891 jednotiek. Tradične druhé miesto patrí trojizbovým bytom (610 nových jednotiek). Developeri správne postrehli, že málo je štvorizbových bytov. Do ponuky prispeli až 222 novými jednotkami a o štyri predbehli jednoizbové byty. V poslednom kvartáli 2016 na trh pribudlo osem veľkometrážnych bytov, z ktorých sa zazmluvnila jedna tretina.

Graf-2-X.jpg

 Zloženie bytov v nových bratislavských projektoch v poslednom kvartáli 2016


 

Opätovný rast počtu voľných bytov

Štvrtý kvartál 2016 potvrdil tendenciu rastu voľných bytov na bratislavskom rezidenčnom trhu. "Počas posledných troch mesiacov minulého roku sme zaznamenali viac ako 13-percentný vzostup počtu voľných bytov oproti tretiemu štvrťroku vlaňajška, spresňuje T. Miartuš.

Na okamžité nasťahovanie bolo ku koncu roku voľných 522 dokončených bytov, o 6 perc. viac ako v predošlých troch mesiacoch vlaňajška. Najviac ich bolo v štvrtom bratislavskom obvode. Celkovo je v Bratislave k dispozícii 3 484 voľných rozostavaných bytov, kde si však kupujúci musia so sťahovaním počkať.

Grafy: Lexxus
Vizualizácia: Penta Investments

Podobné články