Nové bývanie: prečo sa niektoré byty predávajú lepšie ako iné

22.05.2014, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Dostať hypotéku do výšky 100 percent z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti nie je dnes problém. Úrokové sadzby klesajú pod 3 perc. a bývanie sa tak stáva dostupnejším pre čoraz viac ľudí.

Forest-park-X.jpgNové bývanie je stále žiadané a hlad po ňom ustavične trvá, hoci do ponuky pribúdajú nové a nové projekty. V Bratislave je momentálne voľných menej ako 2 600 bytov v novostavbách. Počet voľných bytov v dokončených projektoch kontinuálne klesá už päť kvartálov po sebe. V čom spočíva úspech a oživenie rezidenčného trhu? Bude pokračovať aj naďalej?

Podľa Michala Zajíčka, analytika realitnej kancelárie Lexxus, základom úspechu pri predaji je dobre nastavený produkt a dôveryhodnosť developera overená skúsenosťou. Hoci cena stále zostáva najdôležitejším atribútom, ktorý "de facto" rozhodne o kúpe, záujemcu o nové bývanie môže pozitívne ovplyvniť proklientsky orientovaný prístup developera, myslí si analytik.


Parkovanie a balkón musia byť

"Mám na mysli splnenie očakávaní a požiadaviek zákazníkov, nielen čo sa týka kvality samotných stavieb, ale aj dispozičných riešení bytov a spoločných priestorov. Klienti sa rozhodujú na základe lokality, občianskej vybavenosti, dopravnej dostupnosti, úrovne prostredia, ale aj celkovej atraktivity architektúry," hovorí M. Zajíček.

Často za úspechom niektorých projektov stojí aj to, že v tej-ktorej lokalite nemajú konkurenciu. Príkladom je podľa analytika Lexxusu bratislavský projekt Forest Park pri Železnej studničke, ktorý sa vypredal ešte pred kolaudáciou. "Tvrdím, že na trhu ovplyvnenom krízou je to úspech. Forest Park splnil predstavu toho, o čo je dnes v Bratislave záujem," pokračuje M. Zajíček.

Najžiadanejšie sú teraz v hlavnom meste dvojizbové byty, ideálne s výmerou do 50 metrov štvorcových, vysvetľuje k tomu, aké bývanie je momentálne v Bratislave najvyhľadávanejšie. Balkón a parkovanie sú už nevyhnutnou súčasťou projektu. Spravidla poslednými bytmi, aké zostávajú v ponukách, sú práve tie, čo nemajú balkón či lodžiu.


Darí sa tomu, kto ctí termíny

"Kým v minulosti boli vyhľadávanejšími priestranné byty, a to aj v prípade menejizbových kategórií, v súčasnosti sú vzhľadom na výhodnejšiu koncovú cenu obľúbené menšie výmery. Isteže, s ohľadom na normou odporúčané veľkosti jednotlivých miestností a pravdaže, na ich zariaditeľnosť a pohodlné užívanie. Najpredávanejšie byty sa výmerami priblížili panelákovým bytom z 80. rokov minulého storočia," poznamenáva M. Zajíček.

Pripomína tiež, že k úspešnému a rýchlemu predaju projektov pomáha dodržiavane termínov výstavby, pričom klienti sledujú, ako rýchlo pribúda hrubá stavba. Vtedy sa spravidla začína najvyšší záujem o kúpu. Ide o okamih, keď je možné uskutočniť prvé obhliadky, stavba už nadobúda reálnejšie kontúry.

Byty v projekte typu Forest Park sa kupujú prevažne so zámerom vlastného používania. Do bytov sa oplatí podľa M. Zajíčka investovať pri projektoch, ktoré ležia čo najbližšie k centru mesta. Ideálne na hranici obvodu Bratislava 1, resp. v jeho blízkosti. Cena bytov tu nemusí byť prehnane vysoká a dosiahnuteľná výška nájmu je stále zaujímavá. Vhodným investičným produktom počas uplynulého obdobia boli v hlavnom meste napríklad i projekty Panorama City, Miletičova 5 alebo projekt byty Stromová.

Vizualizácia: Forest Park

Podobné články