Priemerný meter štvorcový bytu na Slovensku stojí 1 475 eur

22.11.2017, SITA | Reality, nové projekty, novostavby

Priemerný meter štvorcový bytu na Slovensku tento rok v októbri stál 1 475 eur, oproti septembru 2017 sa cena zmenila len minimálne. Najdrahšie byty boli v Bratislave.

V hlavnom meste SR priemerná cena bytov oproti najlacnejším v Trenčíne dosahovala dvojnásobok. Najžiadanejšie boli staršie dvoj- a trojizbové byty, oznámila dnes Realitná únia SR na základe svojho projektu Realitný barometer. Vývoj priemernej ceny bytov na Slovensku bol v poslednom polroku pomerne stabilný, najnižšia hodnota predstavovala v júni priemer 1 457 eur/m², najvyššia v auguste dosiahla 1 478 eur/m². Cena v októbri v porovnaní so septembrom zaznamenala len minimálny pokles, a to o 0,1 percenta.

Velux-pracovna-7-X.jpg


Kde je aká ponuka

Najväčšia ponuka bytov z krajských miest je v Bratislave, tvorí až 62 perc. celkovej ponuky. Nasledujú Košice (13 perc.), Banská Bystrica (6 perc.), Trnava (5 perc.), Prešov a Nitra (4 perc.), Žilina a Trenčín (3 perc.). Podiel ponúk na realitnom trhu v októbri tvorili z 28 perc. novostavby a zo 72 perc. staršie byty, ktoré sú v priemere o 17 perc. lacnejšie.

Ceny bytov v Bratislave sú už tradične omnoho vyššie ako v ostatných krajských mestách Slovenska. Rebríček najdrahších bytov vedie v Bratislave mestská časť Staré Mesto. Už aj pri starších jednoizbových bytoch tam cena prekročila magickú hranicu 3-tisíc eur na meter štvorcový.


Zdražovanie v Bratislave potiahli novostavby

Ceny bytov v Bratislave analyzovala aj spoločnosť Bencont Investments, ktorá v hlavnom meste SR zaznamenala nárast cien starších bytov a obnovený záujem ľudí o menšie byty. Ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu (trhu starších bytov) sa v Bratislave v treťom štvrťroku zvýšili po ročnej stagnácii. Tento rast bol ťahaný predovšetkým novostavbami.

"Pokiaľ sa ponuka novostavieb v najbližšej dobe nerozšíri o dostatočné množstvo nových projektov, najmä takých, čo ponúkajú štartovacie byty, je možné, že sa dopyt bude obzerať čoraz viac po starších bytoch, čo spôsobí ďalší vzostup ich cien," hovorí hlavný analytik Bencontu Investments Matúš Jančura. Najlacnejšie sa dá na Slovensku kúpiť starší jednoizbový byt v Trenčíne, kde priemerná cena v októbri bola 1 268 eur/m².


Záujem o dvoj- a trojizbové byty

Na Slovensku prevláda záujem o dvoj- a trojizbové byty (71 perc.), pred garsónkami a štvorizbovými bytmi (29 perc.). Priemerná cena dvoj- a trojizbových bytov sa pohybuje v Bratislave na úrovni 2 200 eur/m², v Trnave, Nitre, Žiline a Košiciach je to 1 300 až 1 400 eur a v Trenčíne, Banskej Bystrici a Prešove 1 100 až 1 200 eur/m².

Realitná únia SR cez projekt Realitný barometer mapuje ceny nehnuteľností na celom Slovensku. Majiteľom nehnuteľností, ako aj potenciálnym kupujúcim barometer pomáha pri rozhodovaní, kedy vstúpiť na realitný trh. Prvýkrát sa odborníci z Realitného barometra pozreli na inzerované a transakčné ceny viac ako 20-tis. bytov v októbri 2017 a porovnali ho so septembrom 2017.

Ilustračné foto: Velux

Podobné články