Rodinný dom vyzeral nevábne, po rekonštrukcii je ako z katalógu

19.01.2016, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Drevo je stále obľúbeným stavebným materiálom. Má všestranné možnosti využitia, dobre sa opracúva, zútulňuje bývanie a šikovný majster s ním v exteriéri aj interiéri dokáže naozaj zázraky.

Starý dedinský dom pôsobil nanajvýš nevábne. Ba skôr odpudivo. Stačilo však rozhliadnuť sa po okolí a to pri zvažovaní, či ho kúpiť, rozhodlo. Nehovoriac o tom, že stavba bola vcelku zdravá. Noví domáci poznali dovtedy síce iba bývanie v mestskej bytovke, nebáli sa však vyhrnúť si rukávy a dať sa do práce.

Rodinný dom dnes vyzerá ako z katalógu, no chcelo to čas. Predošlí majitelia sa sem chodievali len príležitostne rekreovať a príliš sa o dom ani záhradu nestarali. Až ich záujem opadol nadobro. Aj noví vlastníci sprvu uvažovali objekt s pozemkom dostať akurát do stavu, aby tu mohli tráviť víkendy. Preto ani prvá fáza rekonštrukcie netrvala dlho, iba pár mesiacov.

Chalupa-2-X.jpg

Chalupa-1-X.jpg

 Rodinný dom zmenil počas niekoľkých rokov svoju podobu na nepoznanie


 

Dom zmenil svoju podobu doslova na nepoznanie. V starej obývačke pribudli krbové kachle, ktoré dokážu v zime vyhriať aj staré 80-centimetrové múry chalupy. Dom už dýchal životom a útulnosťou, záhrada bola čoraz krajšia a to v ostatnej rodine zabralo. Postupne sa prebudil záujem dospievajúcich detí a keď sa na chalupe zišiel celý rodinný tím, odrazu bolo všetkým tesno. Potrebná bola ďalšia etapa rekonštrukcie.

Tentoraz je "padla za obeť" prístavba domu, kde bola šopa s drevárňou. Sklad kadejakých harabúrd. Budovateľské plány urýchlilo aj to, že strecha nad touto časťou nehnuteľnosti sa išla už-už preboriť. Partia zručných miestnych majstrov preto strechu zhodila a priestory pod ňou vyčistila tak, že z nich zostali len holé múry.

Dnes je na prízemí tejto časti objektu nová kuchyňa s veľkou novou obývačkou a nad nimi rozľahlé podkrovie obložené tatranským profilom. V dome je teraz miesta nadostač. Každé z detí tu má svoj kútik, na chalupe beží internet a aj bazén v záhrade, ktorý si tu predošlí majitelia nevedno prečo urobili a potom nevyužívali, po úprave a modernizácii znovu funguje.

Chalupa-4-X.jpg

Chalupa-3-X.jpg

 Časť domu so šopou a s drevárňou po rekonštrukcii a pred ňou


 

Sú dni, keď sa tu zíde aj pätnásť ľudí. Dom je teda využitý naplno. O ďalšej rekonštrukcii domáci zatiaľ nepremýšľajú, hoci raz bude treba opraviť strechu nad starou časťou nehnuteľnosti. Použijeme tam drevený obklad a ostatné sa uvidí, vravia. Momentálne vraj uvažujú o montáži solárnych kolektorov alebo fotovoltických článkov, na ktoré štát dáva dotáciu. A potom? Uvelebíme sa v našich sedacích vakoch, na chvíľu vypneme a konečne si vychutnáme ten neuveriteľný pokoj a krásny výhľad do údolia pred nami, dodávajú.

Chalupa-6-X.jpg

 Pohľad od domu do údolia a na výbežky Štiavnických vrchov je pohladením duše


 

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články