Garážová brána pre váš rodinný dom: čo by ste mali o nej vedieť

31.03.2016, Vladimír Pabiš | Rodinné domy

Bývanie v mestských satelitných dedinkách a odľahlých predmestiach si získava čoraz viac ľudí. Rodiny, ktoré sa rozhodli pre rodinný dom, tak potrebujú osobné auto a miesto, kde ho môžu zaparkovať.

Na parkovanie pri rodinnom dome najčastejšie slúži samostatný garážový priestor, ktorý môže aj nemusí byť priamou súčasťou stavby. Požiadavky naň bývajú rozličné, najpodstatnejšie je však to, aby bol bezpečný a dal sa zatvoriť. Výber vhodnej garážovej brány preto netreba podceňovať a treba pri ňom dbať na viaceré zásady.

Donedávna sa garážové brány považovali za čisto funkčný prvok domovej architektúry a nepripisoval sa im väčší význam. Dnes sa od garážovej brány okrem vysokej úžitkovej hodnoty očakáva aj estetický vzhľad, ktorý podčiarkne architektúru domu a bude harmonizovať s najbližším okolím. Netreba zabúdať ani na to, že pri výbere by sme sa mali rozhodovať pre bránu od renomovaného výrobcu, schopného postarať sa o servis v prípade poruchy alebo poškodenia.

Garaz-brana-1-X.jpg


Aký typ brány sa nám hodí?

Z pohľadu konštrukcie možno brány rozdeliť do piatich základných skupín. Prvou sú klasické dvojkrídlové garážové brány, ktoré nachádzajú uplatnenie v prípade rekonštrukcie staršieho rodinného domu a úpravy pôvodného vjazdu do garáže. Výmenu často komplikuje špecifický stavebný otvor, ktorý neumožňuje namontovať moderný typ brány. Netreba sa však toho obávať, pretože vyhotovenie tohto typu brán môže byť naozaj rôznorodé (nezateplené aj zateplené, s ručným alebo elektromotorickým ovládaním) a záleží len na zákazníkovi, pre aký variant sa rozhodne.

Druhou skupinou sú výklopné garážové brány. Tento typ dnes už nie je taký obľúbený ako prv, hoci stále má svoje opodstatnenie. Jeho použitie je vhodné predovšetkým v prípadoch otvorov bez stavebného prekladu a bočného priestoru, teda pri rovnakých podmienkach, ako je to pri dvojkrídlových garážových bránach. Finálna úprava môže byť znovu vo viacerých alternatívach.


Termopanely šetria energie

Tretiu skupinu tvoria sekčné garážové brány. Marian Šalát z divízie bránových systémov spoločnosti Elba, a.s., tvrdí, že sú trendom v dnešnej výstavbe. Ako napovedá ich názov, skladajú sa z jednotlivých sekcií, ktoré sú vybavené systémom proti privretiu prstov. Pomocou torzných pružín sa sekcie pohybujú vo vodiacich koľajniciach, ktoré umožňujú preklopiť ich do horizontálnej polohy pod stropom, čím sa výrazne zmenšuje potrebný priestor pre vlastnú bránu.

Jednotlivé sekcie môžu byť zateplené aj nezateplené. V záujme znižovania energetickej náročnosti stavieb sa zväčša používajú zateplené sekcie, tzv. termopanely s izolačnou vrstvou hrubou 39 mm. Spĺňajú maximálne požiadavky na úsporu energie a racionálne využitie tepla. Termopanely sa dodávajú v širokej škále povrchových úprav, čo popri viacerých možnostiach ovládania robí brány pre zákazníkov stále veľmi atraktívnymi.


Brány pre akýkoľvek priestor

Štvrtou skupinou sú sekčné garážové brány posuvné do boku. Mohli by sme povedať, že ide o podskupinu sekčných brán, no nie je to celkom presné. Táto brána sa skladá z jednotlivých sekcií termopanelov, no jej ostatné konštrukčné prvky sú odlišné a umožňujú jej pohyb – zalamovanie okolo obvodových stien garážového priestoru.

Tento typ sa hodí do priestorov s veľmi nízkym stavebným prekladom alebo tam, kde nie je možné z dôvodu rozmanitých prekážok zabezpečiť preklápanie sekcií popod strop. Za veľkú prednosť okrem šetrenia vnútorného priestoru sa dá považovať i možnosť len čiastočného otvorenia brány, pre komfortný pohyb užívateľa. Naopak, za značnú nevýhodu možno pokladať veľmi vysoké nároky na rovnosť podlahy a obvodových stien, čo má priamy vplyv na funkčnosť brány.

Poslednou, piatou skupinou sú rolovacie garážové brány, ktoré sa medzi zákazníkmi tešia čoraz väčšej obľube. Hlavným dôvodom je možnosť ich inštalácie pred otvorom aj za ním, čím padá jediná nevýhoda sekčných garážových brán – montáž len za otvor. Z pohľadu priestorovej náročnosti je tento typ brán veľmi úsporný, keďže ich teleso tvoria tenké lamely, ktoré sa pri otváraní navíjajú do nábalu nad otvorom.

Pre privátny sektor sa lamely výrábajú výlučne s tepelnou izoláciou. Ako pri všetkých predchádzajúcich typoch brán aj v tomto prípade môže byť ovládanie zabezpečené ručne alebo elektromotorom, pričom povrchová úprava lamiel je rozmanitá. Za určité negatívum možno považovať o niečo vyššiu cenu, ktorá sa však odvíja od konečného vyhotovenia brány a je vyvažovaná vlastnosťami, aké brána má.


Akú povrchovú úpravu si zvoliť

Garážové brány sú už skutočnou súčasťou domu, takže musia spĺňať i značné nároky na dizajn. Vzhľad brány je vecou osobného vkusu, všeobecne však platí, že dnes prevláda dizajnovo čistý a hladký povrch. Záujem je aj o imitáciu rozličných prírodných dekorov, ako sú zlatý a tmavý dub, orech alebo mahagón. Okrem štandardných úprav väčšina kvalitných výrobcov ponúka brány v ľubovoľnom farebnom odtieni. Dlhú životnosť a stálofarebnosť zabezpečuje zas ochrana proti UV žiareniu. Garážové brány možno vybaviť i priehľadnými alebo nepriehľadnými oknami priamo v ich telese.


Bezpečnosť brán

Bezpečnosť garážových brán úzko súvisí so systémom ich pohonu a zamykania. Renomovaní výrobcovia podľa M. Šaláta siahajú len po overených a testovaných systémoch pohonov. Pri elektrickom ovládaní je bežnou praxou využívanie tzv. plávajúceho kódu, ktorý sa po každom otvorení brány zmení, čo zaručuje optimálnu bezpečnosť.

Elektrické pohony sú vybavené takisto tlakovou poistkou pri náraze na prekážku, ktorá zabraňuje prípadnému zraneniu osôb alebo poškodeniu vozidla. V prípade výpadku elektrickej energie možno pohon jednoducho odblokovať, bránu otvoriť ručne a potom ju znovu bezpečne zavrieť. Ak prúd nejde len krátko, brána sa opätovne uvedie do pohybu z akejkoľvek polohy, v akej bola pred výpadkom.

Garaz-brana-3-X.jpg

Foto: Elba

Podobné články