Nadstavba viedla k modernému viacgeneračnému bývaniu

23.04.2014, Katarína Dudáková | Rodinné domy

Rodinný dom s tromi generáciami pod jednou strechou. Viete si túto kombináciu v dnešnom svete predstaviť? Rodina slávneho československého reprezentanta vo futbale a trénera Jozefa Vengloša áno.

Inoutic-Veglos-6-X.jpgNadstavba umožnila architektovi vytvoriť v ich dome tri bytové jednotky, ktoré poskytujú dostatok súkromia každému členovi veľkej futbalovej rodiny. Starší rodinný dom získal nadstavbou a titánzinkovou fasádou moderný, nadčasový vzhľad. Na veľkoryso poňatých terasách z kompozitného materiálu, ktoré sú pri každom byte, si domáci vychutnávajú úchvatný výhľad na údolie Dunaja.


Návrat do rodičovského domu

Väčšine mladých ľudí, ktorí sa odsťahujú od rodičov, ani na um nezíde, že sa po rokoch vrátia bývať do rodičovského domu. V tomto prípade však medzi rodičmi a mladými pretrvávali dobré vzťahy a intenzívnejšia komunikácia, keďže mladá rodina bývala neďaleko. Hlavným faktorom myšlienky spoločného bývania boli teda dobré vzťahy vo viacgeneračnej rodine. Ďalším rozhodujúcim faktorom bolo aj to, že starší rodinný dom bol dosť veľký pre jednu rodinu a zároveň mal zázemie v podobe bazénu, wellnessu a fitnesu v suteréne.

"Mali sme svoj vlastný dom, no radšej sme ho predali, bol príliš veľký. Viacgeneračné bývanie nám nerobí problém, vychádzame spolu dobre," hovorí zástupca strednej generácie a domáci pán v byte, ktorý vznikol nadstavbou.


Bytové jednotky spojené vonkajším schodiskom

Rodina pri myšlienke spoločného bývania oslovila architekta, ktorého už dlhšie poznali, a pri plánovaní dokázali výborne skĺbiť svoje požiadavky s jeho skúsenosťami.

Architektonický návrh vytvoril viacgeneračné bývanie v podobe klasického bytového domu, kde sú tri byty previazané vonkajším komunikačným schodiskom. Zo spoločných priestorov sa každý majiteľ bytovej jednotky dostane nielen do svojho bytu, ale aj do wellnessu a garáži.

"Vznikol tak koncept akoby bytového domu s prístupom do bytových jednotiek z komunikačného systému, v tomto prípade schodiska. To sa realizovalo samostatne a je vytiahnuté von z plášťa domu," opisuje svoj projekt architekt Norbert Šmondrk.


Dispozícia bytov spĺňa požiadavky obyvateľov

Dispozičné riešenie bytových jednotiek ponúka majiteľom dostatok priestoru aj súkromia. Na prízemí a prvom poschodí sú dva veľké trojizbové byty s rozlohou približne 140 m², pričom zo spoločných priestorov sa majitelia bytov dostanú do garáže. V prízemnom byte, ktorý obývajú starí rodičia, vznikol po odstránení schodiska do suterénu priestor na reorganizáciu sociálneho zázemia a na vytvorenie ďalšej miestnosti – pracovne pre domáceho pána.

Základná dispozícia obývačky, jedálne, kuchyne a spálne zostala zachovaná. Najmenší byt v suteréne obýva najmladší člen rodiny– syn alebo vnuk, ktorý najviac využíva fitnes a wellness zázemie v suteréne. V nadstavbe vznikol priestranný štvorizbový byt.


Moderná fasáda s estetickou aj úžitkovou funkciou

Pri realizácii nadstavby domu sa použili menej tradičné materiály a postupy. Z hľadiska nižšieho zaťaženia pôvodnej stavby domu architekt navrhol použiť na nadstavbu oceľovú konštrukciu bez použitia železobetónu.

Dom je tiež zaujímavý riešením fasády, ktorá vybočuje od klasických fasád s omietkou. Z vonkajšej strany uzatvára fasádu titánzinkový plášť. Titánzinkové fasády majú dlhšiu životnosť a sú vhodnejšie do tejto lokality, kde dážď býva vždy spojený s vetrom.

"Staré domy v Bratislave, ktoré používali azbestocementové dosky proti dažďu, majú problémy so zatekaním. Architekta preto vždy poteší, ak sa nájde investor, ktorý je ochotný zainvestovať do takejto fasády," vysvetľuje architekt projektu.

Údržba fasády je jednoduchá, treba však dávať pozor na mechanické poškodenia a pravdaže, aby sa fasáda nedostala do kontaktu so silnými chemikáliami. Priestor medzi ňou a železobetónovou konštrukciou pôvodného domu je vyplnený murivom.


Terasy lákajú na príjemné posedenie

Rodine slúži nadstavený a zrekonštruovaný dom už vyše roka. Domáci ešte plánujú menšie úpravy v záhrade a doladenie interiéru. Dokončené sú však terasy Twinson Terrace s celkovou plochou viac ako 100 m², ktoré lákajú na posedenie s krásnym výhľadom na údolie Dunaja.

Technický dôvtip pri ich montáži bol nevyhnutný nielen pri realizácii terasy starých rodičov, ktorej charakteristickým prvkom je organický tvar – polkruh. Dôležitý bol aj výber podkladového profilu. Keďže sa terasy v nadstavbe kládli na netradičnú železnú konštrukciu a podklad tvorili OSB dosky, zvolil realizátor nosný hliníkový profil. Vďaka tomu sa docielila dostatočná pevnosť a optimálna výška.

Úžasný výhľad na prírodnú scenériu umožňuje zvnútra veľkoplošná presklená fasáda. Z kompozitného materiálu Twinson si majitelia domu dali na mieru vyrobiť aj kvetináče, ktoré oddeľujú terasu od ulice a nahrádzajú plot. Podarilo sa tak vytvoriť originálny a štýlový exteriérový doplnok.

Spojením troch bytových jednotiek do jedného domu klesli tiež celkové prevádzkové náklady na bývanie a aj na starostlivosť o záhradu. Energetickú náročnosť domu znižuje systém solárnych panelov, z ktorých vyrobená elektrická energia sa používa najmä na prevádzku bazéna.

Foto: Inoutic

Podobné články