Novinka Vydavateľstva Eurostav s tajuplným názvom: Dom na 3E

06.06.2013, Ivan Kubík | Rodinné domy

Ako si želáme dobré zdravie, zvykneme si priať i zdravé bývanie. Nie všetkým je dopriate oboje. No a tomu, kto má možnosť postaviť si príbytok podľa svojich predstáv, pomôže aj kniha Dom na 3E.

V tejto novinke Vydavateľstva Eurostav s tak trochu tajuplným názvom sú systematicky, prehľadne a zrozumiteľne zhrnuté najnovšie odborné poznatky, ktoré by sa mali brať do úvahy pri návrhu projektu, ako aj realizácii energeticky úsporného, ekologicky bezpečného a ekonomicky efektívneho rodinného domu.

Kniha je rozdelená do 15 kapitol, ktoré napísalo 12 odborníkov, pričom každý z nich je uznávaným špecialistom vo svojom vednom odbore. Čitateľ sa postupne dozvie o tvorbe architektonickej koncepcie rodinného domu, o zmysle udržateľnej architektúry, nárokoch na vnútorné prostredie budov, význame tepelnej ochrany budovy a materiáloch pre nízkoenergetické domy.

Samostatné kapitoly sú venované oknám v energeticky efektívnych rodinných domoch, progresívnym zdrojom tepla, energii prostredia, tepelným čerpadlám, slnečným termickým panelom a hybridným systémom vykurovania a chladenia rodinného domu vrátane hygienickej prípravy teplej vody. Ďalšie kapitoly ponúkajú čitateľovi odborné poznatky o úspornom umelom osvetlení, efektívnom vetraní a inteligentných riadiacich systémoch, bez ktorých sa už dnešný moderný dom nezaobíde. Posledná kapitola je venovaná ekonomicky opodstatneným nákladom pri výstavbe rodinného domu.

Postaviť dom, ktorý spĺňa 3E, je multidisciplinárna úloha. Čitateľ je vtiahnutý do tohto procesu cez ponúkaný sumár odborných poznatkov o tom, čo všetko treba vziať do úvahy, aby výsledok bol optimálny. Ako môžu použité materiály a výrobky, vhodná konštrukcia, technika a technológia stavania a najmä vedecké poznatky viesť k synergickému efektu zdravého bývania v súlade s potrebami moderného človeka.

Užívateľ rodinného domu to všetko nemusí vedieť. Tak ako vodič nemusí poznať "útroby" ním riadeného auta. Stačí, ak ho dobre ovláda. Ale ak chce niekto "spoluvytvárať" dom podľa svojich predstáv, mal by mať určité znalosti, aby mohol byť partnerom architekta.

Tento účel kniha plní. Dopracovať sa k úžitku z nej si síce vyžiada určitú námahu a čas, no "bez práce nie sú koláče". Treba ešte dodať, že publikácia ponúka užitočné informácie aj stavebným technikom z oblastí mimo ich odbornej špecializácie. A chvályhodné je, že mozaiku jednotlivých odborných profesií dáva do vzájomných súvislostí a zmysluplného celku. Mám za to, že práve pre tieto špecifiká bude dobrou učebnou pomôckou aj pre študentov vysokých a stredných škôl stavebného zamerania.

Kniha má nápaditú grafickú úpravu s množstvom farebných ilustrácií z realizovaných stavieb, na pohľad možno priveľa schém, grafov a tabuliek, ktoré však majú logickú vypovedaciu schopnosť, a tak zapadajú do celkového konceptu publikácie.

Dom na 3E je populárno-odborná a užitočná kniha, ktorú ocení každý, kto chce vedieť viac o energeticky efektívnych domoch, o ich projektovaní, výstavbe aj užívaní.

Ing. arch. Ivan Kubík je autorom recenzie knihy Dom na 3E. Publikácia sa dá objednať TU

Foto: Eurostav

Podobné články