Kde sa zbaviť stavebného odpadu? Nová aplikácia vám to ukáže

15.03.2016, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) podporila vývoj mobilnej aplikácie Green Bin. Tá umožňuje identifikovať najbližšie zberné dvory na odovzdanie stavebného odpadu, elektroodpadu a iných druhov odpadu, ktoré možno recyklovať alebo vyžadujú bezpečnú likvidáciu.

2a-recycling-304974_1280-1-X.jpgPSS chce takto prispieť k povzbudeniu ekologického správania a k ochrane životného prostredia. "Podľa cieľov stanovených Európskou komisiou by sa do roku 2020 malo recyklovať 70 percent stavebných odpadov. Na Slovensku je to zatiaľ iba 50 perc. a v rebríčku krajín podľa vytriedeného odpadu je SR na predposlednom mieste v Európskej únii," hovorí Ludvik Jančo, predseda Združenia na rozvoj recyklácie stavebných materiálov.

"Mobilné zariadenia na Slovensku dnes využíva približne 2,5 milióna obyvateľov vo veku 15-55 rokov. Aplikácia Green Bin im ukáže najbližšie zberné dvory na odovzdanie odpadu a veríme, že práve s jej pomocou sa podarí túto neutešenú bilanciu zlepšiť," vysvetľuje Jana Ružická z občianskeho združenia Ekorast, ktoré vývoj aplikácie zastrešuje.


Stop čiernym skládkam!

1a-bin-36016_1280-1-X.jpgStavebný odpad, ktorý pochádza okrem iného aj z prestavieb domov a bytov, predstavuje takmer 30 percent všetkého odpadu, čo sa na Slovensku vyprodukuje. Nie všetok tento použitý materiál však skončí tam, kde má – v zberných dvoroch. Popri náraste stavebného odpadu sa množia aj čierne skládky, kde sa povaľuje najmä drobný odpad zo súkromných stavieb.

"Mnohí malí stavebníci nevedia, čo majú so stavebným odpadom robiť, a tak sa často uchýlia k tomu najjednoduchšiemu, hoci nesprávnemu riešeniu. PSS ako spoločensky zodpovedá banka s ekologickým zmýšľaním má záujem prispieť k riešeniu tejto situácie," uvádza Radovan Slobodník, vedúci oddelenia komunikácie PSS. "Sme radi, že sme mohli podporiť tvorbu aplikácie Green Bin, ktorá vďaka rýchlej navigácii na najbližší zberný dvor pomôže predchádzať znečisťovaniu životného prostredia a zbytočnému plytvaniu materiálom, ktorý sa dá znovu použiť," dodáva R. Slobodník.


Čo treba vedieť o stavebnom odpade

Patrí sem napríklad betón, dlaždice, tehly, obkladačky, zemina, drevo či kamenivo. Po recyklovaní sa tento stavebný odpad najčastejšie využíva ako podsypový materiál pod nové komunikácie, jeho využitie je však variabilné a oveľa širšie.

V stavebnom odpade môžu byť prítomné aj nebezpečné zložky – izolačné a stavebné materiály obsahujúce azbest, ortuť alebo bitúmenové zmesi, v ktorých je decht. Všetky si vyžadujú bezpečnú likvidáciu. Momentálne na Slovensku pôsobí približne 30 subjektov, ktoré sa zaoberajú zhodnocovaním stavebného odpadu.


Kde si stiahnuť aplikáciu?

Aplikáciu Green Bin, ktorá s použitím mobilu alebo tabletu ponúka navigáciu na zberné dvory stavebného odpadu, elektroodpadu a iných druhov odpadu, si možno bezplatne stiahnuť na Google Play Store alebo App Store.

Foto: Pixabay

Podobné články

 • Immofinanz otvoril nové nákupné centrum Vivo! v poľskom Krosne

  Immofinanz-Vivo-2-X.jpg

  Rakúska spoločnosť Immofinanz otvorila nové obchodné centrum Vivo! v poľskom meste Krosno. Je to len 35 kilometrov od hranice so Slovenskom, v nákupnom stredisku s plochou vyše 21-tisíc m² je zhruba 70 obchodov.

 • Kika bude už aj v Nitre, prví kupujúci dostanú poukážku na nákup

  Kika-Nitra-2-X.jpg

  Kika Nábytok bude mať novú predajňu, otvoria ju v obchodnom komplexe Centro Nitra. Slávnostné otvorenie pobočky s moderátorkou Miriam Šmahel Kalisovou budú sprevádzať špeciálne akcie bohatý program.

 • Spotrebiče Gorenje uspeli v súťaži Red Dot Design Award 2017

  Gorenje-Red-Dot-4-X.jpg

  Multifunkčné rúry Gorenje a nová generácia varných dosiek tejto značky zvíťazili spomedzi 5 500 prihlásených výrobkov z 54 krajín. Skupina Gorenje získala cenu za priemyselný dizajn už 18-krát po sebe.

 • Klimatizácia patrí medzi "smart" výbavu inteligentných domácností

  Daikin-4-X.jpg

  Inteligentné riešenia – smartfóny, smart houses, smart doprava a mnohé iné, sa stávajú bežnou súčasťou každodenného života. Inováciám sa nevyhli ani klimatizačné systémy. Tie moderné poskytujú maximálny užívateľský komfort a úsporu energie.

 • Kika Nábytok má od polovice februára nový e-shop aj web

  Web-Kika-5-X.jpg

  Kika Nábytok Slovenská republika spustila v polovici februára nový webový portál, ktorého súčasťou je aj služba e-commerce. Doručiť tovar kamkoľvek na Slovensku firma dokáže do troch pracovných dní.

 • Postaviť sa mestám na nohy pomáhali aj dobrovoľníci z PSS

  PSS-Nase-mesto-3-X.jpg

  Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) sa zapojila do najznámejšieho dobrovoľníckeho projektu Naše mesto. Tridsať PSS-károv pomáhalo revitalizovať okolie a záhradu Detského domova a Krízového centra v Bratislave, ktoré zastrešuje občianske združenie Brána do života. PSS už dlho patrí medzi spoločensky zodpovedné firmy. Podporuje charitatívne projekty, športové podujatia a aktivity s environmentálnou tematikou.