Klimatizácia patrí medzi "smart" výbavu inteligentných domácností

30.06.2017, Simona Zápachová | Správy z firiem

Inteligentné riešenia – smartfóny, smart houses, smart doprava a mnohé iné, sa stávajú bežnou súčasťou každodenného života. Inováciám sa nevyhli ani klimatizačné systémy. Tie moderné poskytujú maximálny užívateľský komfort a úsporu energie.

Popri nástupe smartfónov sa začalo častejšie objavovať aj slovné spojenie smart house (inteligentný dom). Ešte pred pár rokmi toto označenie patrilo len takým, čo využívali ako bezpečnostné prvky audio- či videosystém. Nové riešenia však postupne začali integrovať ovládanie vybraných zariadení, a tak smart houses teraz bežne používajú elektronické systémy osvetlenia, protipožiarne zariadenia alebo prístroje na monitorovanie energetickej účinnosti.

Do popredia sa už dostávajú mechanizmy monitorujúce užívateľské správanie smerujúce k šetreniu energiami. Inovatívne trendy neobišli ani klimatizačné systémy. Používatelia ich dnes môžu štandardne ovládať prostredníctvom mobilu či tabletu prakticky odkiaľkoľvek v ľubovoľnom čase.

Daikin-2-X.jpg


Svetový líder v klimatizáciách

Uznávanou svetovou jednotkou v klimatizáciách je japonská spoločnosť Daikin. Vo výrobe, vývoji a v predaji zariadení HVAC (heating, ventilation and air conditioning – vykurovanie, vetranie a klimatizácia) vrátane tepelných čerpadiel a chladenia Daikin v roku 2015 predbehol čínske firmy Gree a Miedea, ako aj americký Carrier.

Japonská spoločnosť má najefektívnejšie systémy na regulovanie vnútornej klímy s maximálnym dôrazom na kvalitu pre rezidenčných, komerčných aj priemyselných klientov. Firma si zakladá aj na všestrannosti svojich integrovaných riešení, efektívnosti kompresorov či vývoji chladív.

Daikin-3-X.jpg


Regionálne sídlo v Rakúsku

Vedúce postavenie v technológiách má Daikin od roku 1982, keď uviedol na trh systém VRV (Variable Refrigerant Volume – premenlivé množstvo chladiva). Koncom 90. rokov minulého storočia začala spoločnosť prenikať do Európy a v roku 2000 v mestečku Brunn am Gebirge v Dolnom Rakúsku zriadila regionálne sídlo Daikin Airconditioning Central Europe pre 15 krajín strednej a východnej Európy.

Na Slovensku firma začínala s tromi zamestnancami a ročným obratom 915-tisíc eur. S výnimkou celosvetovej krízy v roku 2009 pobočka v SR ustavične rastie. Momentálne pre Daikin na Slovensku pracuje 17 ľudí, tohtoročný obrat podnik odhaduje na 18 miliónov eur.


Továreň budúcnosti

To, že ohľaduplnosť k životnému prostrediu, kvalita a inovácie sú pre japonskú spoločnosť kľúčové, potvrdzuje aj ocenenie Factory of the Future (Továreň budúcnosti) pre závod Daikin Ostende v Belgicku, odkiaľ pochádza značná časť jednotiek určených pre slovenský trh. Ide o prestížny titul označujúci medzinárodné podniky najvyššej kvality, ktoré investujú do digitalizácie procesov a inteligentných riešení. Továrne budúcnosti pracujú na princípe energetickej a materiálnej udržateľnosti, zároveň sú inovatívne a prozákaznícky orientované.

Daikin-1-X.jpg

Foto: Daikin

Podobné články

 • Spotrebiče Gorenje uspeli v súťaži Red Dot Design Award 2017

  Gorenje-Red-Dot-4-X.jpg

  Multifunkčné rúry Gorenje a nová generácia varných dosiek tejto značky zvíťazili spomedzi 5 500 prihlásených výrobkov z 54 krajín. Skupina Gorenje získala cenu za priemyselný dizajn už 18-krát po sebe.

 • Kika Nábytok má od polovice februára nový e-shop aj web

  Web-Kika-5-X.jpg

  Kika Nábytok Slovenská republika spustila v polovici februára nový webový portál, ktorého súčasťou je aj služba e-commerce. Doručiť tovar kamkoľvek na Slovensku firma dokáže do troch pracovných dní.

 • Postaviť sa mestám na nohy pomáhali aj dobrovoľníci z PSS

  PSS-Nase-mesto-3-X.jpg

  Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) sa zapojila do najznámejšieho dobrovoľníckeho projektu Naše mesto. Tridsať PSS-károv pomáhalo revitalizovať okolie a záhradu Detského domova a Krízového centra v Bratislave, ktoré zastrešuje občianske združenie Brána do života. PSS už dlho patrí medzi spoločensky zodpovedné firmy. Podporuje charitatívne projekty, športové podujatia a aktivity s environmentálnou tematikou.

 • Reklamácie? Slováci sa poväčšine zdráhajú domáhať sa svojich práv

  28c-shutterstock_153991781-hadka-2-X.jpg

  S reklamovaním akéhokoľvek kúpeného tovaru má za minulý rok skúsenosť každý druhý Slovák. Ak však Slováci neboli spokojní s poskytovanými službami, zväčša nad tým mávli rukou a nechali to tak.

 • Kde sa zbaviť stavebného odpadu? Nová aplikácia vám to ukáže

  1a-bin-36016_1280-1-X.jpg

  Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) podporila vývoj mobilnej aplikácie Green Bin. Tá umožňuje identifikovať najbližšie zberné dvory na odovzdanie stavebného odpadu, elektroodpadu a iných druhov odpadu, ktoré možno recyklovať alebo vyžadujú bezpečnú likvidáciu.

 • Prvá stavebná sporiteľňa sa stala generálnym partnerom NARKS

  Pri-myte-X.jpg

  Prvá stavebná sporiteľňa bude úzko spolupracovať s Národnou asociáciou realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Stala sa jej generálnym partnerom. Spolupráca bude užitočná pre obe strany.