Ceny tepla sú zatiaľ stabilné, zdraženie momentálne nehrozí

08.04.2012, SITA | Úsporné bývanie, energie

Domácnosti sa momentálne nemusia obávať zdražovania tepla. Jeho výrobcovia zatiaľ nepredpokladajú výrazné pohyby ceny zemného plynu, ktorý tvorí zhruba 70 percent celkovej ceny tepla.

Ceny tepla by sa teda hýbať nemali. "Ťažko však odhadnúť politický vývoj na Blízkom východe a vývoj svetovej ekonomickej krízy, ktorý by mohol výrazne ovplyvniť ceny zemného plynu," poznamenáva Miroslav Obšivaný, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dnes výrobcom stanovuje maximálnu cenu tepla pre domácnosti, vlani určoval aj cenu plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti. V tomto roku zatiaľ podľa teplárov k tejto regulácii ceny plynu ÚRSO nepristúpil, čo znemožnilo upraviť ceny tepla smerom nadol po tom, čo sa koncom februára znížili maximálne ceny plynu o vyše 5 perc.

"Podľa našich informácií však drvivá väčšina výrobcov tepla si plyn zmluvne dohodla na základe výberových konaní, a teda najnižšej ceny plynu," spresňuje M. Obšivaný. Pre väčšinu domácností teplo naposledy zdraželo od začiatku tohto roku, a to v priemere o 7 perc.

Výrobcovia tepla sú s regulovaním ceny nespokojní. "Súčasná cenová regulácia tepla neumožňuje plne realizovať potrebné investície do tepelného hospodárstva a v niektorých častiach nerieši problémy výrobcov tepla ani odberateľov," zdôrazňuje šéf SZVT.

Podľa teplárov je platná vyhláška príliš zložitá a rozsiahla. "Určite chceme, aby sa novelizovala na základe skúsenosti z praxe, no nie tak, aby boli výrobcovia tepla zvýhodňovaní. Ide o sprehľadnenie a zjednodušenie vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi tepla," vysvetľuje M. Obšivaný.

Teplárenské spoločnosti volajú aj po dopracovaní štátnej energetickej politiky s výhľadom na 20-30 rokov. Tá by pritom mala nadväzovať na tzv. tretí liberalizačný energetický balíček Európskej únie.

"Je potrebné, aby vláda jasne stanovila priority rozvoja energetiky do ďalšieho obdobia, aby sme v praxi reálne vedeli, akým smerom rozvíjať aj centrálny systém zásobovania teplom. A pravdaže, aj regulátor by mal zámery štátu zohľadniť vo svojej regulačnej politike," uvádza šéf SZVT.

V neposlednom rade by výrobcov tepla potešila novelizácia zákona o tepelnej energetike. "Prax ukázala, že niektoré ustanovenia zákona je potrebné spresniť," dodáva M. Obšivaný.

Podobné články