Elektrina zo slnka pre každého: poslúži nám doma aj v prírode

05.05.2017, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Je súčasťou nášho každodenného života. Vlastne je to neoddeliteľná zložka života. Bez neho by zanikol. My ho však môžeme využívať aj na svoje potreby, aby nám slúžilo. Slnko.

Vďaka slnku máme svetlo a teplo, pochádzajúce z jeho obrovskej energie. A časť tejto energie môžeme využívať aj pre seba, na výrobu elektrickej energie. Pre nás osobne. Využívanie slnečného žiarenia na výrobu elektrickej energie poznáme už dávno. Vývoj však pokročil natoľko, že výroba elektriny solárnymi panelmi je čoraz efektívnejšia a hospodárnejšia. Neohovoriac o šetrení životného prostredia. Pozrime sa na niekoľko spôsobov, ako môžeme Slnko ako zdroj elektriny využívať pre svoje vlastné účely.

Slnko-energia-1-X.jpg


Elektrina pre domácnosť

Dnes je už úplne bežné vidieť na strechách domov a bytoviek solárne panely. Momentálne sa solárne panely využívajú ako fototermické na ohrev teplej vody a fotovoltické na výrobu elektrickej energie. Fotovoltické panely sú čoraz častejšie, keďže ich účinnosť sa zvýšila a ich rozšíreniu slúžia rozličné projekty zamerané na podporu alternatívnych zdrojov energie.

Týmto spôsobom môžeme získavať elektrickú energiu ako doplnkový zdroj, ktorým pomáhame znižovať svoju spotrebu elektriny v domácnosti. Časť elektrickej energie stále využívame z bežnej rozvodnej siete, ale časť nám dodáva fotovoltický panel. Takto dokážeme výrazne znížiť spotrebu elektriny z verejnej elektrickej siete, čo sa, samozrejme, odzrkadlí na účtoch za bývanie.

Slnko-energia-2-X.jpg

 Solárny monokryštalický systém


 

Vďaka fotovoltickým panelom však môžeme dosiahnuť úplnú nezávislosť od verejnej elektrickej siete. Vhodne nastavený systém dokáže vyprodukovať dostatok elektriny pre potreby bežnej domácnosti. Všetko závisí len od nárokov a využívania spotrebičov.

Jednoduchšie a cenovo dostupnejšie riešenia sú určené najmä pre chaty a záhradky, kde sa predpokladá menší odber elektrickej energie a dostatočne dlhý čas na dobitie batérií, keď sa chata nevyužíva. V prípade štandardných domácností ide o komplexnejšie riešenie, ktoré dobíja batérie rýchlejšie a priebežne. Základom je vždy kvalitná príprava projektu, čím sa zabezpečí plynulé využívanie tak, že bežný užívateľ si nevšimne žiadny rozdiel.


Elektráreň do vrecka

Nemusíme sa pozerať len na väčšie riešenia, kde solárne panely zakrývajú časť strechy. Malú solárnu elektráreň môžeme nosiť pri sebe. Často sa stane, že pri turistike, športe či kempovaní si potrebujeme dobiť mobilné zariadenia. No čo ak nemáme k dispozícii elektrickú zásuvku? Vtedy môžeme použiť solárne nabíjačky.

Slnko-energia-3-X.jpg

 Solárna nabíjačka Xtorm Lava


 

Solárna nabíjačka na mobil je malý solárny panel, ktorý po pripojení k mobilnému zariadeniu priebežne dobíja jeho batériu. Výhodné je to napríklad pri turistike, keď solárnu nabíjačku zavesíme na batoh a mobil sa nabíja počas chôdze. Nemusí to však byť len pri chôdzi.

Stačí slnečné miesto, kam položíme solárnu nabíjačku, a o zdroj energie máme postarané. Ak potrebujeme elektrickú energiu do zásoby, použijeme solárnu nabíjačku s batériou alebo priebežne dobíjame externý power bank. Takto možno dobíjať mobilné zariadenia aj vtedy, keď nesvieti slnko.

Získavanie elektrickej energie zo slnka je veľmi dôležitým spôsobom, ako spomaliť vyčerpávanie našich zdrojov, a tým znížiť zaťaženie životného prostredia. Slnečné žiarenie je pre nás nevyčerpateľným zdrojom energie, a preto jeho využívanie je budúcnosťou pre nás všetkých.

Foto: Eco produkt

Podobné články