Nepremeškajte v utorok 4. apríla šieste kolo dotácií na OZE

03.04.2017, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) oznámila, že šieste kolo prihlasovania poukážok na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v domácnostiach otvorí v utorok 4. apríla 2017 o 15:00 h.

Šieste kolo je určené pre zariadenia na výrobu tepla pre domácnosti v mimobratislavských regiónoch a SIEA v ňom má na dotácie vyčlenené 2 milióny eur. O dva týždne neskôr, 18. apríla, spustia siedme kolo pre zariadenia na výrobu elektriny pre tie isté oblasti, v hre bude 800-tisíc eur. Poukážky vydané v pripravovaných kolách budú mať platnosť tri mesiace. Doteraz bolo v piatich kolách podporených 5-tis. zariadení, ku ktorým sú už preplatené poukážky za viac ako 11 mil. eur. Na spracovanie čakajú ešte žiadosti o preplatenie v hodnote takmer 4,5 mil. eur.

Schuco-fotovoltika-1-XX.jpg

V projekte Zelená domácnostiam SIEA plánuje v roku 2017 vydať poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie OZE v hodnote 15 mil. eur. Kolá sa budú vyhlasovať s menšími sumami pravidelne, vždy v utorok o 15:00 h. SIEA zverejnila plánovaný harmonogram ďalších desiatich kôl s indikatívnymi vyčlenenými čiastkami do septembra 2017. Striedajú sa v ňom samostatné kolá pre zariadenia na výrobu tepla a elektriny.

Tabulka-X.jpg

 Harmonogram plánovaných kôl v projekte Zelená domácnostiam s indikatívnymi alokáciami (pozn. BSK = Bratislavský samosprávny kraj)


 

Kolá budú tento rok trvať menej

"Tohtoročné kolá budú oproti vlaňajším kratšie, lebo sa vydá menej poukážok. To môže najmä pri prvých z nich vyvolať väčší tlak pri registrácii. Predpokladané počty vydaných poukážok, ktoré vyplývajú z priemerných cien za doterajšie inštalácie, sú v šiestom kole plánované na 980 (teplo) a v siedmom na 293 (elektrina). SIEA môže uzavrieť nové kolá po tom, čo počet korektne ukončených žiadostí o 10 percent prekročí vyčlenené peniaze na dané kolo. Ďalší záujemcovia tak prídu na rad v nasledujúcich kolách," hovorí riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., Alfréd Gottas.

Dobrou správou pre záujemcov o OZE podľa neho je to, že teraz už nebudú musieť čakať tak dlho na nové kolo ako v roku 2016. Veď medzi piatym a šiestym kolom uplynulo päť mesiacov (teraz sa bude čakať niekoľko týždňov, s výnimkou Bratislavského kraja).

"Odporúčame záujemcom, aby sa obrátili na renomovaného dodávateľa zariadení na využívanie OZE a dali si vypracovať ponuku na mieru. Musia mať k dispozícii dobrý počítač a kvalitné pripojenie na sieť, aby sa mohli okamžite registrovať, keď sa kolo o 15:00 h začne. No nech to ani neskúšajú bez predchádzajúceho kontaktu s vybraným zhotoviteľom, pretože ten nemusí mať voľné kapacity v čase, keď si naplánujú inštaláciu. Ušetria si čas a nervy a vyhnú sa riziku prepadnutia vydaných poukážok, pokračuje A. Gottas.


Prepadnutých poukážok bude menej

Thermo|Solar Žiar zákazníkom radí, ako môžu uspieť, aj osobne. Firma má na výber dovedna 11 registrovaných slnečných kolektorov určených na ohrev teplej vody. Dokáže tak uspokojiť každého záujemcu o tento druh OZE a poradí aj pri výbere zhotoviteľov solárnych panelov na výrobu elektriny. V doterajších kolách patrili slnečné kolektory z produkcie Thermo|Solaru medzi najčastejšie inštalované zariadenia zo všetkých.

S využitím poukážky od SIEA môžu domácnosti ušetriť 30 až 50 percent z ceny celého zariadenia. Na výber je celkovo viac ako 300 typov registrovaných slnečných kolektorov, laik nemá šancu sa v nich orientovať.

Skrátenie času na vyhlasovanie kôl Thermo|Solar Žiar pokladá za dobrý krok a považuje to za pozitívne riešenie voči konečnému zákazníkovi. Pomôže to aj inštalatérom a dodávateľom zariadení na využívanie OZE. "Doteraz, keď jednotlivé kolá trvali niekoľko mesiacov, sme mali viazané značné financie v zatiaľ nepreplatených poukážkach u odberateľov a v materiáli na sklade. Aj naši obchodní partneri platia s určitým oneskorením, čím sa predlžuje návratnosť investovaných prostriedkov a znižuje efektivita, lebo vlastne takto úverujeme svojich odberateľov," pokračuje A. Gottas.

Častejšie kolá na poukážky by podľa neho mohli od apríla znížiť podiel prepadnutých poukážok, lebo zákazníci si budú vedieť lepšie plánovať termín realizácie. Aj občania budú mať skôr šancu uspieť, ak nestihnú predchádzajúce kolo.


Záruka na kolektory je 12 rokov

Zariadenia na využívanie OZE sú dlhodobou investíciou a majú slúžiť svojim zákazníkom desaťročia. Väčšinou si ich človek vyberá len raz za život. Preto by si mal každý zvážiť argumenty za a proti a až potom sa rozhodnúť. Najčastejšími kritériami, ktoré rozhodujú v prospech výrobkov Thermo|Solaru oproti konkurencii, je pomer cena a kvalita, životnosť, výkon, referencie, garancie, servis a poradenstvo.

A. Gottas pripomína, že ich zariadenie usporí zákazníkom ročne až 250 eur na ohreve teplej vody v rodinnom dome pri 3- až 4-člennej domácnosti, a to najmenej v priebehu najbližších 30 rokov, takže majú teplú vodu počas väčšiny roka prakticky zadarmo. Zariadenie z akciovej ponuky Thermo|Solaru s tromi kolektormi TS 300 a 300-litrovým zásobníkom na teplú vodu si možno zaobstarať "na kľúč" už zhruba za 4-tis. eur. Štát pritom preplatí 1 750 eur, čo je maximálna možná výška podpory pre takéto zariadenie.

Pokiaľ domácnosť potrebuje menej teplej vody, Thermo|Solar jej navrhne vhodnú zostavu. Záruka na kolektory zo Žiaru je 12 rokov, pritom praxou potvrdená životnosť presahuje 30 rokov. V podstate jedinou údržbou je pravidelná výmena nemrznúcej zmesi približne raz za osem rokov tam, kde je to potrebné. Tieto kolektory sú kompletne vyrobené na Slovensku z polotovarov a materiálov pochádzajúcich z Európy (predovšetkým zo Slovenska).

Foto: Schüco

Podobné články