Z času na čas treba v kolektoroch vymeniť solárnu kvapalinu

19.10.2023, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Životnosť slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom je zhruba 40 rokov. Za ten čas pracujú takmer bezúdržbovo a takmer bez nákladov, občas im však treba vymeniť solárnu kvapalinu.

Výnimkou pri nákladoch na chod slnečných kolektorov je spotrebovaná elektrická energia na prácu obehového čerpadla a cena za výmenu solárnej kvapaliny. Teplonosnú kvapalinu v okruhu odporúča výrobca vymeniť minimálne každých osem až desať rokov.

Solarna-kvapalina-3-X.jpg


Nemrznúca teplonosná kvapalina

"Program podpory obnoviteľných zdrojov (OZE) Zelená domácnostiam, ktorý beží od roku 2015, spopularizoval a rozbehol využívanie OZE na čele so slnečnými kolektormi. Prvé z podporených inštalácií sú práve vo veku, keď si už vyžadujú jednu z ojedinelých operácií počas svojej životnosti, a to výmenu teplonosnej kvapaliny v primárnom okruhu. Na to by nemali spotrebitelia zabúdať. Hoci takúto výmenu zvládne aj zdatný kutil, odporúčame to nechať na profesionálne montážne firmy. Najlepšie pred zimou," hovorí Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom.

Solarna-kvapalina-1-X.jpg

 Kombinácia solárneho systému s kotlom na biomasu


 

Ako médium na prenos tepelnej energie zo solárnych kolektorov do zásobníka sa používa nemrznúca zmes na báze monopropylénglykolu a vody, ktorá má protimrazovú odolnosť až do -32 °C. Je netoxická, ekologicky neškodná, biologicky odbúrateľná, životnosť má zhruba osem rokov.


Solárne zostavy

Samotné kolektory na ohrev teplej vody nestačia. Väčšiu časť ceny tvoria montáž a ostatné súčasti zostavy. Patria k nim solárny zásobník na teplú vodu, elektronický regulátor, čerpadlová jednotka, expanzná nádoba, špirála, akumulačný zásobník, potrubie, nemrznúca kvapalina, nosná konštrukcia.

Solarna-kvapalina-2-X.jpg

 Kombinácia solárneho systému s tepelnym čerpadlom


 

Thermo|Solar odporúča v okruhu používať teplonosnú kvapalinu značky Thesol. Tá je netoxická (na rozdiel od zmesi, ktorá sa používa napríklad do ostrekovačov áut), obsahuje aj inhibítory korózie. Je v nej horká prísada, ktorá je ochranou proti náhodnému požitiu pri porušení tesnosti tepelného výmenníka a prieniknutí do okruhu pitnej vody. Nie je vhodná do okruhov obsahujúcich pozinkované materiály. Životnosť náplne v uzavretom systéme je najmenej osem rokov.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články

  • Uvažujete o fotovoltike? Čo by ste mali vedieť o uhloch a orientácii

    Fotovoltika-2-X.jpg

    Fotovoltika je unikátny moderný systém, ktorým sa domácnosti, firmy alebo iné objekty môžu zbaviť závislosti od verejných zdrojov drahej elektrickej energie. Dobré je však vedieť aj to, že pod efektívnosť zariadenia sa podpisuje tak počet panelov a ich kvalita, ako aj spôsob inštalácie, presnejšie orientácia a uhol.

  • Pozor na pochybných dodávateľov fotovoltiky. Ako ich spoznáte?

    Fotovoltika-ZSE-6-X.jpg

    Dopyt po fotovolike neutícha. Dôvodom sú najmä rastúce a nestabilné ceny energií. Preto sa domácnosti, ktoré dosiaľ záviseli od tradičných zdrojov, snažia aspoň o čiastočnú energetickú nezávislosť.

  • Ako rozpoznáte, ktoré infrapanely na trhu sú naozaj najlepšie?

    Kurenie-infrapanel-3-X.jpg

    Čoraz populárnejšou alternatívou k tradičným možnostiam vykurovania sú infrapanely. Ide o moderné a efektívne riešenie. Pri výbere infrapanelu sa treba zamerať sa na niekoľko kritérií, ktoré určujú jeho kvalitu a účinnosť.

  • Kombinácia slnečných kolektorov s tepelným čerpadlom sa oplatí

    OZE-kolektory-7-X.jpg

    Spotrebitelia často premýšľajú, či sa im oplatí iba jeden obnoviteľný zdroj energií, alebo je lepšia ich kombinácia. Aj keď zložito, ale predsa len sa dá orientačne dospieť k výsledku.

  • Záujem o poukážky na slnečné kolektory stúpol o tretinu

    Kolektory-3-X.jpg

    Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar zaznamenal za uplynulé dva týždne zvýšený záujem o svoje výrobky, a to o 30-50 percent. Stalo sa tak po tom, čo sa od 13. júna 2022 zásadne zmenili podmienky vypĺňania žiadostí o poukážky z projektu Zelená domácnostiam.

  • Slováci ako zdroj teplej vody vyhľadávajú aj slnečné kolektory

    Kolektory-slnecne-7-X.jpg

    Slnečné kolektory na prípravu teplej vody by ako zdroj tepla preferovala viac ako tretina (34,8 percenta) Slovákov pri prípadnej najbližšej výmene kotla. Nasledoval kondenzačný kotol na zemný plyn (29,5 perc.) a tepelné čerpadlo (17,7 perc.). Uviedli to v prieskume agentúry Ako medzi slovenskými domácnosťami v októbri 2021.