Všetko, čo potrebujete vedieť o živom vianočnom stromčeku

25.11.2023, Silvia Jáhnová | Žena, deti, rodina, zdravie

Rozsvietený stromček je krásnym symbolom Vianoc. Ako ho udržať svieži počas celých sviatkov? Zhrnuli sme niekoľko tipov, vďaka ktorým udržíte stromček v dobrej kondícii najmenej do Troch kráľov.

Najlepšie je kúpiť si stromček hneď na začiatku predaja, keď je aj najväčší výber. "Zákazníci si často myslia, že stromčeky predávané začiatkom sezóny sú vypílené oveľa skôr ako tie predávané pred Vianocami. Všetky sú však vypílené v približne rovnakom čase. Nemusíte sa preto báť, že by vám novembrový stromček dlho nevydržal. Práve naopak. Tým, že stromček kúpite skôr, môžete mu skôr dať vodu a živiny, ktoré potrebuje," hovorí Karol Schwarz, odborník z oddelenia záhrad obchodného reťazca Hornbach.

Stromcek-Vianoce-2-X.jpg


Hľadáme vhodný stromček

Pri výbere živého vianočného stromčeka máte niekoľko možností. Klasickou voľbou je rezaný stromček, ďalšou možnosťou je ten v kvetináči. Kvetináčové stromčeky sa vo všeobecnosti pestujú vo voľnej pôde (alebo špeciálnym spôsobom v kvetináči), z ktorej sú potom vyorané a presadené do kvetináča.

"Pre každého, kto hľadá ekologické riešenie, sú ideálne stromčeky určené na ďalšie pestovanie. Tieto stromčeky sa pestujú buď priamo v kvetináči, alebo sú do nich presúvané tak, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Vďaka tomu je rastlina schopná aj naďalej cez korene prijímať vodu a živiny z pôdy. Takýto stromček môžete podobne ako umelý používať opakovane alebo ho jednoducho presadíte do záhrady," vysvetľuje K. Schwarz.

Druhou možnosťou sú podľa neho stromčeky, ktoré nie sú určené na budúce pestovanie. Tieto rastliny sú z pôdy vyrezané so značne redukovanou časťou koreňového systému. Koreň stromčeka zvyšuje jeho stabilitu v kvetináči a čiastočne transportuje vodu z pôdy, čím predlžuje jeho životnosť. Korene sú ale natoľko zredukované, že ďalšie pestovanie nie je možné.


Vybrali ste si. Čo ďalej?

Ešte priamo u predajcu si môžete nechať stromček ofrézovať. Rezané stromčeky sa však neodporúča pri predaji frézovať. To preto, že tesne pod kôrou sú dôležité vodivé pletivá (kambium a lyko), ktoré zabezpečujú transport vody a živín do celej dreviny. Pri frézovaní sa tieto pletivá odstránia, čo môže v konečnom dôsledku skrátiť životnosť stromčeka.

Vhodnejší spôsob na zabezpečenie vlahy je stojan na stromček s väčším priemerom tak, aby sa doň kmeň stromu zmestil bez dodatočných úprav. Čo sa ale odporúča, je spraviť nový rez – skrátiť stromček aspoň o tri až päť centimetrov.

"Pôvodný rez od pestovateľa je už starý a vodivé pletivá v kmeni odumreté. Nie sú teda schopné dobre prenášať vodu a živiny do vyšších častí stromčeka. Obnovený rez umožní, aby sa voda dostala k živým pletivám a stromček tak mohol čerpať živiny. Dôležité je však ponoriť ho do vody ihneď po vykonaní nového rezu," pokračuje K. Schwarz.

Stromcek-Vianoce-1-X.jpg


Ako sa o stromček starať

Pre všetky druhy živých stromčekov platí spoločné pravidlo: tak rezané, ako aj kvetináčové stromčeky vo vnútorných priestoroch trpia, preto je najlepšie nechať ich čo najdlhšie vonku. Pred zdobením je ešte dôležité stromček vhodne aklimatizovať, pretože nárazová zmena teploty predstavuje silný šok.

Starostlivosť o rezaný stromček
Pri rezaných stromčekoch je starostlivosť jednoduchšia, keďže od začiatku je zrejmé, že tento stromček sa po Vianociach vhodným spôsobom zlikviduje. "Pri rezanom vieme iba predĺžiť čas, kým neopadne z neho ihličie. Samozrejme, platí aj to, že opadávanie ihličia je do určitej miery druhovou charakteristikou – najrýchlejšie opadáva ihličie zo smreka, naopak, najdlhšie vydrží ihličie na jedli," hovorí odborník.

Ak ste kúpili stromček v suchom období, môžete ho po nákupe nechať v perforovanej sieťke. Mokré stromčeky je však dobré zo sieťky vybrať, aby sa nadbytočná vlhkosť odparila a zabránilo sa vzniku plesní. Najlepšie je stromček nechať vonku vo vedre s vodou, na tienistom a dobre vetranom mieste. Pozor ale na príliš veterné miesta, kde sa môže stromček vysušiť.

Pred zdobením stromček aklimatizujte vo vnútornej nevykurovanej miestnosti počas dvoch-troch dní. Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným priestorom by nemal byť viac ako desať stupňov. Potom môžete stromček presunúť na zvolené miesto, dostatočne ďaleko od vykurovacieho telesa. "Odporúčam používať stojany s integrovanou vaničkou, kde udržiavajte stálu hladinu vody. Do vaničky môžete pridávať aj špeciálny vyživujúci koncentrát, ktorý udrží stromček v dobrej kondícii a zabráni rozvoju hnilobných procesov," radí K. Schwarz.

Starostlivosť o stromček vo kvetináči
Na rozdiel od rezaných stromčekov sú tie kvetináčové náročnejšie na aklimatizáciu. Pred samotným zdobením dajte rastline najmenej jeden týždeň, a ešte lepšie dva, aby sa dostatočne prispôsobil interiérovým teplotám. Ideálna teplota priestoru na aklimatizáciu je 8 až 10 °C.

Substrát v kvetináči udržiavajte stále vlhký, v rámci zálievky však nepoužívajte žiadne podporné výživové prípravky, ako v prípade rezaných stromčekov. Rovnaký proces aklimatizácie platí aj pri opätovnom presune stromčeka do vonkajšieho prostredia. V prípade príliš nízkych teplôt možno aklimatizáciu predĺžiť, alebo je potrebné rastlinu vonku chrániť dodatočným spôsobom, či už namulčovaním alebo zabalením do jutoviny. Stromček aj po premiestnení von pravidelne polievajte.


Aby svetiel nebolo málo

Vianočné svetielka rozžiaria každý stromček a umocnia vianočnú náladu. Voľba správnej dĺžky svetielok je ale veľmi individuálna. Potrebná dĺžka závisí od veľkosti stromčeka, najmä jeho výšky, do úvahy treba brať aj jeho priemer. Borovice sú spravidla širšie, jedle sa považujú za stred a smrek je všeobecne najužší druh.

Ďalším dôležitým faktorom je aj hustota navinutia svetelnej reťaze. Niekto preferuje svetielka iba ako doplnok, iným sa zasa páčia husto osvetlené stromčeky. Na celkový dojem vplýva aj fakt, či je použitá svetelná reťaz len jednoradová alebo sú jednotlivé diódy umiestené obojstranne.

Stromcek-Vianoce-3-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články