Detská izba je čarovné kráľovstvo, no aj tu by mali platiť jasné pravidlá

16.04.2017, ABC-bývanie.sk | Žena, deti, rodina, zdravie

Radosť v detských očiach dokáže pohladiť dušu rodičov, keď svoju ratolesť chcú čímsi prekvapiť. Mama aj ocko predsa vždy vedia, čo je pre ich deti najlepšie, čo potrebujú a čo ich poteší najviac.

Velux-Seocentrum-2-X.jpgSpokojní a vyrovnaní ľudia majú nezriedka spoločné jedno: často spomínajú, že mali šťastné detstvo. Zväčša to naozaj býva tak, že ako v útlom veku žijeme a koľko lásky dostaneme, takí ľudia z nás sú. Azda každý rodič si pritom želá, aby z jeho dieťaťa vyrástol zdravý, múdry a dobrý človek, a snaží sa dať svojmu potomkovi to najlepšie, čo sa len dá.

Psychológovia už dávnejšie preskúmali, aké atribúty vedú k tomu, aby sa z dieťaťa mohla stať harmonická, silná osobnosť, a zistili, že mnohých úspešných ľudí spája to, že v detstve mali svoj vlastný kútik. Svoju detskú izbu. Kráľovstvo, ktoré patrilo len im a kde pracovala ich fantázia.

Detská izba je síce ako každá iná, no v mnohom je to predsa len výnimočný priestor. Použitým vybavením, detským nábytkom, farbami, materiálmi a kombináciou všetkého, čo dieťa na svoj vývoj potrebuje. Popri kamarátoch, škôlke či neskôr škole je to svet, kde sa deti formujú, pracujú na sebe a rozvíjajú sa.

Pokiaľ ide o zariadenie detskej izby, psychologička Mária Kopčíková z Centra pre rodinu Kvapka vraví, že záleží na veku dieťaťa. "Je fajn, ak sa dieťa s priestorom stotožní a niečo si doň samo vyberie. V prvom rade by však mali rozhodnúť rodičia. Čo ak dieťa vezmete do predajne s nábytkom a ono ukáže na kus, ktorý je pre vás neprijateľný? Najprv nech urobia selekciu rodičia a potom – ak je to v poriadku, môžu dať dieťaťu na výber, ideálne nie z veľkého počtu možností," odporúča M. Kopčíková.

Marmex-1-X.jpg

Pri doplnkoch do izby je to podstatne jednoduchšie. Trebárs detské fototapety sa dajú použiť kedykoľvek a závisí len od toho, aké je dieťa veľké. Jedny motívy sa hodia povedzme predškolákom, iné zasa školákom či starším ročníkom. Podobné je to aj s voľbou farieb. Kým menším deťom sa izba plná pestrých odtieňov bude zaiste páčiť, väčším už môžeme navrhnúť, aby si farebnosť vybrali samy.

Potreby, záujmy a preferencie detí sa vekom menia. Ak tým malým zaručene urobíme radosť obliečkami s Disney motívmi, staršie možno budú chcieť mať okolo seba svojich obľúbených spevákov a budú už aj presadzovať svoj vkus.

Velux-Seocentrum-4-X.jpg

Osobitnou kapitolou je poriadok v izbe a vo veciach obyvateľa detskej izbičky. Na to, ako si ho udržať, podľa M. Kopčíkovej nejestvuje žiaden stopercentný recept. "Treba si uvedomiť, že ak dieťaťu povieme 'uprac si izbu', slovo 'upratať' vníma inak než dospelý. Musíme mu jasne vysvetliť, čo si pod uprataním predstavujeme – že pozametať a povysávať treba aj pod posteľou, prach utrieť i na knihách a podobne," dodáva psychologička.

Nuž a keďže deti sa stále hrajú, mnohým rodičom sa osvedčilo naučiť svojich potomkov udržiavať si poriadok vo veciach hravou formou. Napríklad tak, že kreatívne drevené hračky uložíme spať do tohto kútika skrinky, plastové zasa na toto miesto a farbičky s papiermi na kreslenie nás zasa do rána počkajú v tomto šuplíku.

Velux-Seocentrum-1-X.jpg

Foto: Velux, Nábytok Marmex

Podobné články