Izba pre malého školáka: tipy, ako ju zariadiť hravo a zdravo

03.09.2017, Eva Fačková | Žena, deti, rodina, zdravie

K škole patria aj domáce úlohy a príprava na hodiny v domácom prostredí. Naše štyri tipy vám poradia, ako zariadiť detskú izbu tak, aby sa v nej vaši potomkovia cítili dobre – aby sa v nej vedeli sústrediť a aj si oddýchnuť.

Deti veľmi citlivo vnímajú rozmanité podnety, ktoré k nim prichádzajú. Či už ide o citové prejavy, správanie alebo prostredie, v ktorom trávia čas. Práve preto by ste mali myslieť na vytvorenie zdravého domova pre vás i svoje deti. Ponúkame vám krátky návod, ako zariadiť detskú izbu s ohľadom na ich hravosť a motiváciu učiť sa.

Detska-izba-Velux-1-X.jpg

 Pri umiestňovaní pracovného stola berte ohľad na to, či je vaše dieťa pravák alebo ľavák


 

Nábytok usporiadajte do zón

Detská izba je na jednej strane detským kráľovstvom, na druhej strane pokojným miestom, kde sa dieťa môže venovať domácim úlohám a učeniu. Dbajte na túto rôznorodosť a rozdeľte izbu na pomyselné zóny. K oknám umiestnite písací stôl a nechajte tam i priestor na hranie.

Detska-izba-Velux-3-X.jpg

 Detská izba by mala žiariť duchom svojho obyvateľa


 

Práve v tejto časti trávia deti väčšinu dňa, a tak ich ním môže sprevádzať denné svetlo. Stôl môžete orientovať s priamym výhľadom von, no je možné, že výhľad bude dieťa rozptyľovať. Berte ohľad na preferenciu rúk dieťaťa – nemalo by si počas písania tieniť, či už píše pravou alebo ľavou rukou.

Ak je to možné, vybavte detskú izbu dostatkom úložného priestoru – pomôže to aj pri rýchlom uprataní detskej izby. Úložné priestory pokojne umiestnite ďalej od zdroja denného svetla. Deti sú kreatívne duše; určite sa preto potešia aj rôznym netypickým riešeniam.

Detska-izba-Velux-2-X.jpg

 Tienenie sa postará o komfort v každej miestnosti


 

Detská izba plná denného svetla

Už pri projektovaní a počas hrubej stavby sledujte, či je úroveň presvetlenia detskej izby a ostatných miestností dostatočná. Pri prechádzke hrubou stavbou môžete využiť bezplatný nástroj od spoločnosti Velux – aplikáciu pre smartfóny a tablety Luxmeter. Hneď po jej nainštalovaní tak zistíte, či má miestnosť potrebný počet luxov.

"Zrak sa počas detstva veľmi intenzívne vyvíja, preto je potrebné, aby sa dieťa učilo čo najviac pod vplyvom prirodzeného svetla. To navyše vplýva na celkovú psychickú a fyzickú pohodu vášho potomka," vysvetľuje Klára Bukolská, architektka vo firme Velux.

V prípade podkrovných miestností sledujte aj výšku umiestnenia strešných okien. Mali by byť inštalované tak, aby poskytovali výhľad aj v sede. Príliš vysoko umiestnené strešné okná síce miestnosť presvetlia viac do hĺbky, no pokiaľ sú jediným zdrojom denného svetla, môžu pôsobiť pivničným dojmom.

Detska-izba-Velux-4-X.jpg

 Deti citlivo vnímajú dostatok denného svetla


 

Tienenie a pohoda v detskej izbe

Hoci je denné svetlo pre vývoj a správnu koncentráciu školákov veľmi dôležité, priame slnečné lúče môžu tieto snahy pokaziť. Preto treba v prípade fasádnych i strešných okien myslieť na tienenie. Ideálna je kombinácia vnútorných a vonkajších tieniacich doplnkov.

Vnútorné tieniace doplnky sa postarajú o reguláciu denného svetla, vonkajšie tienenie zasa čelí prichádzajúcemu teplu. Vonkajšia roleta alebo markíza Velux zabezpečia, aby bola teplota v miestnosti zhruba o 6-7 °C nižšia. Jeden z doplnkov by mal byť úplne zatemňujúci – dopomôže ku kvalitnému detskému spánku, či už popoludní alebo v noci.

Detska-izba-Velux-5-X.jpg

 So zdravým bývaním súvisí aj dostatok čerstvého vzduchu


 

Čerstvý vzduch podporí koncentráciu

Okná nie sú len zdrojom denného svetla, ale otvárajú cestu dovnútra aj čerstvému vzduchu. Je všeobecne známym faktom, že dostatok čerstvého vzduchu pozitívne vplýva na koncentráciu človeka.

"Deti vnímajú čerstvý vzduch ešte intenzívnejšie, preto by ste ich mali učiť už od detstva, aby si vytvorili vetrací rituál," dopĺňa K. Bukolská. Okno treba v detskej izbe otvoriť ráno po zobudení aj večer pred spaním. Vzduch sa v miestnosti vymení efektívnejšie, keď otvoríte naplno okná a necháte ich otvorené približne desať až pätnásť minút.

Detska-izba-Velux-6-X.jpg

 Pri navrhovaní strešných okien sledujte výšku ich umiestnenia – výhľad by mali poskytovať aj v sede


 

Foto: Velux

Podobné články