Tipy na vianočné darčeky sa dnes na nás valia zo všetkých strán

20.12.2017, Ivo Nittmann | Žena, deti, rodina, zdravie

Nákupná horúčka pred Vianocami vrcholí. Obchody so spotrebným tovarom sú stále plné, každý z nás podchvíľou premýšľa, ako a čím obdarovať svojich blízkych a ľudí, na ktorých mu záleží.

Tipy na zaručené darčeky sa na nás valia zo všetkých strán. Šťastný je ten, kto na Vianoce myslí v predstihu a darčeky pod stromček kupuje už od skorej jesene. Psychológovia radia nerobiť z darčekov "veľkú vedu". Napokon, každý v podstate najlepšie vie, komu z jeho najdrahších čo spraví radosť a kto čo potrebuje. Či je to napínavý román, krištáľová váza na zútulnenie obývačky alebo technologická vychytávka.

Bratislava24-sk-1-X.jpg


Spoločná rodinná investícia

Mnohé rodiny sa na výber darčeka pozerajú pragmaticky a ak je vhodný čas na inováciu v domácnosti, dohodnú sa na väčšej spoločnej investícii. Na novej kuchynskej linke, sedacej súprave, novej spálni. A podobne. Výber takýchto artiklov rozhodne nie je vecou jedného popoludnia. Je takisto bežné, že sa už-už rozhodnete pre konkrétny typ linky, sedačky alebo spálne, no vtom na internete či v kamennom obchode nájdete sedačku v tvare U, aká vaše očakávania odrazu zmení. A vy viete, že je to tá pravá.


Vlastnosti poťahov sedačiek

Kým si však sedaciu súpravu uložíte doma, treba si zvážiť viacero vecí. Napríklad poťah. Sú tri základné – látkové, kožené a sedačky potiahnuté imitáciou kože. Popri látkových sú najvhodnejšie teflónové poťahy, vďaka ktorým do sedačky neprenikne žiaden tekutý prípravok alebo nápoj.

Ich cena je takmer rovnaká ako pri poťahoch z pravej kože, čo je jedna z najkvalitnejších povrchových úprav sedacích súprav vôbec. Koženú sedačku treba umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od zdroja tepla. Povrch kožených poťahov je často chúlostivý na prach, preto poťah je vhodné utierať vlhkou bavlnenou handričkou.

Na sedacie súpravy sa dnes už vyrábajú látky odolné voči vlhkosti či popísaniu perom alebo dokonca fixkou. Ide o špeciálnu úpravu poťahových látok impregnáciou. Pri vlastnostiach poťahov sedačiek sa uvádza napr. aj oderová odolnosť, čo je hodnota udávajúca, ako materiál odoláva "ošúpaniu".


Niečo kúpime sami, niečo má na starosti Ježiško

Keď firma Home Credit zisťovala, kedy sa kupujú darčeky k Vianociam, prieskum jej ukázal, že až dvaja z troch Slovákov ich radšej zháňajú s časovou rezervou, teda v novembri a začiatkom decembra. Dokonca sa nájde desať percent takých, ktorí ich postupne kúpia už počas roku. No stále je aj pätina ľudí, ktorí si hľadanie posledných darčekov odkladajú na dni tesne pred sviatkami.

"Zodpovednejšie ako muži, ktorí si kupovanie darčekov nechávajú na poslednú chvíľu, sú ženy," hovorí analytik spoločnosti Home Credit Roman Müller. Pripúšťa však, že sú darčeky, povedzme kvetinové boxy, aké sa v predstihu veľmi kúpiť nedajú.

Čím originálnym na Vianoce prekvapiť svojich najbližších? S touto otázkou evidentne nemá problém vyše polovice Slovákov, keďže ich vraj dobre pozná a vie, aký darček ich najviac poteší. Zhruba tretina účastníkov prieskumu k tomu pristupuje prakticky a doma si navzájom povedia, kto by na Vianoce čo chcel. Či nový mobil, svietiace puzzle, lego atď. Ďalších 20 perc. pre istotu nič nenecháva na náhodu a už počas roku si zapisuje jednotlivé priania. No a je tu aj skupina ľudí, ktorí nedajú dopustiť na tradície: osem percent Slovákov každoročne píše list Ježiškovi so svojimi vianočnými želaniami.

Foto: Bratislava24.sk

Podobné články