Burdž Chalífa, najvyššia budova sveta, oslavuje päť rokov

04.01.2015, ABC-bývanie.sk | Budovy

Burdž Chalífa, najvyššia samostatne stojaca budova sveta, si dnes pripomína päť rokov od svojho otvorenia. Stavba je vysoká 828 metrov, podľa niektorých zdrojov má výšku 828,55 metra.

Burj-Khalifa-2-X.jpgBudova Burdž Chalífa (známa tiež ako Burdž Dubaj, Dubajská veža) má 200 poschodí, z nich 163 je obývateľných. Je tu druhá najvyššie umiestnená vyhliadková plošina (vo výške 452 metrov) aj najvyššie položený nočný bar (na 144. poschodí). Budovu postavila firma Samsung Engineering and Construction Company a do používania ju odovzdali 4. januára 2010.

Burdž Chalífa má o 319 metrov viac ako dovtedy najvyššia stavba na svete, taiwanský mrakodrap Taipei 101. Projekt v hodnote 1,5 miliardy amerických dolárov zahŕňa 900 rezidencií, 160 luxusných hotelových izieb a 37 podlaží s kanceláriami a firemnými apartmánmi.

Výstavba mrakodrapu sa v Dubaji začala v roku 2004 a otvorili ho po 1 325 dňoch stavebných prác. V čase pred krízou sa niektoré apartmány v najvyšších poschodiach predávali za viac ako 1 900 dolárov za štvorcovú stopu (0,09 metra štvorcového). Okrem luxusných apartmánov a kancelárií je súčasťou veže aj hotel navrhnutý talianskym návrhárom Giorgiom Armanim.

Výška budovy nie je jej jediným rekordom. Mrakodrap má tiež najviac poschodí, najvyššie položené obývané podlažie, bazén, reštauráciu a fontánu a najvyšší výťah, ako aj najvyššie položenú vyhliadkovú pozorovaciu plošinu (na 124. poschodí). Dizajn budovy, ktorú projektovali architekti, čo mali na starosti aj Sears Tower v Chicagu a novodobé One World Trade Centre v New Yorku, je odkazom na nikdy nepostavený chicagsky mrakodrap The Illinois, ktorý mal byť vysoký presne jednu míľu.

Burj-Khalifa-3-X.jpg

Na výstavbu budovy išlo 375-tisíc metrov kubických betónu, pričom zmes, ktorá musí odolať teplotám nad 50 stupňov Celzia, bolo potrebné miešať s ľadom a aplikovať iba v nočných hodinách, aby sa zabránilo vzniku štrukturálnych trhlín skeletu. Na stavbe sa použilo 55-tis. ton železných výstuží, 4-tis. ton oceľových konštrukcií, 26-tis. kusov vonkajších sklenených panelov s celkovou plochou 174-tis. metrov štvorcových. Systém zásobovania dnes použije denne 946-tis. litrov vody, ktorá preteká v potrubiach s celkovou dĺžkou 100 km.

Burj-Khalifa-4-X.jpg

V čase, keď Burdž Chalífu uviedli do prevádzky, sa ceny kancelárskych priestorov pohybovali na úrovni 43-tis. USD/m² a rezidenčných apartmánov Armani Residences 37,5-tis. USD/m². Dokončovanie projektu prebiehalo už v čase vrcholiacej globálnej hospodárskej a finančnej krízy. Niekoľko mesiacov po otvorení budovy skolaboval dubajsky trh s nehnuteľnosťami a ceny apartmánov na sekundárnom trhu klesli o 40 percent. Až 825 apartmánov z celkového počtu 900 bolo potom niekoľko rokov neobsadených.

Burj-Khalifa-5-X.jpg

Keby susedný emirát Abú Dabí neuvoľnil na dokončenie objektu multimiliónovú pôžičku, projekt mohol vybuchnúť ako úplné fiasko. Ako gesto uznania podpory, ktorý poskytol prezident Spojených arabských emirátov Chalífa ibn Saíd an-Nahaján, bol oficiálny názov budovy Burdž Dubaj pozmenený na Burdž Chalífa.

Foto: ctbuh.org, wikipedia.org, youtube.com, shiningstarauto.net

Podobné články