Požiare budov sú živel a rok čo rok spôsobujú obrovské škody

24.10.2015, ABC-bývanie.sk | Budovy

Ochrana budov pred požiarmi je na prahu zimy čoraz aktuálnejšia. Pravda, myslieť na protipožiarne opatrenia a zabezpečenie objektu treba vtedy, keď je ešte všetko v poriadku a na nápravu je čas.

Tabulka-1-X.jpgPožiar je po zemetrasení to najhoršie, čo sa budove môže stať. Jeho príčiny sú pritom často triviálne a celkom zbytočné. Bývajú to napríklad chyby v elektroinštalácii, podcenenie požiarnotechnických predpisov, použitie nevhodných materiálov v konštrukcii stavby. A pravdaže, ľudská nepozornosť.

Požiare budov rok čo rok nechávajú po sebe obete a spôsobujú obrovské škody. Ako uvádza Sylvia Kovalčíková zo spoločnosti Rockwool, pod tragické následky nešťastí sa podpisujú aj nepresné informácie o vlastnostiach stavebných materiálov, preto je nevyhnutné poznať kritériá označovania stavebných výrobkov.

Na zásady požiarnej ochrany musí vlastník budovy myslieť ešte pred tým, ako začne stavať. "Norma STN EN 13501-1 umožňuje skúmať reakcie stavebných výrobkov na oheň a ich klasifikáciu podľa rovnakých zásad a kritérií v celej Európe. Označenie eurotriedy nájdeme na etiketách mnohých stavebných materiálov. Najbezpečnejšou voľbou je výrobok eurotriedy A1, potom A2 a B. Výrobky, ktoré sú v triedach C, D, E a F, sa skúšali v reálnych podmienkach, keď došlo k vzplanutiu a prudkému, takmer výbušnému rozšíreniu ohňa," vysvetľuje S. Kovalčíková.

Schuco-1-X.jpg

Nedávny požiar hotela Junior v Jasnej pripomenul, aký dôležitý je aj evakuačný plán budovy. Veľkým rizikom pri požiari je totiž nezriedka zadymenie objektu, nie priamo plamene. "Materiály s klasifikáciou triedy reakcie na oheň A1 dym takmer nevytvárajú, kým trieda E alebo F ho produkujú vo veľkom množstve. Stavebné výrobky v triedach od A2 do E musia byť dodatočne klasifikované podľa plamenne horiacich častíc, ktoré môžu spôsobovať ďalšie šírenie požiaru. Netýka sa to materiálov triedy A1, keďže tie nehoria a plamenne horiace kvapky nevytvárajú," dodáva S. Kovalčíková.

Na to všetko musí vlastník budovy myslieť ešte skôr, ako začne stavať. Môže mať virtuálne sídlo na dobrej adrese, no ak zanedbá kvalitnú prípravu stavby, vyplynú z toho riziká, ktoré sa obrátia proti nemu. Krátkozraké je aj tlačiť architekta a projektanta do lacných riešení. Tu platí opak – šetriť na stavbe sa nevypláca.

Ak chce investor ušetriť, rezervy môže hľadať vo fungovaní svojej firmy, pričom možnosťou je prenajať si virtuálnu kanceláriu. Spoločnosť tak získa servis, vďaka ktorému sa môže sústrediť na svoje podnikanie. Lebo v biznise platí zásada, že limity má každý podnikateľ v sebe. A má sa tak, ako sa chce mať. Je to prostá pravda, ktorú len sčasti a sporadicky dokáže ovplyvniť šťastie. Alebo smola.

Ani na peniazoch podnikanie nestojí. Pravda, ak nemám v úmysle vybudovať trebárs novú automobilku či päťhviezdičkový hotel. Odmenou za dobrý nápad, pracovitosť a poctivosť v biznise môžu byť potom trebárs aj firemné kancelárie s modernými luxusnými sedačkami, tím spoľahlivých spolupracovníkov a spokojní klienti.

Foto: Rockwool, selector.com

Podobné články