Týždeň zelených budov oslovil odborníkov aj stredoškolákov

25.09.2015, Barbora Haramiová | Budovy

Tretí septembrový týždeň patril Svetovému týždňu zelených budov. Už po piaty raz sa doň zapojila aj Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC), ambasádor udržateľnej výstavby v SR.

SKGBC-logo-X.jpgNa podujatiach Týždňa zelených budov na Slovensku sa zúčastnilo takmer 170 hostí a na akciu Green Day, ktorá bola venovaná študentom stredných škôl, prišli bezmála dve stovky stredoškolákov zo siedmich slovenských škôl. Aké aktivity zaujali odbornú verejnosť a čo najviac oslovilo študentov?

Do Svetového týždňa zelených budov sa zapojilo 42 národných zelených rád, pričom SKGBC pripravila v Bratislave a Trnave týždeň plný aktivít pre odbornú aj širokú verejnosť. Slovenský týždeň zelených budov otvorili príhovory štátneho tajomníka ministerstva financií Ivana Lesaya a rektora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Roberta Redhammera. Na podujatí určenom členom SKGBC, architektom, projektantom a developerom sa zúčastnili aj predstavitelia kanadského a holandského veľvyslanectva, zástupcovia ministerstiev, akademickej sféry a spolupracujúcich organizácií.


Ukázali aj prvý pasívny bytový dom v SR

"Aktivity slovenského týždňa zelených budov oslovili množstvo odborníkov z radov stavebných spoločností, architektov i projektantov. Do odborných aktivít sa zapojilo mnoho nových ľudí, čo znamená, že sme zaujali širšie publikum. Hodnotím to veľmi pozitívne," hovorí Ladislav Piršel, výkonný riaditeľ SKGBC.

Akcia Green business tour, ktorá sa uskutočnila v utorok 22. septembra 2015 v Zelenom átriu v Trnave, predstavila prvý pasívny bytový dom na Slovensku a symbol filozofie zelenej architektúry. O procese certifikácie Zeleného átria prítomným hosťom porozprával architekt Miroslav Marko, zástupcovia spoločnosti Saint-Gobain Construction Products priblížili detaily výstavby a použitie najnovších technológií vo všetkých oblastiach.

Zelene-atrium-2-X.jpg

 Zelené átrium v Trnave je prvý pasívny bytový dom na Slovensku


 

Študentský Green Day

Vyvrcholením Týždňa zelených budov v SR bola dnešná akcia Green Day, druhý ročník zábavno-vzdelávacieho dňa pre študentov stredných škôl. V rámci programu pre študentov boli pripravené prednášky SKGBC a rozličné "zelené" aktivity, napríklad ukážka jazdy elektromobilom či jedenásť stánkov s enviro tematikou – ArTUR, Broz, DM Drogerie markt, Elektrodesign, EkoRast, EuroArch, Greenpeace, Praktická Slovenka, Phillips, Svet bedničiek a Živica.

Súčasťou programu bola aj súťaž pre školy, pričom hlavnou cenou bolo riadené vetranie s rekuperáciou tepla (od firmy Elektrodesign Ventilátory) a meranie kvality vnútorného prostredia (od spoločnosti Alocons) v celkovej hodnote 4 800 eur. Výhru získala Stredná priemyselná škola elektrotechnická na Hálovej ul. v Bratislave. Štartovací balík LED osvetlenia HUE od Phillipsu vyhralo Gymnázium M. R. Štefánika z Košíc, zájazd do Energolandu od spoločnosti Enel pripadol študentom z Gymnázia Ladislava Novomeského v Bratislave. Ekologickú kozmetiku a biopotraviny od DM Drogerie markt a knihy od Panta Rhei získalo dvadsať prítomných študentov.

"Teší nás, že študenti prejavili záujem o pripravené aktivity a prednášky, po ktorých sa aktívne pýtali a zaujímali sa o život v zelených budovách, ich pozitívny vplyv na životné prostredie aj samotného užívateľa," dodáva L. Piršel.

SKGBC-tyzden-1-X.jpg

SKGBC-tyzden-2-X.jpg

 Hlavnú cenu na študentskej akcii Green Day – riadené vetranie s rekuperáciou tepla a meranie kvality vnútorného prostredia za 4 800 eur, získala Stredná priemyselná škola elektrotechnická na Hálovej ul. v Bratislave


 

Čo je SKGBC

Slovenská rada pre zelené budovy je nezisková organizácia, ktorej hlavným cieľom je podporovať rozvoj trhu, legislatívne zmeny, vzdelávanie odbornej i laickej verejnosti, aby sa energeticky úsporné budovy a udržateľná výstavba na Slovensku stali bežnou vecou. Sleduje pritom všetky tri piliere udržateľnosti – ekonomiku, ekológiu aj sociálne aspekty, ktoré musia byť v prípade zelených budov v súlade. SKGBC pripomína, že v rámci princípov udržateľnej výstavby sa na budovy treba pozerať komplexne, a to vzhľadom na celý ich životný cyklus – od návrhu a výstavby, cez prevádzku až po likvidáciu a recykláciu materiálov.

SKGBC združuje spoločnosti, ktoré považujú energetickú úspornosť, udržateľnosť a zodpovednosť za súčasť svojej firemnej filozofie a dlhodobej stratégie rozvoja. Rada vznikla v roku 2010 a dnes má takmer 50 členov. SKGBC sa aktívne zapája do legislatívneho procesu na Slovensku, pripomienkuje chystané zákony a je aj členom pracovnej skupiny Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pre legislatívu a prípravu bytovej politiky do roku 2020.

Foto: Isover, SKGBC

Podobné články