Začína sa týždeň zelených budov, na Slovensku je už tretíkrát

16.09.2013, ABC-bývanie.sk | Budovy

Dnes sa začína Svetový týždeň zelených budov. K tejto globálnej iniciatíve, ktorá si význam trvalo udržateľných stavieb každoročne pripomína v treťom septembrovom týždni, sa pripája aj Slovensko.

Zelenou, certifikovanou budovou je aj administratívno-obchodný komplex Central v Bratislave. Na streche má park prístupný verejnostiTýždeň zelených budov sa v SR koná po tretí raz a zastrešuje ho Slovenská rada pre zelené budovy (Slovak Green Building Council, SKGBC).

"Akcie počas týždňa sa organizujú v 90 krajinách sveta a zapája sa do nich 20-tisíc organizácií, spoločností, škôl či vedeckých ústavov. Záujem o problematiku zelených budov sa pritom z roka na rok zvyšuje. Aj na Slovensku. Keď SKGBC pred tromi rokmi vznikla, bolo to v SR niečo nové. Po troch rokoch sa fenomén zelenej, udržateľnej výstavby dostal na Slovensku do povedomia tak architektov, projektantov a stavbárov – teda tých, tieto budovy navrhujú a stavajú, ako aj laickej verejnosti a užívateľov. Týždeň zelených budov je vlastne koncentrovaná osveta a propagácia udržateľnej výstavby," hovorí predseda predstavenstva SKGBC Pavol Kukura.

SKGBC vznikla v januári 2011 so zámerom spájať spoločnosti a organizácie, ktoré považujú energetickú úspornosť, udržateľnosť a zodpovednosť za súčasť svojej firemnej filozofie a dlhodobej stratégie rozvoja. Na jar 2011, keď bolo prvé valné zhromaždenie SKGBC, mala rada 21 členov, dnes ju tvorí bezmála 50 členských spoločností.

 

Zelenšie budovy, lepšie miesto, zdravší ľudia

Prínos zelenej budovy je predovšetkým v jej vnútri, vysvetľuje P. Kukura. Nosná myšlienka svetového týždňa v tomto roku je preto Zelenšie budovy, lepšie miesto, zdravší ľudia. Na túto tému je orientovaný aj program akcií na Slovensku.

Prológom podujatí v rámci týždňa zelených budov bol seminár Build2gether 2013, ktorý sa konal minulý týždeň vo Viedni a pripravili ho spoločne rady pre zelené budovy z Českej republiky, Maďarska, Rakúska a zo Slovenska. Účastníci stretnutia navštívili zároveň aj niekoľko zelených budov vo Viedni.

Slávnostné otvorenie Týždňa zelených budov na Slovensku bude dnes a uskutoční sa v jednom z objektov, ktoré certifikát udržateľnosti už majú. Bude to otvárací koktejl v priestoroch Lindner Hotel Gallery v bratislavskom komplexe Central. Zúčastní sa na ňom aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad, ktorá dlhé roky pôsobila vo Viedni a je propagátorkou udržateľnej výstavby.

 

Komfort užívateľov na prvom mieste

Ceritikačné systémy hodnotia budovy a ich udržateľnosť podľa mnohých parametrov. Je to napríklad lokalita, kde objekt stojí, z akých materiálov ho postavili, ako je energeticky efektívny, ako narába s médiami, vodou a akú má spotrebu. "Značná časť hodnotenia sa týka vnútorného prostredia budovy. Čiže toho, akým spôsobom budova ovplyvňuje život a prácu ľudí, ktorí v nej bývajú, pracujú alebo sa zdržiavajú," spresňuje P. Kukura.

Ľudia trávia v budovách akéhokoľvek druhu 90 až 94 percent svojho času. Udržateľná výstavba sa dnes teší takej pozornosti aj preto, lebo zvyšuje komfort užívateľov budov. Pri zelenej výstavbe je prioritou človek, poznamenáva člen predstavenstva SKGBC Marek Kremeň, podľa ktorého ide o to, aby sa v budovách postavených podľa tohto konceptu cítili ľudia príjemne.

"Zelená budova prospieva zdraviu – nie tým, že by liečila, ale tak, že neškodí. Neplatí tu syndróm chorých budov. Chorobnosť zamestnancov je oveľa nižšia, a teda aj produktivita a výkony pracovníkov stúpajú. A pravdaže, v porovnaní so štandardnými stavbami sa zelené budovy vyznačujú nižšími prevádzkovými nákladmi. Sú tiež priateľské k životnému prostrediu, čo treba vnímať nielen v rámci prevádzky, ale už počas výstavby," vysvetľuje M. Kremeň.

 

Udržateľná výstavba nie je drahšia

"Zelené budovy nemajú byť nejakým ďalším bremenom pre investora či stavebníka, ale naopak, sú logickým vyústením a pokračovaním vývoja vo výstavbe. Sú ohľaduplné k ľuďom, ktorí v nich žijú a pracujú, keďže je v nich zdravý vzduch bez škodlivých látok, správne osvetlenie, tepelný komfort i dostatok priestoru. Podporujú teda pohodu, tvorivosť a produktivitu. Pokiaľ ide prevádzkové náklady, fluktuáciu pracovníkov a ďalšie faktory je zelená budova navyše lacnejšia ako štandardná stavba," dopĺňa riaditeľ SKGBC Tomáš Guniš.

Podmienky pre zelenú výstavbu na Slovensku sa podľa P. Kukuru postupne zlepšujú. "Badáme nárast záujmu o udržateľnú výstavbu aj o certifikáciu budov. Potvrdením sú štyri budovy, ktoré sú už certifikované, päť je v procese certifikácie a ďalšie sa pripravujú. Napriek tomu má SR stále čo doháňať, najmä v porovnaní s inými európskymi krajinami. Preto SKGBC aktívne propaguje výstavbu zelených budov. Verejnosti, developerom, investorom, nájomcom i nájomníkom vysvetľujeme všetky prínosy, ktoré udržateľná výstavba prináša im aj životnému prostrediu," dodáva P. Kukura.


Foto: Central

Podobné články