Zelené budovy sú priateľské k ľuďom, ktorí sa v nich zdržiavajú

21.10.2013, ABC.bývanie.sk | Budovy

Kvalita vnútorného prostredia je jedným z parametrov, akými sa pri udržateľnej výstavbe hodnotí kvalita budov. Vo vyspelých krajinách trávia ľudia v budovách priemerne vyše 90 percent svojho času.

Zelené budovy sú priateľské k ľuďom. Musia spĺňať prísne kritériá udržateľnej výstavby a vyhovovať jej parametrom o.i. aj z hľadiska svetelnej pohody vo vnútorných priestorochVplyv budov na zdravie človeka skúma aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tá zistila, že mnohé zdravotné problémy, ktoré ľudia zvyknú pripisovať niečomu inému, im spôsobuje práve pobyt v budovách.

"Je to syndróm chorých budov, známy aj pod skratkou SBS (Sick building syndrome). Sú určité prejavy, indície, podľa ktorých sa dá tá-ktorá budova označiť za nezdravú. Podľa kritérií SBS sa budovy delia na zdravé a nezdravé. Symptómy sú u ľudí, čo sa v nezdravej budove zdržiavajú, zjavné – podráždenosť, strata koncentrácie, bolesti hlavy, problémy s kĺbami alebo chronické respiračné ťažkosti," hovorí Marek Kremeň, člen predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy.

Budovy, ktoré sú priateľské k ľuďom, čo sa v nich zdržiavajú, spĺňajú prísne nároky udržateľnej výstavby a získajú o tom i certifikát (napríklad LEED, BREEAM a pod.), sa označujú za zelené. Ich výstavba je v zahraničí dlhodobým trendom a postupne sa rozbieha aj na Slovensku.

Jedným z kritérií zelenej výstavby je kvalita prostredia v budovách. Prívod čerstvého vzduchu je v zelenej stavbe o 30 percent väčší ako v klasickom, bežnom objekte. V zelenej budove sa dá regulovať teplota, vlhkosť vzduchu, ako aj intenzita či sfarbenie osvetlenia. Viac o priemyselnom led osvetlení je na tomto odkaze. Automaticky tu funguje tienenie, ktoré zabraňuje tomu, aby sa priestor prehrieval.

Prvou budovou na Slovensku spĺňajúcou parametre udržateľnej výstavby bola prevádzka firmy AU Optronics v Trenčíne. "Zelené" môžu teda byť i priemyselné objekty, hoci sa o certifikát zelenej výstavby uchádzajú v SR teraz viac admnistratívne budovy. Priemyselné stavby majú svoje špecifiká, napríklad vykurovanie dielne, ako sa píše TU, či osvetlenie priestorov, no z hľadiska udržateľnej výstavby ide o rovnaké kritériá ako pri kancelárskych budovách, keďže sa tu hodnotia napr. aj použité stavebné a iné materiály.

Zelená výstavba sa prebúdza aj na Slovensku. Ak trebárs pri založení sro vám poradí Company Consulting, ani pri udržateľnej výstavbe nie sú záujemcovia o túto problematiku ponechaní sami na seba. Informácií je na internete viac ako dosť. O to dôležitejšie je zorientovať sa v nich a pozorne, ako na "miske" priemyselných váh, posúdiť, čo hľadáte. No a vždy je pripravená pomôcť aj Slovenská rada pre zelené budovy, ktorej členmi sú spoločnosti zvučných mien.

Foto: ledco.sk

Podobné články