Zelenou budovou je v Nemecku aj internát v Heidelbergu

23.09.2015, Barbora Haramiová | Budovy

Zelených budov rešpektujúcich kritériá udržateľnej výstavby je čoraz viac. Zväčša ide o administratívne objekty, firmy či nákupné centrá. V Nemecku majú takýto už aj študentský domov.

Internát v nemeckom Heidelbergu si možno na prvý pohľad pomýliť s luxusným apartmánovým bývaním niekde v širšom centre Bratislavy. Víťaz celoeurópskeho výberového konania LiWood AG vybudoval komplex, ktorého súčasťou sú žltá, modrá a červená päťposchodová budova, parkovisko, stojany na bicykle, centrálna práčovňa aj grilovací kútik. V interiéri potom okrem 265 lôžok v jedno- až trojizbových apartmánoch možno nájsť aj učebne a čitárne. Zámerom zadávateľa projektu – Studentenwerk Heidelberg (Zväz študentov Heidelberg), bolo maximálne znížiť náklady na vykurovanie a ohrev vody, žiaduce bolo tiež stavbu dokončiť v čo najkratšom čase.

Ponuka mníchovskej spoločnosti LiWood AG zaujala a presvedčila zadávateľa modulárnym stavebným systémom s drevenou nosnou konštrukciou, ktorá bola hotová už päť mesiacov po dokončení základovej dosky. Firma tvrdí, že takýto efektívny modulárny princíp možno aplikovať aj pri výstavbe hotelov, zariadení pre seniorov či liečebných objektov.

Schueco-Heidelberg-1-X.jpg

Schueco-Heidelberg-3-X.jpg


Riešenia ušetrili tisíce eur

Takmer nulové náklady na kúrenie a teplú vodu dosiahli realizátori projektu aj vďaka trvalo udržateľným riešeniam spoločnosti Schüco. "Pre projekt v Heidelbergu sme využili kombináciu energeticky optimalizovaného plášťa fasády, tepelného čerpadla vzduch - voda a výkonného fotovoltického systému. K energetickej bilancii stavby prispievajú aj okenné profily Schüco Alu Inside s izolačným trojsklom a s integrovanou ventiláciou, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na pasívne stavby," vysvetľuje Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

Výmenu vzduchu v miestnostiach a apartmánoch zabezpečuje ventilácia integrovaná v rámoch okien. Zaujímavosťou je, že funguje aj pri zatvorených oknách. Vzduch prúdi dvoma malými ventilačnými štrbinami umiestnenými medzi okenným krídlom a rámom. Ich ventilačné klapky sú vybavené protizávažiami, ktoré v závislosti od tlaku vetra regulujú priechod vzduchu. Tento dômyselný systém tak zaručuje pokojnú cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Okná zároveň spoľahlivo tlmia hluk zvonku.

Schueco-Heidelberg-4-X.jpg

Schueco-Heidelberg-5-X.jpg


Slovenskí študenti si musia počkať

Zatiaľ to vyzerá tak, že slovenskí študenti budú mať "zelené" internáty len vtedy, ak si ich namaľujú zelenou farbou. Prvou lastovičkou je však prestavba manželských internátov vo vysokoškolskom mestečku Ľudovíta Štúra v Bratislave, ktorá bola ukončená v máji 2015.

"Po rekonštrukcii sa výrazne znížila energetická náročnosť budovy a zlepšila sa tepelná pohoda jej obyvateľov. Tepelný odpor budovy sa zvýšil približne na trojnásobok predchádzajúceho stavu. Po novom sú do jednotlivých ubytovacích buniek tiež nainštalované merače spotreby vody, elektriny a pomerové merače tepla," hovorí zástupca riaditeľa Milan Lörinc. Rekonštrukcia sa môže tiež pochváliť využitím úžitkovej vody z Dunaja na splachovanie v toaletách.

Opravovaný bol v roku 2010 aj študentský domov "Bernolák" v Bratislave, obnova sa udiala v internáte Mladá garda a aktuálne sa pracuje na rekonštrukcii internátov Mladosť v bratislavskej Mlynskej doline. V dvoch fázach (v rokoch 2012 a 2014) sa rekonštruoval aj študentský domov Mladosť pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. V prvej fáze tu vymenili balkóny a okná a upravili fasádu bloku C, v druhej fáze prišla na rad výmena okien a dverných výplní, zateplenie obvodových stien a konštrukcií, rekonštrukcia fasády a balkónov v blokoch A a B. V roku 2014 univerzita v Nitre ukončila nákladnú rekonštrukciu aj ďalšieho internátu, Nová doba. Tento rok podstúpi rozsiahlu obnovu vysokoškolský internát Katolíckej univerzity v Ružomberku, tzv. blok C na Hrabovskej ceste.

Vo svete je už bežné, že školy lákajú študentov i na ekologický internát alebo celý "environmentálne prívetivý" kampus. Na takéto projekty s nepatrnými výslednými nákladmi na teplo či energie si však slovenskí študenti ešte musia počkať.

Schueco-Heidelberg-6-X.jpg

 Okenný profil Schüco Alu Inside


 

Foto: Schüco

Podobné články