Odvetrávané fasády sa úspešne presadzujú aj v obytnej výstavbe

29.06.2017, Juraj Vedej | Materiály, technológie, konštrukcie

Fasáda nie je len vonkajší obal budovy. Fasáda umožňuje architektúre objektu vyniknúť a môže mu vtlačiť punc jedinečnosti. Rastúca obľuba zaujímavých fasád nie je však žiadny módny výstrelok, priečelia domov si ľudia skrášľovali maľbami a ornamentmi oddávna. Moderné technológie a inovatívne riešenia hranice dizajnu fasád obohatili ešte viac.

Odvetrávané fasády posunuli možnosti ešte ďalej a úspešne sa dnes presadzujú aj v rezidenčnej výstavbe. Na trhu sú pritom už niekoľko desaťročí. Odlišnosť oproti kontaktným fasádam je ten, že medzi izoláciou a vonkajšou fasádnou vrstvou (fasádnymi platňami) je vzduchová medzera, ktorá zlepšuje paropriepustnosť a zabraňuje vytváraniu vlhkosti, pomáha vyrovnávať tepelné rozdiely či zlepšuje tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti obvodovej steny.

Fasada-Argeton-1-X.jpg

Fasada-Argeton-3-X.jpg

 Bytový dom s odvetrávanou fasádou Argeton po rekonštrukcii (na snímke hore). Ďalšia snímka ukazuje, ako vyzerala časť budovy pred sanáciou.


 

Z technického hľadiska sú odvetrávané fasády vhodnou voľbou pre každú budovu. Zaujímavé sú však i z dizajnového hľadiska. Ponúkajú takmer neobmedzené možnosti stvárnenia fasády, ktorá tak môže oveľa lepšie vyjadriť zámer architekta či predstavy budúceho majiteľa domu. Okrem tvarov je na trhu k dispozícii aj pomerne široká ponuka materiálov od vláknocementových, cez drevené či keramické fasádne platne až po lícové tehly.

Fasada-Argeton-5-X.jpg

 Detailnejsí pohľad na fasádu zrekonštruovanej budovy


 

Zásluhou pozoruhodných vlastností osobitné miesto patrí keramike. Má mimoriadne dlhú životnosť, počas ktorej si dokáže zachovať stálu farbu, a je odolná voči počasiu, machom aj lišajníkom, vďaka čomu prakticky nepotrebuje žiadnu údržbu. Aj napriek výnimočným vlastnostiam sú keramické fasádne platne na Slovensku málo známe. Preto sa spoločnosť Wienerberger rozhodla na trh SR uviesť značky keramických fasádnych platní Argeton a Argelite.

Fasada-Argeton-4-X.jpg

 Veľké možnosti odvetrávaných fasád sú aj v prípade rodinných domov


 

Keramické fasády Argeton ponúkajú širokú škálu tvarov, farieb a odtieňov. Pri väčších projektoch sa platne dokonca zhotovujú na mieru, presne podľa špecifikácie a zadania architekta. Model Terzo napríklad vďaka zdanlivým škáram na povrchu, v rozličných šírkach a odstupoch, umožňuje vznik živej a estetickej fasády, kým model Danza vytvára na fasáde hru tieňov a optickú zmenu farebných odtieňov, čo vzniká prekrytím jednotlivých dosiek v kombinácii s uhlom dopadu svetelných lúčov. Najnovší trend ukazujú fasádne platne Altivo, ktoré sú orientované vo zvislom smere. Elegancia a nadčasovosť fasád Argeton vynikne ešte viac v kombinácii s oceľou, so sklom alebo s drevom.

Foto: Wienerberger

Podobné články