Provinčný dom v Spišskej Novej Vsi je po rekonštrukcii za 2,5 mil. eur

13.09.2016, SITA | Mestá, obce, regióny

Po viac ako roku v Spišskej Novej Vsi otvoria Provinčný dom, ktorý je sídlom Múzea Spiša. Historická budova niekdajšej stredovekej radnice je architektonicky najzaujímavejšou pamiatkou mesta.

Provinčný dom zrekonštruovali za takmer 2,5 milióna eur. Vo verejnom obstarávaní na výber zhotoviteľa stavby uspela spoločnosť I.K.M. Reality - Staving Banská Bystrica, a.s., komplexná obnova budovy trvala od júla 2015 do júna 2016.

Provincny-dom-Spisska-Nova-Ves-1-X.jpg

Budovu s múzeom otvoria po rekonštrukcii vo štvrtok 22. septembra. "Otvorenie tejto národnej kultúrnej pamiatky začneme našim populárnym cyklom diskusií s názvom Dvorné dialógy pod vedením Miroslava Števíka, historika Múzea Spiša. Pri tejto príležitosti sa uskutoční aj slávnostná prezentácia novej publikácie,“ informuje Eva Čarnogurská z Múzea Spiša.

Práve prvé podujatie, Dvorné dialógy, priblíži verejnosti obdobie, keď bol objekt sídlom Provincie šestnástich spišských miest. Návštevníci si tiež budú môcť pozrieť novú výstavu s názvom Provinčný dom v Spišskej Novej Vsi – história, architektúra, múzeum. "Verejnosti priblíži nielen priebeh rekonštrukcie, ale aj významné postavenie Provinčného domu v dejinách Spiša. Súčasťou otvorenia bude voľná prehliadka po celom zrekonštruovanom objekte," pokračuje E. Čarnogurská.

Múzeum Spiša sídli v historickej stavbe v Spišskej Novej Vsi od roku 1954. Budova sa rekonštruovala z Regionálneho operačného programu. "Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 percent, 10 perc. zo štátneho rozpočtu a z finančných prostriedkov Košického samosprávneho kraja," spresňuje riaditeľka múzea Zuzana Krempaská.

Foto: navstevnik.spisskanovaves.eu

Podobné články