Energeticky úsporné budovy sa znovu stretnú v súťaži BEFFA

20.09.2013, Ondřej Klein | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Building Efficiency Awards (BEFFA), česko-slovenská súťaž energeticky, architektonicky a konštrukčne výnimočných stavieb, spustila svoj druhý ročník. Vlaňajšok hodnotia odborníci ako veľmi úspešný.

V prvom ročníku súťaže BEFFA porota za najúspešnejší počin v kategórii rekonštrukcie vyhlásila obnovu národnej kultúrnej pamiatky Gynekologicko-pôrodníckeho centra nemocnice Koch v BratislaveKategórie BEFFA sa oproti vlaňajšku rozšíria dve ďalšie, súťaž podporia aj odborné konferencie a semináre o energetickej efektívnosti. Nové ekologicky úsporné stavby z posledných dvoch rokov možno prihlasovať do 31. mája 2014.

Súťažné kategórie rodinných a bytových domov, nebytových budov, rekonštrukcií, drevostavieb a študentských projektov doplnia v druhom ročníku BEFFA revitalizácie panelových domov a cena generálneho partnera súťaže, skupiny Saint-Gobain za multikomfortný dom.

"Revitalizácia panelových budov je v rámci rekonštrukcií špecifickou a neprávom obchádzanou subkategóriou. Pritom môže byť veľmi nápaditá a z energetického aj architektonického pohľadu nadmieru inšpiratívna, ako ukazujú početné príklady zo zahraničia, najmä z Nemecka, ale aj u nás. Chceli by sme preto podobné projekty viac vyzdvihnúť," hovorí predseda poroty súťaže BEFFA 2014 Jiří Hirš, vedúci ústavu TZB z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brne.

"V kategórii multikomfortný dom by sme radi ocenili také stavby, ktorých autori dokázali nad budovou premýšľať komplexne, najmä s ohľadom na maximálnu kvalitu vnútorného prostredia, používateľskej pohody a ich každodenného užívania," dopĺňa zástupca generálneho partnera v porote Alexander Prizemin zo Saint-Gobain, z divízie Isover SK.

 

Kto sa môže do súťaže prihlásiť

V súťaži BEFFA 2014 môžu zápoliť stavby či rekonštrukcie z Českej a zo Slovenskej republiky dokončené v období od 1. januára 2012 do 31. mája 2014. Pre študentské projekty podmienka ich realizácie neplatí. Prihlásiť stavbu či projekt môže tak ich autor, investor alebo realizačná firma, ako aj ich vlastník či používateľ. Viac informácií o podujatí je TU.

Hodnotenie prebieha v dvoch kolách – regionálnom a medzinárodnom. Tri najlepšie stavby z každej kategórie v jednotlivých regiónoch ČR a SR postupujú do česko-slovenského finále, v ktorom budú súperiť o víťazstvo vo svojich kategóriách. Kategórie drevostavba a multikomfortný dom sú prierezové a budú súťažiť len v česko-slovenskom finále. Výsledky BEFFA 2014 vyhlási porota v novembri budúceho roku.

 

BEFFA 2014 s novinkami

Druhý ročník súťaže bude sprevádzať päť väčších odborných konferencií v Českej republike a na Slovensku, prepojených témou energetickej úspornosti, a cyklus podobne zameraných regionálnych seminárov. Prvou odbornou akciou je konferencia Smart Cities venovaná chytrému urbanistickému a energetickému riešeniu miest, ktorá sa uskutoční už 24. októbra 2013 v Gröbovej vile v Prahe.

Cieľom súťaže BEFFA je zviditeľniť súčasné české a slovenské stavby, ktoré skĺbia energeticky úsporné a architektonicky zaujímavé riešenia, porovnať ich úroveň v oboch krajinách a v neposlednom rade tiež podporiť energeticky úspornú výstavbu všeobecne.

Súťaži Building Efficiency Awards 2014 udelili záštitu Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Slovenská komora stavebných inžinierov. Odbornými garantmi sú Vysoké učení technické (VUT) v Brne, Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, Technická univerzita v Liberci a Technická univerzita vo Zvolene. Mediálnym partnerom je vydavateľstvo Jaga Media a časopis Stavitel. Generálnym partnerom súťaže je skupina Saint-Gobain, najmä jej divízie Isover, Rigips a Weber.

 

Prvý ročník: prihlásených bolo 141 stavieb

Do prvého ročníka súťaže BEFFA sa prihlásilo 141 stavieb a 24 študentských projektov z Českej republiky a zo Slovenska. Odborná porota v auguste 2012 spomedzi nich vybrala 26 stavieb, víťazov regionálnych kôl (17 stavieb z ČR a deväť zo Slovenska), a 17 študentských projektov, ktoré sa vlani koncom novembra stretli v česko-slovenskom finále v Prahe.

V kategórii rodinné domy sa architektonicky a energeticky výnimočnou stavbou v ČR a SR stal rodinný dom vo Vonoklasoch (Stredočeský kraj, ČR). Medzi bytovými domami porota vyhodnotila ako víťaza energeticky pasívnu vilu Pod Altánem v Prahe-Strašniciach. Najlepšou česko-slovenskou energeticky efektívnou nebytovou stavbou sa stala pasívna administratívna budova Otazník v Ostrave a za najúspešnejší počin v kategórii rekonštrukcie porota vyhlásila obnovu národnej kultúrnej pamiatky Gynekologicko-pôrodníckeho centra nemocnice Koch v Bratislave.

Najlepšou česko-slovenskou drevostavbou sa stal nízkoenergetický víkendový dom v Nosiciach (Trenčiansky kraj, SR). Medzi študentskými prácami boli traja víťazi – projekt Ekologické bývanie v Jundrově pod Holednou od Evy Staffovej, študentky Fakulty architektúry VUT Brno, a dva projekty študentov Fakulty architektúry STU v Bratislave – Isover Multi Comfort House od Eriky Hrivíkovej a Ekocentrum Hrubý Šúr od Jaroslava Leckého.

Autor je PR manažérom BEFFA

Foto: BEFFA

Podobné články