Študentská súťaž Active House Award pozná svojich víťazov

03.06.2013, Katarína Dudáková | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Spoločnosť Velux vyhlásila výsledky 2. ročníka študentskej súťaže Active House Award, ktorá je zameraná na návrhy projektov udržateľných stavieb v aktívnom štandarde.

Predmetom súťaže Active House Award bolo spracovať objekt v aktívnom štandarde, ktorý je definovaný kvalitou vnútorného prostredia, ohľaduplnosťou k životnému prostrediu a energetickou efektívnosťou. Súťažilo sa v kategóriách novostavby a rekonštrukcie.

Aktívne domy integrujú požiadavky pohodlia, klímy, energetiky, životného prostredia a ekológie, disponujú architektonickou kvalitou a umožňujú pohodlné užívanie. Ich priestory a interaktívne systémy prinášajú radosť z bývania a podporujú spôsob života ohľaduplný k životnému prostrediu. Spomedzi prihlásených projektov z Českej republiky a zo Slovenska ocenila medzinárodná odborná porota celkovo osem súťažných prác.
 

Kritériá hodnotenia prác

"Predstavme si, že by sme budovy hodnotili podľa toho, akú majú schopnosť zlepšiť náš život. Cieľom súťaže Active House Award je práve nasmerovanie študentov ku komplexnému návrhu budov. A to z pohľadu zníženia primárnej energie, ako aj kvality vybudovaného prostredia. V tomto ročníku sa objavili v súťažných projektoch veľmi zaujímavé motívy vystihujúce tiež sociálny rozmer života v budovách i sídlach," hovorí Klára Bukolská z Veluxu Česká republika, s.r.o.

Kritériá hodnotenia súťažných prác:
celkové architektonické a konštrukčné riešenie objektu (50 percent známky),
 dosiahnutie aktívneho štandardu stavby (30 perc. známky),
 kvalita denného osvetlenia budov s dôrazom na presvetlenie strechou (20 perc. známky).

"Projekt Active House predstavuje holistickú predstavu budovy 21. storočia. Potešilo ma, že sa v súťažných príspevkoch objavili aj návrhy, ktoré presahujú filozofiu aktívneho domu. Som rád, že môžeme tieto nové myšlienky zakomponovať do nadchádzajúcich strategických rokovaní združenia Active House Alliance, "uviedol maďarský architekt Gunther Zsolt, zástupca Active House Alliance.
 

Novostavby: Inventúra archetypu

Víťazom kategórie novostavby sa stal projekt študenta Fakulty architektúry Vysokého učení technického (VUT) v Brne Norberta Obršála Inventúra archetypu. Porota ocenila citlivé zapojenie nových (staronových) hmôt do existujúcej štruktúry dediny. V rámci premýšľania o udržateľnom a príjemnom živote predstavuje zvolená forma kombináciu bývania a práce. Je to funkčný koncept, najmä ak budeme sledovať osobnú uhlíkovú stopu.

Porota ocenila poloverejný priestor spoločného dvora z pohľadu urbanistického riešenia, ako aj sociálny moment. Z hľadiska architektonického riešenia ide o budovu so skromným výrazom, zároveň však vytvára prostredie s vysokým užívateľským komfortom v interiéri aj exteriéri. Splnenie požiadavky na aktívny štandard sa dosiahlo vo všetkých hodnotených parametroch.
 

Rekonštrukcie: Za humnami

V kategórii rekonštrukcie zvíťazil návrh študentov Jaroslava Matouška a Adama Michnu pod názvom Za humnami z Fakulty architektúry VUT v Brne. Porota na projekte ocenila koncept využitia existujúceho poľnohospodárskeho objektu na celok pre bývanie a prácu z domova. Výsledné riešenie má veľmi vysokú estetickú hodnotu.

Autorom sa podarilo do existujúcej obálky zapliesť oddelené priestory na prácu aj bývanie. Hoci si objekt ponechal tradičný pojem aj formu, ponúka obyvateľom súčasné bývanie s vysokým komfortom z pohľadu množstva denného svetla, výhľadu i priestoru. Autori sa zaoberali aj otázkou recyklovateľnosti nových konštrukcií aj možnosťou samozásobovania v rámci miesta. Táto forma revitalizácie umožňuje získať komfort moderného samostatného domu v záhrade/krajine bez zaberania ornej pôdy.
 

Osobitná cena: RAW Restaurant

V tej istej kategórii bola udelená osobitná cena poroty, a to výnimočnému projektu RAW Restaurant od dvoch českých a dvoch slovenských študentiek z Fakulty architektúry VUT v Brne a Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ivana Linderová, Barbora Látalová, Eva Čápová a Michaela Lietavová sú autorky naozaj vizionárskeho, ojedinelého návrhu. Ich koncept revitalizácie pivníc na reštauráciu dospel až k vytvoreniu verejného mestského priestoru, zaujímavého tak z pohľadu architektúry, ako aj ideovej náplne. Samozásobovanie reštaurácie navyše prináša do mesta i prvok zelene.

Koncept využíva súčasné princípy, materiály aj technológie, ktorých spolupôsobenie zabezpečuje kolobeh života v sebestačnom dome. Porota vyslovila miernu nedôveru nad bezproblémovým chodom kombinácie toľkých princípov a technológií, napriek tomu však ide o projekt, ktorý autorky spracovali naozaj komplexne a vytvorili miesto, aké je prínosom pre užívateľov i mesto.

Vizualizácie: Velux

Podobné články