Drony výstavbu v logistike zatiaľ neohrozujú, tvrdí Colliers

25.11.2015, Katarína Dudáková | Správy z firiem

Drony sú dnes obľúbenou témou, no ich použitie v logistike nie je momentálne reálne. Budúcnosť doručovania tovaru dronmi môžu ohroziť rastúce náklady a snaha Európskej komisie o prísnejšiu reguláciu.

Uvádza to medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International vo svojej správe European Retail & Logistics Insights – From Sheds to Shelves. "V skutočnosti môže využívanie dronov spôsobiť viac problémov ako úžitku. Súvisí to s neustále sa zvyšujúcim nájomným a komplikáciámi v dôsledku nových nariadení o využívaní vzdušného priestoru," hovorí Tim Davies, riaditeľ priemyselných a logistických priestorov EMEA (Europe, the Middle East and Africa) vo firme Colliers International.

Dron-forbes-X.jpgVzhľadom na vzostup online predaja je čoraz naliehavejšia potreba zriaďovať lokálne zásobovacie kapacity, z ktorých by sa tovar doručoval spotrebiteľom. Analýza v správe tiež naznačuje, že priemyselným objektom sa v poslednom období darilo viac než akýmkoľvek iným typom komerčných nehnuteľností. Dopyt od spoločností ako Amazon priniesol zvrat v klesajúcom trende a zvýšil hodnoty v tomto odvetví.

Pre dopravu v záverečnej fáze dodávky bude hlavným určujúcim faktorom výšky nákladov obmedzená ponuka pozemkov v okolí veľkých miest. Príkladom je Londýn, kde dostávajú väčšiu politickú podporu iné odvetvia – napríklad bývanie. Distribúciu tovaru predražujú vysoké náklady na budovy. Najväčšou prekážkou využitia dronov v logistike sú však pravdepodobne politické nariadenia.

Európska komisia v roku 2014 ohlásila plány sprísniť pravidlá, ktorými sa riadi komerčné využitie dronov v celej Európskej únii. Toto vyhlásenie sa odvoláva na to, že prísnejšie pravidlá majú byť prevenciou v oblasti bezpečnosti, súkromia a ochrany údajov.

Možnosť narušenia súkromia občanov, firiem a verejných inštitúcií na letovej dráhe komerčných dronov, ktoré budú vybavené záznamovým zariadením, vyvolali obavy o národnú bezpečnosť, súkromie a nadmerný hluk. T. Davies z Colliers International predpokladá, že plány high-tech logistickej revolúcie môže zmariť narastajúca neistota z postavenia komerčných dronov v pravidlách na využívanie vzdušného priestoru.

Správa navrhuje, aby sa obchodníci zamerali skôr na lepšie využitie existujúcich spôsobov dodávania tovaru spotrebiteľovi. Ide napríklad o využitie rýchlo sa rozširujúcej taxisiete Uber alebo odber tovaru v obchodoch, poznamenáva Paul Souber, riaditeľ maloobchodu Colliers International v Londýne.

Oznámenie o plánoch Amazonu spred dvoch rokov, podľa ktorého by sa v roku 2015 mohli drony využívať na komerčné doručovanie, zvýšilo nádeje na príchod "kozmického veku" v logistike. Dosiaľ sa však tieto nádeje nesplnili.

Foto: Forbes

Podobné články