Kaviareň v logistickom centre? A prečo nie? Štandardy sa menia

18.04.2016, Andrea Čurná | Správy z firiem

Obraz modernej logistiky a skladovania sa mení tak dynamicky, že to, čo bolo pred tromi rokmi nepredstaviteľné a luxusné, sa dnes považuje medzinárodný štandard.

Videli ste už v logistickom centre kaviareň? Alebo veterinárnu kliniku? Obraz modernej logistiky a skladovania sa mení tak dynamicky, že to, čo bolo pred tromi rokmi nepredstaviteľné a luxusné, dnes sa vníma ako medzinárodný štandard. Súčasné trendy v odvetví odhalil jubilejný, desiaty ročník Logistic Conference 2016, počas ktorej prezentoval skúsenosti z praxe a prípadové štúdie aj Peter Jánoši, riaditeľ spoločnosti P3 Slovensko (na snímke).


Od krabíc k priestoru pre život a prácu

Peter-Janosi-2-X.jpgLogistic Conference 2016 hostila nedávno v kongresových priestoroch hotela Doubletree by Hilton v Bratislave niekoľko sto účastníkov z branže. Odborníci sa v prednáškach, panelových diskusiách aj v kuloárnych rozhovoroch zhodli na niekoľkých podstatných trendoch v odvetví. Najvýraznejším je samotná zmena vnímania logistiky a skladovania. Z pohľadu bežného človeka alebo zamestnanca už odznieva éra sterilných "big boxov", veľkých "krabíc od topánok" pri diaľniciach a dopravných uzloch.

"Celý logistický sektor ovplyvnila vlna významných inovácií. Dnes sú logistické parky životným priestorom, kde ľudia trávia veľa pracovného i mimopracovného času. Snažíme sa, aby sa cítili komfortne, príjemne a mali vybudované sociálne zázemie. Nutnosťou je dopravná dostupnosť aj hromadnou dopravou a úzka spolupráca so samosprávou. V našich parkoch nájdete bankomaty, kancelárie s gaučami, s obrovskou lobby a recepciou ako z hotela. Na želanie klienta pripravujeme kuchyňu pre tisícku ľudí a stravníkov. V P3 parku v českých Horních Počernicích je pre zákazníkov nášho klienta k dispozícii kaviareň, v jednom z našich priestorov je aj veterinárna klinika," hovorí P. Jánoši.


Centralizácia skladov

Z pohľadu firiem logistika už nie je iba nákladová položka či samostatné oddelenie, ktoré funguje mimo ostatných procesov. Napríklad marketingové oddelenie pri príprave akciovej ponuky musí kooperovať s logistikou, aby zákazníci dostali tovar včas a v dostatočnom množstve.

Trendom je konsolidácia a centralizácia skladov do veľkých logistických hubov, kde sa procesy koncentrujú doslova pod jednu strechu. Zákazníci, teda nájomníci a vlastníci logistických centier, plánujú svoje aktivity v dlhodobom horizonte, do šiestich až desiatich rokov. A to s dôrazom na procesy, ktoré jednak zabezpečia zníženie nákladov, jednak minimalizujú environmentálnu záťaž.

P3-Prague-d8-1-X.jpg

 Logistické areály sú dnes malými mestečkami. Na snímke je časť komplexu P3 Prague D8


 

LED osvetlenie už je štandard

Vďaka inováciám sú moderné technológie lacnejšie a môžu sa tak rozširovať aj do lokalít, kde boli ešte nedávno doslova luxusom. Napríklad LED osvetlenie už je dostupné nielen v západných krajinách ako Nemecko alebo Rakúsko, ale aj v strednej Európe, v Poľsku a na Slovensku. Kto ho dnes nemá alebo aspoň neponúka, je mimo hru. Ešte pred tromi rokmi bola jeho návratnosť dlhodobá, na úrovni 6-10 rokov, dnes sa pohybuje od 2 či 3 rokov.

"Dobrým príkladom je inštalácia LED osvetlenia v budove v Poľsku, ktorá má 48-tisíc m². Naše výpočty ukazujú, že sme klientovi ušetrili 1,5 milióna kWh energie, čo je množstvo, aké by postačilo 375 domácnostiam na celý rok," pokračuje P. Jánoši. Štandardom sa podľa neho stáva aj zvýšený pomer svetlíkov v strope, keď prísun prirodzeného denného svetla šetrí energiu potrebnú na umelé osvetlenie. Úplne bežné je senzorické a stlmovacie osvetlenie, ktoré dokáže ušetriť až 50 percent elektrickej energie. "Každé takéto inteligentné riešenie okrem zníženia prevádzkových nákladov zároveň minimalizuje vplyv na životné prostredie. Výpočty ukazujú, že len vďaka fotobunkám na vodovodných batériách sme schopní ušetriť 1,2 mil. litrov vody za rok, čo je ekvivalent potreby vody pre 16 slonov afrických," poznamenáva.

Priemyselny_park_P3_Bratislava-X.jpg

 Priemyselný park P3 Bratislava


 

Sklady s použitím dreva a solárnych panelov

Ohľaduplnosť k životnému prostrediu v logistike prestáva byť vnímaná ako prvoplánový marketing. Trvalo udržateľné, teda "zelené" riešenia sa považujú za štandard, lebo majú svoje ekonomické opodstatnenie. Okrem spomínaného osvetlenia alebo vody vstupujú do hry ďalšie faktory. Trendom vo výstavbe logistických budov budúcej generácie je a bude napríklad využitie dreva. Vďaka drevenému skeletu oproti klasickému železobetónovému možno pri výrobe konštrukčných prvkov ušetriť až 462 ton CO₂.

"V Prahe sme pri výstavbe haly inštalovali predsunuté izolované mostíky pri nakladacích rampách. Pri vnútornej teplote v budove okolo 12 stupňov dokáže takéto elegantné a pomerne lacné 'zelené' riešenie ušetriť až 20-30 perc. energie na vykurovanie. Inováciami prešlo aj opláštenie budov, napríklad vďaka Kingspan PIR oplášteniu jednej budovy predpokladáme 12-percentnú úsporu na stratách tepla. Pre predstavu, ide o množstvo CO₂, aké vyprodukuje za rok 330 londýnskych dvojposchodových autobusov," vysvetľuje P. Jánoši.


Mať "zelený" certifikát je konkurenčná výhoda

Zdôrazňuje, že zahraničné spoločnosti dnes reflektujú aj na "zelené" certifikácie, napríklad typu BREEAM, a považujú ich za konkurenčnú výhodu a v niektorých prípadoch až za nutnosť. "Aj vďaka tlaku zahraničných klientov a inštitúcií sa u nás udomácňujú napríklad solárne panely, systém solárneho ohrevu vody, zadržiavanie dažďovej vody na budovách alebo nabíjacie stanice pre elektromobily," dodáva P. Jánoši.

Každý klient je špecifický. Len rozloženie podporných stĺpov tak, aby klient mohol komfortne prevádzkovať regálové systémy, dopravníky či manipulačnú techniku, je výsledkom dlhého procesu plánovania a projektovania. Takisto predpokladom úspešnej implementácie úsporných, zelených riešení je znalosť klienta, jeho potrieb a procesov. Napríklad pri nastavení výmeny vzduchu a tepla okrem opláštenia a izolácie je potrebné zohľadniť tiež procesy, vzduchotechniku, rekuperáciu a podobne.

Foto: P3

Podobné články