Skanska mala prevádzkový zisk za rok 2015 viac ako 13 mil. eur

09.02.2016, SITA | Správy z firiem

Stavebná a developerská skupina Skanska dosiahla za rok 2015 v stavebnom segmente na Slovensku a v Českej republike prevádzkový zisk vyše 13 miliónov eur.

Skanska oznámila, že v roku 2015 oproti predvlaňajšku zaznamenala o 8 mil. eur vyšší prevádzkový zisk v stavebnom segmente v Českej republike a na Slovensku. Tržby skupiny v roku 2015 v oboch krajinách medziročne vzrástli o 8 percent na viac ako 580 mil. eur. Dosiahnuť lepšie výsledky umožnil pozitívny vývoj v stavebníctve, najmä v segmente infraštruktúrnych stavieb, spresnila Skanska.

Na rast zisku okrem vyšších tržieb malo vplyv lepšie riadenie projektov v oblasti nákladov, efektívne využívanie vlastných kapacít aj precíznejšie riadenie rizík. Prevádzkový zisk Skansky v stavebníctve za minulý rok 2,6-násobne prevýšil hodnotu predvlaňajška.

Corso-court-Praha-Skanska-1-X.jpg

 Budova Corso Court v pražskom Karlíne, ktorú Skanska sama postavila, sa stala novým sídlom skupiny pre Českú republiku a Slovensko


 

Corso Court v Prahe novým sídlom skupiny

Skupine sa darilo aj v rezidenčnom a komerčnom developmente v ČR. Skanska dokončila a obratom predala novú budovu Corso Court v pražskom Karlíne, ktorá sa zároveň stala jej novým sídlom. Na území Prahy firma predala 507 nových bytov, teda o celú štvrtinu viac ako v roku 2014.

"Zamerali sme sa na efektívnejšie riadenie rizika a rozšírili svoju pôsobnosť do regiónov v rámci Českej republiky a Slovenska. Lepšia situácia je aj na stavebnom trhu, ktorý je oproti predošlým rokom transparentnejší a nasleduje pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky," uviedol štatutárny riaditeľ spoločnosti Skanska, a.s., Roman Wieczorek.

Skanska vlani prijala v ČR a na Slovensku 500 zamestnancov, z toho sto v nových pozíciách. Napriek kapacitám, najmä v železničnom staviteľstve, boli ľudské zdroje vyťažené na maximum. Skanska aktuálne zamestnáva v Českej republike a na Slovensku takmer 4-tisíc ľudí. V tomto roku plánuje zriadiť tiež zhruba sto nových pozícií, prevažne vo výrobnej sfére, a to v profesiách majster, stavbyvedúci alebo prípravár. Nové miesta by mali vzniknúť aj v podporných útvaroch.


Skanska v ČR a na Slovensku

Skanska sa zaoberá výstavbou dopravnej infraštruktúry, verejných zariadení a inžinierskych sietí, vyrába vlastné produkty a zabezpečuje si zdroje na výstavbu. Na český trh vstúpila v roku 2000 po získaní kontroly vo firme IPS, a.s. V ČR pôsobia spoločností Skanska, a.s., so sídlom v Prahe, Skanska Reality, a.s., a Skanska Property Czech Republic, s.r.o. Posledná z nich je dcérou Skanska Commercial Development Europe so zameraním najmä na výstavbu komerčných nehnuteľností v Prahe a okolí a v regionálnych mestách.

Na Slovensku Skanska pôsobí od roku 1999. Spoločnosť Skanska SK, a.s., so sídlom v Bratislave funguje pod týmto menom od 1. apríla 2010 po zlúčení piatich firiem a prostredníctvom štyroch závodov pokrýva všetky segmenty stavebníctva a výstavby. Spoločnosť má základné imanie 1,66 mil. eur, akcionárom je Skanska, a.s., jej organizačná zložka na Slovensku má sídlo v Prievidzi.


Materský koncern so ziskom 3,12 mld. SEK

Koncern Skanska v poslednom štvrťroku 2015 zvýšil svoj prevádzkový zisk na 3,12 miliardy švédskych korún (SEK, 331 mil. eur) z úrovne 2,31 mld. SEK (245 mil. eur) vo štvrtom kvartáli 2014. K rastu prispel predaj aktív v divízii komerčných nehnuteľností. Prijaté objednávky spoločnosti však globálne klesali piaty kvartál po sebe a ich hodnota sa znížila na 29,9 mld. SEK (3,17 mld. eur) z úrovne 41,8 mld. SEK (4,43 mld. eur) v poslednom štvrťroku 2014. Koncern zároveň potvrdil svoj výhľad do nasledujúcich 12 mesiacov. Stavebná divízia vo štvrtom kvartáli 2015 vytvorila zhruba 60 perc. prevádzkového zisku podniku, keď rástla najmä v segmente komerčných nehnuteľností.

Skanska je jednou z najväčších korporácií na svete v odvetví stavebníctva, komerčného a rezidenčného developmentu a PPP projektov. Na vybraných trhoch v Škandinávii, Európe a USA pôsobí viac ako 58-tis. jej zamestnancov. Na čele skupiny je švédska spoločnosť Skanska AB so sídlom v Štokholme. Pri jej vzniku v roku 1887 bola firma AB Skanska Cementgjuterit, vyrábajúca betónové dekoračné dielce. Názov Skanska sa používa od roku 1984.

Foto: Skanska

Podobné články