Uprataná kancelária zvyšuje produktivitu a zlepšuje motiváciu

19.04.2016, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Patrí vaše pracovisko k ukážkovo čistým, alebo mu vládne "trvalý pracovný neporiadok"? Nech odpoviete akokoľvek, mali by ste robiť poriadok pravidelne. Čistá a uprataná kancelária totiž vytvára motivačné prostredie a zvyšuje produktivitu.

Zaprataná plocha stola, ufúľaná klávesnica so zvyškami jedla, zbierka mastných odtlačkov na monitore a tučná vrstva prachu na policiach. Pripomína vám to niečo? Prvé slnečné lúče, ktoré preniknú cez okná, ukazujú, že je najvyšší čas upratať. Tam, kde je to možné, je ideálne poriadne vyvetrať a odbornej firme zveriť vyčistenie vzduchotechniky a klimatizácie. Podstatná je najmä kontrola a výmena filtrov.

"Dráždivý prach, peľ a iné alergény sa skrývajú nielen v klimatizácii, ale aj v útrobách výpočtovej techniky, v desktopoch, tlačiarňach či kopírkach. Vhodným riešením je použiť vzduchový tlakový čistič v spreji s aplikátorom, ktorý sa dostane aj do ťažko prístupných miest," uvádza skúsenosti z praxe Martin Majerník, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Tripsy, s.r.o., ktorá podniká s potrebami pre kancelárie už 11 rokov.

"Na monitory a obrazovky odporúčame pravidelne používať antibakteriálne čistiace spreje alebo čistiace utierky. Zákaznícky obľúbené sú celé čistiace súpravy, napríklad Sencor, ktorá okrem utierky z mikrovlákna a roztoku obsahuje aj jemný štetec na čistenie klávesníc. Roztoky sú zvyčajne antistatické a pri pravidelnom používaní zabraňujú typickému žltnutiu plastových plôch," pokračuje.

Tripsy-1-X.jpg


Revolučná metóda Konmarie

Čo prevratné sa dá ešte vymyslieť v takej oblasti, ako je nudné upratovanie? Čudovali by ste sa, ale za posledné dva roky vzbudila celosvetovú pozornosť metóda Konmarie, ktorú spopularizovala Japonka Marie Kondo, autorka bestselleru Kúzelné upratovanie. Z jej myšlienok a metód čerpajú nielen domácnosti, ale aj pracoviská veľkých firiem.

Konmarie okrem iného znamená upratovať naraz. Žiadne prechádzanie prstom po policiach počas telefonovania, ale seriózne jednorazové upratanie od podlahy až po strop. "Máme široký sortiment čistiacich, dezinfekčných a hygienických prostriedkov. Okrem klasických spotrebiteľských balení firemným klientom dodávame ekonomické niekoľkolitrové balenia, viaceré vhodné aj na strojové čistenie povrchov. Stále sa snažíme našu ponuku rozširovať o kvalitné prostriedky, ktoré nudné upratovanie uľahčia a skrátia na minimum," uvádza M. Majerník.

Druhou kľúčovou zásadou metódy Konmarie je vyhodiť veci, ktoré už neslúžia svojmu účelu, k čomu v kancelárii môžeme priradiť aj skartovanie dokumentov. Tretím princípom je potom rozdelenie vecí, ktoré vám zostanú po uprataní, do logických skupín a ich umiestnenie v kancelárii.

7a-Depositphotos_34294849_upratovanie-1-X.jpg


Poriadkom proti chaosu

Metóda Konmarie má okrem upratovania ešte ďalší rozmer. Uprataný a čistý priestor umožňuje podávať vyšší výkon bez rušivých vplyvov. Každé rozptýlenie, hľadanie dokumentov v halde iných znamená, že sa nevenujete práci, ale niečomu inému, zväčša neproduktívnemu a stresujúcemu. Je možné, že práve vinou toho trávite v kancelárii viac času ako treba.

Na margo boja proti chaosu upratovaním M. Majerník uvádza: "Všetky fyzické veci a najmä papierové dokumenty by mali mať svoje stabilné a jasne vymedzené miesto. Tak sa vyhnete zbytočnému vyhľadávaniu a predídete strate. Ideálne sú rýchloviazače a zakladače so širokým spektrom farieb na ľahšiu a rýchlejšiu orientáciu. V našej ponuke sú aj exkluzívne zakladače s povrchom v dizajne brúsenej ocele. Na archivovanie dokumentov sú obľúbené prešpánové boxy, boxy na dokumenty alebo katalógové knihy."

Kontakt:
TRIPSY, s.r.o.
Šamorínska 4152
903 01 Senec
www.tripsy.sk

Foto: Tripsy, Depositphotos

Podobné články