Národná rada SR schválila veľkú novelu verejného obstarávania

19.03.2013, SITA | Správy zo stavebníctva

Národná rada SR schválila dnes vládny návrh veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní. Z prítomných 138 poslancov parlamentu hlasovalo za 85, proti boli dvaja a zdržalo sa 51 zákonodarcov.

Pred záverečným hlasovaním parlament súhlasil s väčšinou bodov rozsiahleho pozmeňujúceho návrhu Michala Bagačku (Smer), ktorý bol reakciou na prijatie malej novely verejného obstarávania, ale zavádza aj niekoľko zmien a úprav. Prešli aj viaceré pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov. Veľká novela verejného obstarávania má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2013, s výnimkou časti o certifikácii elektronických zariadení, ktorá bude účinná od 1. januára 2014.

Za jednu z najrevolučnejších zmien vo verejnom obstarávaní považuje minister vnútra Robert Kaliňák zavedenie elektronického trhoviska. Týmto spôsobom sa podľa neho bude dať obstarávať už v priebehu 72 hodín za veľmi prísnych, jasných a transparentných pravidiel.

"Myslím si, že je to novinka, ktorá bude jedna z najväčších. Sú to vlastne povinné aukcie tovarov a služieb v rámci systému podlimitných zákaziek," reaguje na schválenie návrhu novely R. Kaliňák. Schválený zákon je podľa neho taký rozsiahly, že ho možno pokojne označiť za reformu verejného obstarávania.
 

Dlhé obdobie legislatívnej prípravy

Minister vnútra označil za dobrý signál, že k schválenej podobe návrhu zákona prispeli popri poslancoch Smeru aj zástupcovia opozície. Parlament totiž schválil aj viaceré pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov.

"Snažili sme sa vyjsť v ústrety návrhom opozície, ktoré vylepšovali zákon, zjednodušovali situáciu, a tak šesť alebo sedem návrhov zo strany opozície bolo akceptovaných," hovorí R. Kaliňák. Tento zákon je podľa neho výsledkom toho, ako si predstavuje spoluprácu na vládnej a parlamentnej úrovni, nielen v rámci Smeru.

Schváleniu veľkej novely verejného obstarávania mesiac po tom, čo nadobudla účinnosť tzv. zrýchlená, malá novela, predchádzalo podľa šéfa rezortu vnútra zrejme najdlhšie obdobie legislatívnej prípravy. Pôvodný návrh novely ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ešte vlani v júli.

"Aj to svedčí o tom, že sme mali mimoriadnu snahu, aby sme prijali všetky vylepšujúce návrhy a napokon, aby bol prijatý zákon, ktorý zjednoduší situáciu v obstarávaní, stransparentní, zabráni mnohým škandálom, ktoré sa v minulosti udiali," poznamenáva R. Kaliňák.
 

Pozmeňujúcich bodov bolo veľa

Novela podľa ministra zjednoduší mnohé procesy, aby bolo ľahšie obstarávať a aby čo najviac informácií bolo možné nájsť na internete. Takto by sa mala aj zvýšiť kontrola všetkých, ktorí hospodária so štátnymi finančnými prostriedkami.

Podnikatelia podľa nových pravidiel obstarávania nebudú musieť veľmi ťažko vyhľadávať súťaže. Po novom budú priamo dostávať informácie o súťažiach v príslušnej oblasti. Kvalita zákona sa podľa ministra vnútra ukáže až v praxi, vzhľadom na množstvo zmien.

"Mohli sme sa správať tak, že pripravíme vládny návrh, ten príde do parlamentu a bez akýchkoľvek zmien ho schválime. A vy by ste mali vtedy oprávnenie nás kritizovať, že valcujeme demokraciu, že nepripúšťame žiadne zmeny," uvádza R. Kaliňák.

"Akonáhle sme boli otvorení, nastala situácia, že pozmeňujúcich bodov bolo veľa. Vzájomne sa prekrývali a v mnohých prípadoch vznikal pomerne komplikovaný právny text," dodáva. Návrh zákona bol podľa neho v poriadku už vtedy, keď ho predložil do parlamentu.
 

Prešli aj návrhy opozície

Súčasťou schválenej veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní sú aj pozmeňujúce návrhy alebo ich časti, ktoré v parlamente predložili šiesti opoziční poslanci zo štyroch klubov. So svojimi návrhmi uspeli Lucia Žitňanská a Magdaléna Vášáryová (SDKÚ), Igor Matovič a čiastočne Erika Jurinová (OĽaNO), Martin Chren (SaS) a Andrej Hrnčiar (Most-Híd).

Poslanci Smeru akceptovali návrh L. Žitňanskej, aby verejní obstarávatelia boli povinní nadobúdať od centrálnej obstarávacej organizácie alebo jej prostredníctvom tovary, služby či stavebné práce, ktoré sú bežne dostupné na trhu, len vtedy, ak ich nevedia nadobudnúť lacnejšie priamo sami.

Prešiel aj jej návrh, aby horná hranica referencií uchádzačov bola v predpokladanej hodnote zákazky. Podľa poslankyne by to malo podporiť súťaž medzi dodávateľmi a zamedziť podstatnému znižovaniu ich počtu v súťaži.
 

Bude porovnávací zoznam cien

I. Matovič úspešne inicioval, aby dodávatelia, ktorí získali verejnú zákazku, boli povinní platiť nielen svojim subdodávateľom, ale aj zamestnancom, inak im bude hroziť sankcia v podobe vylúčenia z obstarávania. Uchádzači budú musieť preukazovať splnenie záväzkov voči subdodávateľom a zamestnancom v čestnom vyhlásení. A. Hrnčiar presadil zmenu, aby nebolo možné uzatvárať dodatky k zmluvám, ktoré by menili ekonomickú rovnováhu v prospech dodávateľa.

M. Chren navrhol, aby obce a iné organizácie, ktoré pri podlimitných zákazkách nemajú možnosť obstarávať tovary, služby a práce na elektronickom trhovisku, mali doplnkový spôsob obstarávania s možnosťou znižovať ceny. Úrad pre verejné obstarávanie by mal vytvoriť a viesť tzv. porovnávací zoznam cien najčastejšie obstarávaných tovarov, služieb alebo prác pri podlimitných zákazkách.

E. Jurinovej prešiel návrh, že predseda a podpredseda úradu nesmú byť členmi politickej strany alebo hnutia a nesmú vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech.