Osem budov so systémami od firmy Schüco, ktoré slúžia ľuďom

08.11.2016, Martina Tonhauserová | Správy zo stavebníctva

Dnes je Svetový deň urbanizmu. V roku 1949 ho v Argentíne inicioval prof. Carlos María della Paolera, po jeho úmrtí sa však tento deň prestal pripomínať. Tradíciu oživila až v roku 1995 International Society of City and Regional Planners so zámerom šíriť informácie o význame územného plánovania, ktoré vytvára zdravé prostredie a zlepšuje kvalitu života ľudí.

Svetový deň urbanizmu a ôsmy november si symbolicky pripomenieme ôsmimi slovenskými stavbami, ktoré pozostávajú okrem iného aj z riešení spoločnosti Schüco. Všetky sú súčasťou kultúry a moderného urbanizmu v SR. Zároveň sú objektmi, ktoré zohrávajú širšiu spoločenskú úlohu a sú významnými prvkami v miestotvorbe (place making). Slúžia ľuďom nielen v tom-ktorom území, ale v širšom ponímaní aj návštevníkom a turistom.


Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava

Športový stánok zažil premiéru v roku 2011, keď sa na Slovensku konali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Tie najbližšie ho čakajú v roku 2019. Architekti Fischers a realizačná stavebná firma Ingsteel si pri rekonštrukcii štadióna v Bratislave vybrali riešenia Schüco FW50+ a Schüco AWS/ADS 70.HI.

"Zámerom architektov bolo akoby premietnuť ľadovú kocku do fasády budovy. Fasáda obaľuje nový zimný štadión a tvorí ju rozličná skladba sklenených plôch, reflektujúca dynamiku budovy. Práve stĺpikovo-priečnikové fasádne systémy Schüco FW 50+ umožnili vytvárať z hľadiska koncepcie a stvárnenia želané vertikálne fasády. Hliníkové okenné riešenie Schüco AWS 70.HI+ celú fasádu dopĺňa. Vyniká výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a prednosťou je dlhá životnosť, štíhle línie, stabilná konštrukcia a mnohotvárny dizajn," hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku. O kvalitách budovy hovorí aj to, že sa stala finalistom súťaže World Architecture Festival 2013.

Schuco-urbanizmus-1-X.jpg

Schuco-urbanizmus-3-X.jpg

Schuco-urbanizmus-4-X.jpg

 Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava


 

Letisko M. R. Štefánika, Bratislava

Podľa oficiálnych údajov počas prvých troch kvartálov tohto roku prešlo bratislavským letiskom na prílete a odlete 1 420 918 cestujúcich. Ťažko odhadnúť, koľkí z nich si okrem výrazného nápisu Letisko Bratislava na hlavnej fasáde všimli detailne i fasádu samotnú.

Zhotoviteľ Ingsteel použil pri jej konštrukcii riešenia Schüco FW50+ a Schüco FW50+ AOS. Sklenenú fasádu terminálu, ktorý dokončili v roku 2012, okrem čelnej strany prekrývajú závesné konzoly – slnolamy, vystupujúce a členiace jednoduchú hmotu priečelia tak, aby sa zabránilo vplyvu extrémnych poveternostných podmienok.

Schuco-urbanizmus-5-X.jpg

 Letisko M. R. Štefánika, Bratislava


 

Novostavba SND, Bratislava

Novostavbu Slovenského národného divadla (SND) na nábreží Dunaja v Bratislave slávnostne otvorili 14. apríla 2007. Pod jednou strechou tu v troch divadelných priestoroch hrajú všetky tri súbory – Opera, Balet aj Činohra. Celková kapacita je zhruba 1 700 miest pre divákov.

Návrh budovy SND je riešený v postmodernom štýle s technicistickými prvkami. Fasády majú tektonický charakter (pri výstavbe sa použili riešenia Schüco FW50+SG a Schüco Royal S.) a celkovo má budova podľa zámeru architektov BKPŠ architekti, ateliér Kusý -Paňák navodzovať industriálny dojem, akoby bola fabrikou na umenie.

Schuco-urbanizmus-6-X.jpg

Schuco-urbanizmus-7-X.jpg

 Novostavba SND, Bratislava


 

Univerzitná knižnica UKF, Nitra

Slovenská Stavba roka 2011. Architekti San-Huma ´90 zvolili pre novostavbu pomerne netradičný kruhový tvar s priemerom 25 metrov. Univerzitná knižnica UKF v Nitre má fasádu vytvorenú použitím systémového riešenia Schüco FW50+ (zhotoviteľom stavby bola spoločnosť Aluplast). Knižnica má jedno podzemné a tri nadzemné podlažia, pričom celková úžitková plocha je 1 830,96 m². Knižničný fond je v budove umiestnený na viac ako 7 200 metroch políc vo voľnom výbere a chránený RFID systémom. Obsahuje dnes 275 658 knižných jednotiek.

Schuco-urbanizmus-8-X.jpg

 Univerzitná knižnica UKF, Nitra


 

Reduta, Bratislava

Známe kultúrne centrum a sídlo Slovenskej filharmónie na Medenej ulici v Bratislave prešlo v rokoch 2009-2012 rekonštrukciou. Jej tvorcami sú architekt Gabriel Drobniak a kolektív. Výrazným prvkom vynovenej Reduty je prekrytie nádvoria presklenou reverzibilnou konštrukciou, ktorá umožňuje využiť tento priestor aj počas sychravého počasia. Pri tejto konštrukcii firma Ingsteel využila riešenia Schüco FW50+ a Schüco FW50+BF. Dielo získalo v súťaži Stavba roka 2012 Cenu primátora mesta Bratislava.

Schuco-urbanizmus-9-X.jpg

Schuco-urbanizmus-10-X.jpg

 Reduta, Bratislava


 

Lanová dráha Chopok - Funitel

Základnou myšlienkou stavby bolo splnenie sna mnohých lyžiarov a turistov, a síce prepojiť lyžiarske svahy severného a južného Chopku kvalitným dopravným zariadením. Kabínková lanovka Funitel, ktorá od roku 2013 vyváža turistov na Chopok zo severnej strany, patrí k najmodernejším technológiám svojho druhu na svete a umožňuje prevádzku aj pri sile vetra až do 120 km/h.

Okrem lanoviek sú zaujímavé aj údolná a vrcholová stanica. Zhotoviteľ Ingsteel použil riešenie Schüco AOC 50. Stavby spĺňajú okrem požiadaviek dodávateľa technologického zariadenia aj atribút vizuálnej príťažlivosti, čo je pri prepravnej kapacite strediska 30-tisíc osôb za hodinu takisto dôležitý reprezentatívny prvok.

Schuco-urbanizmus-11-X.jpg

Schuco-urbanizmus-12-X.jpg

 Lanová dráha Chopok - Funitel


 

Mirage, Žilina

Obdobie predvianočných nákupov sa blíži. Ak ich absolvujete v obchodnom centre Mirage v Žiline a pri jazde na eskalátore vás upúta fasáda, vedzte, že pri jej konštrukcii zhotoviteľ Fenestra SK použil fasádne systémy Schüco FW50+ a Schüco AWS/ADS 70.HI. V lete tohto roku majiteľ Mirage kúpil susednú budovu Tesca a avizoval, že obe stavby spojí do jedného celku s pasážou. Centrum Mirage by sa tak rozšírilo o ďalších 10-tis. m².

Schuco-urbanizmus-13-X.jpg  Schuco-urbanizmus-14-X.jpg

 Nákupné centrum Mirage, Žilina


 

Aupark, Košice

Neďaleko Mirage v Žiline stojí Aupark, ktorý patrí do skupiny Auparkov pod krídlami firmy New Europe Property Investments. Tá ho kúpila v roku 2013 od developera HB Reavis. V roku 2014 pribudol do portfólia košický Aupark a len nedávno ten piešťanský. Obchodné centrum na Námestí osloboditeľov v Košiciach zhotoviteľ H & O Construktion vybavil špičkovými fasádnymi riešeniami Schüco FW50+ a Schüco AWS 65. Projekt pochádza z pera architektonického štúdia Jančina architekti, rovnako ako aj ďalšie spomínané Auparky (ten bratislavský vlastní a spravuje Unibail-Rodamco).

Schuco-urbanizmus-15-X.jpg

 Nákupné centrum Aupark Košice


 

Foto: Schüco

Podobné články