Stavebníctvu krajín V4 sa vlani darilo najmä na Slovensku a v ČR

16.03.2016, SITA | Správy zo stavebníctva

Stavebníctvu a realitám sa v rámci krajín Visegrádskej štvorky (V4) v roku 2015 darilo najmä na Slovensku a v ČR. Dôvodom je predovšetkým stúpajúci počet verejných zákaziek v dopravnej infraštruktúre a rast priemyslu.

Informovala o tom personálna agentúra Grafton Slovakia na základe prieskumu, ktorým chcela poukázať na pribúdanie pracovných príležitostí, pozitívne trendy a mzdové indikátory v krajinách V4.

Na Slovensku sa vo výstavbe nových obytných komplexov a obchodných centier zároveň očakáva viacero ďalších projektov. Stavebníctvo v Poľsku, ovplyvnené dotáciami Európskej únie, sa pomaly zotavuje z krízy a maďarský trh eviduje pozastavenie väčšiny veľkých investičných projektov. Táto situácia je tiež dôvodom, prečo existuje len veľmi obmedzená ponuka nových pracovných miest v Maďarsku.

3b-architecture-740399_19200-1-X.jpg

Personalisti agentúry Grafton Slovakia zaznamenali v roku 2015 nárast a vznik voľných pracovných miest práve v sektore stavebníctva a realít. "Jedným z najdynamickejších odvetví bolo vlani stavebníctvo, v rámci ktorého sme evidovali zvýšený počet nových pracovných miest a možností pracovného zaradenia. Vzhľadom na to, že stavebníctvo dáva priestor širokému pracovnému uplatneniu, je pre uchádzača zaujímavé nájsť si prácu práve v tejto oblasti," hovorí Miroslav Garaj, Country Manager Graftonu Slovakia. "Zásadnú zmenu v počte pracovných miest neočakávame ani v aktuálnom období, pričom medzi najvyhľadávanejšie patria pozície stavebných inžinierov a manažérov stavieb," dodáva.

Rastúci dopyt po projektových manažéroch s relevantnými pracovnými skúsenosťami a s aktívnou znalosťou anglického jazyka je podľa agentúry dôkazom meniacej sa situácie v Českej republike a na Slovensku. Formuje ju aj pôsobenie veľkého počtu zahraničných investorov na lokálnych trhoch. Aktívna znalosť ďalšieho cudzieho jazyka je preto pre uchádzačov o prácu v tejto sfére veľkým bonusom.

Grafton zaznamenal i zvýšený dopyt po odborníkoch v jednotlivých segmentoch výstavby, napríklad v odbore železničných stavieb. Šancu majú aj sales agenti a technicky vzdelaní absolventi, ktorí majú záujem o prácu v obchode, jednou z požiadaviek je aktívna znalosť anglického či ďalších cudzích jazykov. Hlavní majstri, manažéri bytovej výstavby a manažéri nákladov patria takisto medzi ľahšie obsaditeľné pracovné pozície.

Ilustračné foto: Pixabay

Podobné články