Nový stavebný zákon pôjde už čoskoro na pripomienkovanie

25.03.2014, SITA | Správy zo stavebníctva

Príprava návrhu nového stavebného zákona je už v závere, informovalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. V najbližších týždňoch má ísť do medzirezortného pripomienkového konania.

"Nový stavebný zákon bol pripravovaný v spolupráci so širokou odbornou verejnosťou, ktorá bola súčasťou našich pracovných skupín. Tento návrh zákona je kompromis všetkých zúčastnených strán a mnohých rôznorodých záujmov," zdôvodňuje meškanie s prípravou stavebného zákona hovorca rezortu Martin Kóňa.

V rámci širokej verejnej diskusie bolo predložených približne 700 vecných pripomienok, z ktorých ministerstvo približne 20 percent akceptovalo a zapracovalo do návrhu nového stavebného zákona.

Podľa pôvodných plánov mal rezort na čele s ministrom Jánom Počiatkom po vlaňajšej letnej dvojmesačnej verejnej diskusii a vyhodnotení pripomienok návrh stavebného zákona predložiť na medzirezortné pripomienkové konanie ešte v minulom roku. Neskôr, na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v decembri 2013, minister sľuboval predložiť upravený stavebný zákon do konca januára tohto roku. Nový stavebný zákon by mal po schválení vo vláde a v Národnej rade SR nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014.

Do návrhu stavebného zákona boli po verejnej diskusii zapracované najmä technické požiadavky. "Doplnili sa a precizovali pojmy, najmä tie, ktoré sa používajú (určenie stavebného pozemku, pozemky vylúčené zo zastavania, prestavba, rekonštrukcia, modernizácia, adaptácia), resp. nové ako udržateľný územný rozvoj, priestorové usporiadanie, funkčné využívanie územia, index priepustnosti zastavaných plôch," spresňuje M. Kóňa. Dodáva, že tiež upravili rozsah a pojmy v projektovej dokumentácii stavieb, doplnili všeobecné technické požiadavky na výstavbu, napríklad protiradónové opatrenia a bezbariérové užívanie stavieb.

Terajší stavebný zákon s mnohými novelami platí od roku 1976. Zámerom nového stavebného zákona je podľa ministerstva zjednodušiť ľuďom život na úradoch pri vybavovaní svojich záležitostí. Povinnosť mať územný plán obce sa má rozšíriť na všetky sídla do konca roku 2034, v súčasnosti je to povinné len pre obce nad 2-tisíc obyvateľov. Zavedie sa tzv. zastavovací plán, ktorý postupne nahradí v riešenom území terajšie územné rozhodnutie na umiestnenie stavby. Bude priamym podkladom na povoľovanie stavieb, a to by sa malo zjednodušiť a urýchliť.

Podobné články

  • Výstavba diaľnic sa má urýchliť, parlament schválil novelu zákona

    D2-malacky-sk-2-X.jpg

    Príprava a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by mala byť rýchlejšia a efektívnejšia. Umožní to novelizácia zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorej návrh dnes schválila Národná rada SR.

  • Prieskum o angažovanosti politikov v segmente obnovy budov

    Budovy-obnova-2-X.jpg

    Platforma Budovy pre budúcnosť a jej deväť členských združení hodnotili angažovanosť politikov v segmente obnovy budov. Ocenili najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako aj legislatívne návrhy či činnosť inštitúcií.

  • Na železniciach chce štát za desať rokov investovať 5 mld. eur

    Zeleznice-infram-2-X.jpg

    Strategický dokument informujúci, kde chce štát investovať na železniciach počas najbližších desiatich rokov, zverejnilo dnes Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojej webovej stránke.

  • V digitalizácii musí slovenské stavebníctvo urobiť ďalší krok

    55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

    Kedysi sektor výstavby spravil veľký krok, keď prešiel z rysovacích dosiek na projektovanie CAD. Aby slovenské stavebníctvo bolo konkurencieschopné a efektívne, musíme urobiť ďalší krok.

  • Dánsko môže byť inšpiráciou, ako naštartovať zelenú transformáciu

    Kodan-Nordhavn-5-X.jpg

    Ambicióznosť sa vypláca. Ukazuje to dánsky prístup k udržateľnej výstavbe, ktorý by mohol byť inšpiráciou aj pre investície do obnovy budov v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Presvedčili sa o tom aj účastníci nedávnej prezidentskej delegácie z radov odborníkov na udržateľnú výstavbu na oficiálnej návšteve Dánskeho kráľovstva.

  • Stavebný softvér sa môže naučiť používať každý, výhody sú zjavné

    76c-shutterstock_1039121731-2-X.jpg

    Digitalizácia v stavebníctve postupuje na Slovensku pomaly. Jednou z najčastejších príčin je obava pracovníkov z novej technológie. Používanie softvéru na stavbu a údržbu budov, ako je napríklad PlanRadar, je však v skutočnosti jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Úspora a efektívnosť, akú softvér prináša do stavebných aj údržbárskych procesov, je pritom vysoká.