CEEC Research: slovenskí stavbári tlmia svoj nedávny optimizmus

04.10.2011, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Riaditelia stavebných podnikov zhoršujú svoje očakávania ohľadne vývoja stavebníctva v SR. V tomto roku podľa nich odvetvie klesne o 4,5 percenta, kým v máji t.r. odhadovali pokles iba o 1,8 perc.

Na budúci rok by však podľa názoru slovenských stavbárov už mohol nastať v sektore mierny vzostup (o 1,8 perc.), vyplýva z kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research a KPMG Slovensko. Výskum, ktorý sa realizoval v auguste 2011, podporujú aj firmy Harsco, Terrastroj a Považská cementáreň.

Rast – hoci menší, ako riaditelia predpovedali ešte donedávna, by mal prísť už v roku 2012. "Podniky sa vo svojich predikciách spoliehajú najmä na verejné zákazky a tiež na financovanie z eurofondov, keďže nových projektov financovaných zo súkromných zdrojov pribúda len veľmi pomaly," hovorí riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.
 

Rast by mohli podporiť eurofondy v dopravnom staviteľstve

Potvrdzuje to i Juraj Dančišin, obchodný riaditeľ spoločnosti Eurovia SK: "Predpokladáme, že slovenské stavebníctvo by mohlo na budúci rok mierne ožiť vďaka rýchlejšiemu čerpaniu eurofondov v dopravnom staviteľstve."

Výsledky podobného prieskumu z júla t.r. v ČR ukazujú, že české firmy očakávajú v tomto roku veľmi podobný pokles trhu ako slovenské podniky, a to o 4,1 perc. Vo výhľade na rok 2012 sú však pesimistickejšie – odhadujú pokles o 2,4 perc.

"Základné tendencie vo vývoji stavebného trhu v Českej republike a na Slovensku sa zhodujú. Slovenské stavebné firmy sú optimistickejšie v očakávaní vývoja na rok 2012 a – čo je podstatný rozdiel, viac sa spoliehajú na rast v segmente inžinierskeho staviteľstva. Vyťaženie kapacít je v českých podnikoch vyššie, čo môže indikovať ďalší potenciál na vnútornú optimalizáciu v slovenských stavebných spoločnostiach," domnieva sa Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika.
 

Firmy rátajú s poklesom tržieb

S prihliadnutím na vývoj trhu slovenské firmy zhoršujú svoje predikcie tohtoročných tržieb, pričom aktuálne rátajú s poklesom o 3,3 perc. Najpesimistickejšie sú v tomto ohľade podniky, ktoré sa zaoberajú inžinierskym staviteľstvom, keďže tie očakávajú prepad až o 10,4 perc. V roku 2012 by však tržby mali opäť aspoň mierne rásť.

"Oživenie stavebného trhu predpokladáme predovšetkým v inžinierskom staviteľstve. Veľká väčšina týchto projektov je financovaná z fondov Európskej únie, ktorých možnosť čerpania sa blíži k svojmu koncu," vysvetľuje Tibor Kočvara, generálny riaditeľ Skansky SK. České stavebné firmy očakávajú v tomto roku miernejší pokles tržieb (o 1,7 perc.).
 

Ako si stavebné podniky veria

Stále pokračuje pomalý pokles sebadôvery slovenských stavebných podnikov, pričom aktuálne si pri možnosti prekonania konkurencie verí menej ako polovica firiem (46 perc.). K výraznému poklesu došlo najmä v inžinierskom staviteľstve, keďže v tomto sektore si verí len tretina spoločností.

Vo vyhliadkach na rok 2012 sa sebadôvera slovenských firiem takisto znižuje, pričom v lepšie výkony oproti konkurencii v budúcom roku verí 61 perc. šéfov podnikov (v máji to bolo 65 perc.). V ČR je situácia v tomto ohľade podobná, v prekonanie konkurencie verí momentálne 49 perc. firiem, no do budúceho roku sa optimisticky pozerá len 48 perc.
 

Využitie kapacít spoločností sa znížilo

Využitie kapacít slovenských stavebných spoločností v aktuálnej plnej sezóne sa oproti máju o čosi znížilo (na 67 perc.). Celkovo sa tento údaj pohybuje na neštandardne nízkej úrovni, čo poukazuje na stále existujúci priestor na optimalizáciu stavebných kapacít na trhu. Vyťaženosť českých stavbárov, naopak, stále rastie (84 perc.).

Za kľúčové problémy, ktoré stavebným podnikom na Slovensku bránia zlepšovať svoje hospodárske výsledky, pokladajú riaditelia vysokú mieru byrokracie (požiadavky úradov), ktorej vplyv navyše podľa nich stále rastie. Zaradili sem aj nedostatočný dopyt financovaný zo súkromných alebo verejných zdrojov.
 

Priveľká konkurencia na malom trhu

"Aktuálne problémy v našom odvetví momentálne predstavujú hneď niekoľko okruhov – je to nízka miera verejných investícií, neprimerane silné konkurenčné prostredie na takom malom trhu, akým je Slovensko, neuhradené pohľadávky od investorov, zrušené výberové konania," vymenúva Juraj Hirner, generálny riaditeľ spoločnosti Zipp Bratislava.

Vzhľadom na nízke využitie stavebných kapacít a ochabujúci optimizmus v očakávaní nových objednávok zostáva kľúčovou prioritou na najbližších 12 mesiacov zvyšovanie efektívnosti stavebných spoločností v SR a tiež tlak na ich dodávateľov. Slovenské firmy často nerátajú s investíciami, dodáva analýza CEEC Research.

Podobné články