Nálada v slovenskom stavebníctve sa od začiatku roku zlepšuje

28.03.2013, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Od začiatku tohto roku sa nálada stavebných firiem v SR zlepšuje. Indikátor dôvery v stavebníctve po januári a marci zvýšil svoju hodnotu aj v marci, niektoré podniky uvažujú aj prijímať nových ľudí.

Indikátor dôvery v stavebníctve hovorí, ako stavebné spoločnosti vnímajú svoju situáciu a aké sú ich očakávania na najbližšie tri mesiace. V marci sa oproti spresnenej februárovej hodnote zvýšil o 1,5 bodu na -52 percentuálnych bodov (p.b.). Zaostávanie indikátora za hodnotou dlhodobého priemeru v marci 2013 predstavovalo 26 bodov.

Oznámil to Štatistický úrad SR, ktorý dodal, že nálada v stavebníctve sa zlepšila zásluhou optimistickejších hodnotení dvoch zložiek indikátora, súčasného dopytu a očakávanej zamestnanosti. V minulom roku sa nálada v stavebníctve na Slovensku s výnimkou troch mesiacov (marec až máj) ustavične zhoršovala, ba v novembri spadol indikátor na najnižšiu hodnotu od júna 2000. Vývoj indikátora dôvery v stavebníctve sleduje štatistický úrad od roku 1997, na historicky najnižšej úrovni bol v druhej polovici roku 1999.
 

Bariéry rastu necíti len jedna firma zo sto

Trend stavebnej aktivity za posledné tri mesiace sa v marci oproti februáru nezmenil, zostal na hodnote -13 p.b. Ako nezmenenú posudzovalo svoju stavebnú aktivitu 54 percent podnikov, jej zníženie zaznamenalo 44 perc. spoločností a jej zvýšenie uviedli 2 perc.

Hodnotenie terajšieho dopytu po stavebnej produkcii sa v porovnaní s februárom zlepšilo o 1 bod na -70 p.b. Za viac ako dostatočný ho neoznačilo ani len 1 perc. respondentov (zaokrúhlene 0 perc.), za dostatočný ho považovalo 28 perc. stavebných firiem a pre 72 perc. odpovedajúcich bol súčasný dopyt nedostatočný.

Medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie zaradilo 59 perc. podnikov nedostatočný dopyt po nej, 20 perc. poveternostné podmienky, 14 perc. finančné obmedzenia. Respondenti ďalej uvádzajú pokles záujmu a solventnosti investorov, dlhé lehoty splatnosti faktúr, platobnú nedisciplinovanosť odberateľov a z toho prameniacu druhotnú platobnú neschopnosť, vysokú konkurenciu a klientelizmus. Bariéry rastu v súčasnosti nepociťuje 1 perc. subjektov.
 

Prijimať ľudí do práce chce viac podnikov ako vo februári

Očakávania respondentov pri odhadoch vývoja zamestnanosti sa v marci oproti februáru zlepšili o 2 body. Konjunkturálne saldo počtu zamestnancov – rozdiel medzi pozitívnymi a negatívnymi hodnoteniami podnikov vyjadrenými v percentách, malo hodnotu -34 p.b.

V nasledujúcich troch mesiacoch so zvyšovaním stavu zamestnancov a prijímaním ľudí ráta 14 perc. stavebných spoločností, o stabilizovanom vývoji uvažuje 48 perc. respondentov a prepúšťať sa zberá 38 perc. oslovených.

Konjunkturálne saldo očakávaných cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch sa v porovnaní s februárovým hodnotením zvýšilo o 3 body na -26 p.b. Zvýšenie cenovej hladiny svojej produkcie plánuje 5 perc. firiem, so zmenami cien neuvažuje 68 perc. Zníženie cien vlastnej produkcie predpokladá 27 perc. respondentov.
 

Stavbári si stále nemyslia, že sa im vodí dobre

Hodnotenia ekonomickej situácie podnikov vyjadrené konjunkturálnym saldom boli v marci oproti predošlému mesiacu nepriaznivejšie o ďalších 6 bodov (-32 p.b.). So zhoršovaním ekonomickej situácie spoločnosti počíta 46 perc. oslovených, zmeny vo vývoji nepredpokladá 51 perc. a zlepšenie stavu očakávajú 3 perc. firiem.

Pri predpokladanej stavebnej aktivite v nasledujúcich troch mesiacoch boli marcové odpovede takisto pesimistickejšie ako vo februári, pričom konjunkturálne saldo kleslo o 9 bodov na -6 p.b. Pokles stavebnej aktivity očakáva 19 perc. subjektov, s ustálením na terajšej úrovni počíta 43 perc. a vyššiu stavebnú aktivitu predpokladá 38 perc. respondentov.
 

Najviac objednávok majú v Bratislavskom kraji

Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na 9 mesiacov. Najvyššiu zásobu práce podľa veľkostných kategórií majú spoločnosti s 500 a viac zamestnancami (13,1 mesiaca), z hľadiska výrobného zamerania podniky realizujúce inžinierske stavby (10,6 mes.). Z územného hľadiska najviac zmluvne potvrdených objednávok majú respondenti v Bratislavskom (11,2 mes.) a Trenčianskom kraji (10,2 mes.).

Konjunkturálny prieskum, zameraný na zhodnotenie momentálnej situácie v ekonomike stavebných firiem a na očakávaný vývoj vybraných ukazovateľov na najbližšie trojmesačné obdobie, vykonáva štatistický úrad každý mesiac. V marci 2013 sa na ňom zúčastnilo 429 subjektov, ktoré reprezentujú celé odvetvie stavebníctva.

Pre objektívnejšie posúdenie vývoja sú odpovede, získané konjunkturálnym prieskumom, spracované ako vážený aritmetický priemer. Ako váhy sú použité hodnota stavebnej produkcie a pri hodnotení ukazovateľov z oblasti zamestnanosti počet zamestnancov respondentov. Vývoj je vyjadrený pomocou salda, ktoré predstavuje rozdiel pozitívnych a negatívnych hodnotení v percentách. Indikátor dôvery v stavebníctve je kompozitný ukazovateľ, vypočítaný ako aritmetický priemer sáld dopytu a očakávanej zamestnanosti.
 

Veselšie začína byť aj v ekonomike SR

V marci sa opäť zlepšila aj nálada v ekonomke SR. Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) sa oproti hodnote predošlého mesiaca zvýšil o 1,8 bodu na 90,4 bodu. Vývoj IES ovplyvnil predovšetkým výraznejší rast indikátora dôvery v priemysle, miernejší v stavebníctve a medzi spotrebiteľmi. IES je však stále nižší ako v rovnakom období minulého roku (o 8,4 bodu) a za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 14,9 bodu.

IES je zložený ukazovateľ, ktorý má zobrazovať aktuálny stav očakávaní všetkých účastníkov ekonomického prostredia, spresňuje štatistický úrad. Pozostáva z agregovaných údajov o výsledkoch konjunkturálnych prieskumov v priemysle, stavebníctve, maloobchode, službách a z výsledkov prieskumu o názoroch spotrebiteľov na aktuálnu ekonomickú situáciu. IES (rok 2010 = 100) je vážený aritmetický priemer indikátora dôvery v priemysle (40 percent), dôvery v stavebníctve (5 perc.), v obchode (5 perc.), v službách (30 perc.) a spotrebiteľského indikátora dôvery (20 perc.).
 

Ceny vo februári 2013

Ceny stavebných prác vo februári t.r. sa oproti januáru nezmenili. V porovnaní s februárom 2012 sa zvýšili o 1 perc., v priemere od začiatku roku vzrástli medziročne o 1 perc., pokračoval štatistický úrad. Od januára 2013 sa ceny výrobcov počítajú na báze roku 2010.

Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve vo februári oproti januáru stúpli o 0,4 perc. V porovnaní s februárom 2012 sa zvýšili o 0,4 perc., v priemere od začiatku roku vzrástli medziročne o 0,4 perc.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko vo februári 2013 oproti januáru klesli o 0,5 perc. V porovnaní s minuloročným februárom vzrástli o 1,5 perc., v priemere od začiatku roku oproti rovnakému obdobiu vlaňajška vzrástli o 2,3 perc., dodal štatistický úrad.