Slovenské stavebníctvo je v útlme, novej výstavby je stále málo

17.04.2017, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Stavebná sezóna pomaly naberá na obrátkach. Počasie je síce ešte premenlivé a hoci na mnohých stavbách sa niektoré činnosti dali vykonávať aj v zime, na jar sa práce predsa len rozbiehajú svižnejšie.

Slovenské stavebníctvo neprežíva dnes dobré časy. Vlaňajšia stavebná produkcia výrazne klesla a za rokom 2015 zaostala o 10,7 percenta. Rozsah prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa v roku 2016 na domácom trhu znížil až o 16,5 perc., stavebné práce na opravách a údržbe zato stúpli o 1,9 perc.

Situácia sa nezlepšuje ani tento rok. Podľa Štatistického úradu SR za prvé dva mesiace tohto roku stavebná produkcia klesla medziročne o 13,7 perc. Nových stavieb sa na Slovensku spúšťa stále málo. Podiel novej výstavby vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa na domácom trhu za január-február t.r. medziročne znížil o 5,9 perc. na 69,1 perc., stavebné firmy však zvýšili podiel prác na opravách a údržbe na 31,6 perc. Výkony v zahraničí na celkovom objeme slovenskej stavebnej produkcie za prvé dva mesiace tohto roku mali podiel 5,8 perc.

14b-Depositphotos_13617916-1X.jpg

Veľké nádeje stavbári vkladajú do pripravovanej výstavby úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 pri Bratislave, ako aj do verejných a súkromných investícií pri budovaní strategického parku v Nitre a automobilky Jaguar Land Rover. Najmä v okolí Nitry sa dnes realizujú a rozbiehajú viaceré projekty, pre ktoré pracujú nielen čisto stavebné podniky, ale napríklad i výrobcovia fasád, dodávatelia spevnených plôch a terasových dlažieb, producenti high-tech riešení pri technickom zabezpečení budov a podobne.

Ako-tak spokojné sú spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe neobytných budov, teda napríklad priemyselných a logistických komplexov. Aj tu však dochádza k výkyvom. Ak tento rok v januári úroveň objednávok tohto segmentu vnímalo pozitívne o 30 perc. stavebných firiem viac oproti tým, čo boli nespokojné, vo februári bol rozdiel už len 19 perc.

Poradenská spoločnosť CBRE zaznamenala, že prenájom priemyselných priestorov na Slovensku sa vlani v porovnaní s rokom 2015 zvýšil o 39 perc. Klienti si v roku 2016 prenajali v SR priestory s plochou takmer 556-tisíc m². Najviac aktivít sa sústreďuje na západe Slovenska, až 78 perc. z celkového objemu prenájmov. Očakáva sa však, že záujem nájomcov sa tento rok presunie aj do regiónov, na čo má vplyv príchod Jaguara do Nitry.

2b-Silhouette-workers-1-X.jpg

Trh priemyselných nehnuteľností SR v minulom roku expandoval výstavbou 11 priemyselných hál s rozlohou vyše 245-tis. m². Moderné priemyselné priestory vybavené špičkovou manipulačnou technikou dnes na Slovensku dosahujú rozlohu 1,96 milióna m². Ďalších sedem priemyselných komplexov s plochou 138,6-tis. m² sa začiatkom tohto roku zatiaľ stavalo. Z toho až 57 perc. tvorí špekulatívna výstavba, ide teda o objekty, ktoré pri spustení stavebných prác nemali uzatvorené kontrakty s nájomcami.

Ani pokiaľ ide o výstavbu nehnuteľností na bývanie, s úrovňou objednávok za celé Slovensko nie sú stavebné firmy spokojné. Aj v januári, aj vo februári 2017 na nedostatočný objem zákaziek poukazovalo o 49 perc. viac spoločnosti oproti tým, čo boli spokojné. Dôsledky tohto útlmu potom sprostredkovane pociťujú aj odvetvia, ktoré pracujú pre sektor stavebníctva, napr. dodávatelia okien a dverí, výrobcovia tieniacej techníky a markíz či dodávatelia niektorých skupín stavebných materiálov.

Foto: Depositphotos, Megapixl

Podobné články

 • Stavebné firmy SR očakávajú tento rok rast výkonov o 5,9 perc.

  6c-Depositphotos_23353092_stavbar-2-X.jpg

  Výkony domáceho stavebníctva podľa očakávania slovenských stavebných spoločností by sa v tomto roku mali zvýšiť priemerne o 5,9 percenta. Mierne optimistickejšie sú v odhadoch malé a stredné stavebné firmy s predpokladom vzostupu produkcie o 6,1 perc., pesimistickejšie sú veľké podniky, ktoré predikujú rast o 4,8 perc.

 • Komerčné nehnuteľnosti v strednej Európe investorov stále lákajú

  BA-kancelarie-2-X.jpg

  Investičné toky v regióne šiestich krajín strednej a východnej Európy (SVE-6 – Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko) na trhu komerčných nehnuteľností vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4 percentá. Toto zvýšenie mierne prevyšuje tempo rekordného roku 2017.

 • Rast cien nových bytov v Bratislave nepoľavuje, hlási Lexxus

  Byty-vystavba-2-X.jpg

  Predaju novostavieb sa v druhom kvartáli 2018 v Bratislave darilo oveľa viac ako na začiatku tohto roku. Zvyšovanie cien sa ani v druhom štvrťroku t.r. nezastavilo, uvádza analýza realitnej kancelárie Lexxus.

 • Tržby v stavebníctve v novembri vzrástli medziročne o 6,3 perc.

  55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

  Tržby v slovenskom stavebníctve stále rastú. V novembri 2017 sa v medziročne zvýšili o 6,3 percenta. Po sezónnom očistení novembrové príjmy stavebných firiem oproti vlaňajšiemu októbru stúpli o 1 perc.

 • Stavebná produkcia v novembri 2017 medziročne stúpla o 9,1 perc.

  3c-architecture-740399_1920-2-X.jpg

  Stavebná produkcia na Slovensku v novembri 2017 piaty mesiac za sebou medziročne vzrástla, tentoraz o 9,1 percenta na 560,4 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,5 perc. vyššia ako v októbri.

 • Výkon slovenského stavebníctva by mal tento rok vzrásť o 2,8 perc.

  42c-shutterstock_300064289-2-X.jpg

  Riaditelia stavebných firiem očakávajú za rok 2017 zvýšenie výkonu stavebníctva SR priemerne o 2,8 percenta. Rýchlejšie by mali rásť tržby, ktoré tento rok stúpnu o ďalších takmer 5 perc. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2017 spracovanej spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, Ladce.