So vzostupom stavebnej výroby by mala rásť aj kvalita stavieb

02.02.2016, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Lídri slovenského stavebníctva hovoria v našom seriáli o tom, aký vývoj sektora očakávajú v roku 2016. Na otázky odpovedá Andrej Alexy, spoluzakladateľ architektonického ateliéru Alexy & Alexy.

Andrej-Alexy_foto-X.jpgSlovenské stavebníctvo sa v roku 2015 odrazilo od dna a výrazné rástlo vďaka eurofondom (inžinierske stavby), ale aj v segmente novostavieb a rekonštrukcii pri obytných i kancelárskych budovách. Ako vidíte vývoj stavebníctva v roku 2016?

- Prial by som si, aby sa s rastom stavebnej výroby v roku 2016 zvyšovala aj jej kvalita. Aby sa stavalo viac naozaj dobrej architektúry, ktorej základným mottom nebude iba ekonomický zisk, ale najmä kvalita života spojená s krásou. Stavby by mali vznikať aj ako kultúrny, nielen ekonomický produkt.

 

Aký predpokladáte vývoj v oblasti architektúry?

- V našom ateliéri sa venujeme širokému spektru architektonických tém: od interiérov cez bytové či administratívne budovy až po námestia. Najviac realizácii však máme v segmente rezidenčných projektov a v priemyselných objektoch. Myslím si, že v týchto oblastiach svitá na lepšie časy.

 

Výrazný vzostup výstavby znamená vyšší tlak na dodávky materiálov. Kým objem prác pri novej výstavbe, modernizáciách a rekonštrukciách rástol medziročne o vyše 25 percent, produkcia materiálov stúpla len o 4,2 perc. Vnímate tuto situáciu ako riziko – hrozí podľa vás nedostatok materiálu?

- Ekonomika SR nie je ostrov sám pre seba, je súčasťou globálnej ekonomiky úzko previazanej najmä s krajinami Európskej únie. Z tohto pohľadu priame riziko nedostatku stavebných materiálov nehrozí. Môže však dôjsť k prerozdeleniu či zmenám podielu zastúpenia domácich výrobcov na trhu. Verím však, že producenti včas zareagujú a využijú túto výzvu vo svoj prospech.

Foto na úvodnej stránke: Shutterstock

Podobné články

 • Stavebné firmy SR očakávajú tento rok rast výkonov o 5,9 perc.

  6c-Depositphotos_23353092_stavbar-2-X.jpg

  Výkony domáceho stavebníctva podľa očakávania slovenských stavebných spoločností by sa v tomto roku mali zvýšiť priemerne o 5,9 percenta. Mierne optimistickejšie sú v odhadoch malé a stredné stavebné firmy s predpokladom vzostupu produkcie o 6,1 perc., pesimistickejšie sú veľké podniky, ktoré predikujú rast o 4,8 perc.

 • Komerčné nehnuteľnosti v strednej Európe investorov stále lákajú

  BA-kancelarie-2-X.jpg

  Investičné toky v regióne šiestich krajín strednej a východnej Európy (SVE-6 – Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko) na trhu komerčných nehnuteľností vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4 percentá. Toto zvýšenie mierne prevyšuje tempo rekordného roku 2017.

 • Tržby v stavebníctve v novembri vzrástli medziročne o 6,3 perc.

  55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

  Tržby v slovenskom stavebníctve stále rastú. V novembri 2017 sa v medziročne zvýšili o 6,3 percenta. Po sezónnom očistení novembrové príjmy stavebných firiem oproti vlaňajšiemu októbru stúpli o 1 perc.

 • Stavebná produkcia v novembri 2017 medziročne stúpla o 9,1 perc.

  3c-architecture-740399_1920-2-X.jpg

  Stavebná produkcia na Slovensku v novembri 2017 piaty mesiac za sebou medziročne vzrástla, tentoraz o 9,1 percenta na 560,4 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,5 perc. vyššia ako v októbri.

 • Výkon slovenského stavebníctva by mal tento rok vzrásť o 2,8 perc.

  42c-shutterstock_300064289-2-X.jpg

  Riaditelia stavebných firiem očakávajú za rok 2017 zvýšenie výkonu stavebníctva SR priemerne o 2,8 percenta. Rýchlejšie by mali rásť tržby, ktoré tento rok stúpnu o ďalších takmer 5 perc. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2017 spracovanej spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, Ladce.

 • Stavebná produkcia sa v októbri medziročne zvýšila o 11,9 perc.

  2c-Silhouette-workers-2-X.jpg

  Stavebná produkcia na Slovensku v októbri 2017 štvrtý mesiac po sebe medziročne vzrástla, a to o 11,9 percenta na 540,1 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 5,7 perc. vyššia ako v septembri.