Stavebné firmy si zákazky kupujú, no úžitok im to neprináša

02.10.2013, CEEC Research, abc | Štatistiky, analýzy, trendy

Vyčkávanie na zákazky – taký je dnešok v slovenskom stavebníctve. Vlečúce sa výberové konania a o štvrtinu nižšie ceny ako v čase pred piatimi rokmi prehlbujú čierne myšlienky stavebných podnikov.

Vzhľadom na chýbajúce veľké zákazky sú riaditelia stavebných spoločností na Slovensku ohľadne výsledku sektora za rok 2013 dnes pesimistickejší ako v prvej polovici tohto rokuStavbári sa obávajú, že ani rok 2014 im neprinesie výraznejšie zlepšenie. Firmy budú preto naďalej reštrukturalizovať, prepúšťať a ak to pôjde, tak niektoré aj "kupovať" si zákazky. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2013 od spoločnosti CEEC Research. Štúdia vznikla s podporou partnerov – Považskej cementárne a firiem SGCP Weber a Terrastroj.

Slovenské stavebníctvo stále čaká na prílev sľubovaných rozsiahlych stavebných zákaziek od štátu. Pomôcť by mohli nielen veľkým podnikom, ale formou realizácie subdodávok aj stredným a menším firmám. Takisto by sa mohla zlepšiť i v minulosti fungujúca a teraz úplne chýbajúca segmentácia trhu – o veľké zákazky sa uchádzali najmä veľké spoločnosti, do menších súťaží sa hlásili skôr stredné a malé firmy. Spomínané veľké zákazky sú však aktuálne len v procese výberových konaní, takže výkonu sektora ani stavebným podnikom v tomto roku už nepomôžu.

 

Stavebná produkcia by mala klesnúť o 6,5 perc.

"Nedávno sa podpísal kontrakt na výstavbu veľmi dôležitého diaľničného úseku Svrčinovec - Skalité a v záverečných fázach sú obstarávania na desiatky kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Žiaľ, pre mnohé námietky, ktoré vznášajú samotné stavebné firmy, termín ich ukončenia nie je v rukách rezortu dopravy," dopĺňa minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Vzhľadom na chýbajúce veľké zákazky sú riaditelia stavebných spoločností na Slovensku ohľadne výsledku sektora za rok 2013 dnes pesimistickejší ako v prvej polovici tohto roku. Kým v marci 2013 predikovali medziročný pokles na úrovni 4,6 percenta a v júni 4,3 perc., teraz takmer tri firmy zo štyroch (72 perc.) očakávajú taktiež útlm, ale ten by mal byť väčší, až 6,5 perc.

Situácia je vážna a potvrdzuje to aj Anton Barcík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Považskej cementárne. "Hoci všetci by sme chceli návrat k stabilizácii čo najskôr, ja osobne na budúci rok takú zmenu nepredpokladám. Rok 2014 bude pre stavebné podniky ďalším, keď nebudú riešiť rozvojové programy, ale pri pretrvávajúcej stagnácii hlavným motívom zostane boj o holé prežitie. Oživenie slovenského stavebníctva očakávam až v roku 2015," poznamenáva.

 

Blíži sa šiesty rok krízy

Tento predpoklad podporujú aj najnovšie čísla, pričom o udržanie sa na trhu a o prácu pre svojich zamestnancov sa bude bojovať aj v roku 2014. Ak sa predpovede splnia, kríza v stavebníctve potrvá na Slovensku už šiesty rok. Podľa výsledkov analýzy CEEC Research by však budúci rok nemal byť už taký pochmúrny. Predstavitelia spoločností hovoria o miernom znížení výkonu sektora, a to o 1,6 perc. (v júni t.r. ešte verili v opatrný rast o 1,0 perc., v marci odhadovali zvýšenie o 0,5 perc.). Pomôcť by mali práve spomínané veľké štátne zákazky.

Situácia ťaživo dolieha aj na dodávateľov, ktorí pracujú pre stavbárov, a tak sa negatívny vplyv na ekonomiku SR len prehlbuje.

"Rok 2013 je obdobím ďalšieho znižovania stavebnej produkcie, a tým aj predaja stavebných strojov (do konca júna až o 25 perc. oproti roku 2012). Sú to alarmujúce čísla a výhľad do konca roku nie je vonkoncom optimistický. S poklesom stavebnej produkcie padá vyťaženosť prostriedkov firiem, a teda aj potreba servisných prác a dodávok náhradných dielcov. Realizácia veľkých štátnych zákaziek je životne dôležitá pre celý sektor a naň nadväzujúce subdodávky. Bez toho bude rok 2014 kritický, " myslí si Peter Knap, managing director spoločnosti Terrastroj.

 

Kapacity sú využité len z troch štvrtín

O problémoch sektora jasne vypovedá aj to, že stavebné podniky majú v tomto období – v stavebnej sezóne, vyťažené len tri štvrtiny svojich kapacít (zamestnancov a strojov). Celých 25 perc. kapacít nečinne stojí a firmy ich musia bez možnosti využitia stále financovať. To, samozrejme, nie je dlhodobo udržateľné a ak nenastane rýchla zmena, v blízkej budúcnosti zažije odvetvie ďalšiu redukciu kapacít, prípadne odchod častí firiem z trhu.

"Na trhu je príliš veľké množstvo stavebných a obchodných firiem, ktoré stavebné práce nerealizujú, len ich manažujú a obchodujú s nimi. Každá spoločnosť je zodpovedná za svoju cenotvorbu. Nízke ceny by nemali byť obhajobou za nekvalitu. Redukcia a vyčistenie stavebného trhu nastane len vtedy, ak sa nebude beztrestne tolerovať, že straty podniku (z nesprávnych manažérskych rozhodnutí a nízkych cien) napokon zaplatia poddodávatelia a dodávatelia materiálov," uvádza Juraj Škorvánek, obchodný riaditeľ spoločnosti Ingsteel.

 

Zákazky sa realizujú so stratou

Výsledkom prebytku kapacít na trhu sú aj výrazné prepady v cenách realizovaných prác. Trh je taký vyhladnutý, že podľa riaditeľov stavebných spoločností sa priemerný rozdiel medzi očakávanou cenou investora a reálnym výsledkom výberového konania, napríklad pri verejných zákazkách, odchyľuje až o 29 perc. Aktuálne až 56 perc. firiem potvrdzuje, že získava aj zákazky, ktoré čiastočne dotujú, čiže. realizujú ich so stratou.

To, pravdaže, škodí jednak podmienkam a trhovému prostrediu v slovenskom stavebníctve ako celku, jednak aj samotným týmto podnikom. Ak sa rýchlo nedostanú k ziskovým objednávkam, z ktorých by mohli spomínané straty sanovať, ukončia svoju činnosť vinou problémov s cash-flow a platobnej neschopnosti.

"V slovenskom stavebníctve (rovnako ako v Českej republike) sa objavil možno nie úplne nový termín, zato však s celkom novým významom: zákazku sme si kúpili. Čo nemá nič spoločné s korupciou, ale s tým, že na získanie práce musela firma ponúknuť takú cenu, ktorá je nižšia ako náklady na jej vykonanie, a rozdiel potom sama reálne doplatí," opisuje situáciu na trhu Jiří Vacek, riaditeľ spoločnosti CEEC Research.

Viac informácií možno nájsť v Kvartálnej analýze slovenského stavebníctva Q3/2013, ktorá sa dá bezplatne stiahnuť na webových stránkach spoločnosti CEEC Research.

Podobné články