Stavebníctvo na Slovensku by malo tento rok vzrásť o 2,4 perc.

25.03.2015, Alena Bradáčová | Štatistiky, analýzy, trendy

Stavebná produkcia SR by mal tento rok vzrásť o 2,4 percenta. Jeden z kľúčových sektorov slovenskej ekonomiky by sa tak mohol po šiestich rokoch klesania odraziť od dna a začať opäť stúpať.

Vzrásť by mali aj tržby stavebných spoločností, v prípade veľkých podnikov by mohlo ísť až o 9,5 perc. Inžinierske firmy zvýšia svoje výkony o 7,1 perc. Rast o 3,8 perc. očakávajú aj traja zo štyroch riaditeľov projektových kancelárií. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q1/2015, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou Ladce.

Projektovanie-strechy-luska-cz-X.jpg


Malým firmám ľahko nebude

"Slovenské stavebníctvo v roku 2015 po prvýkrát od začiatku krízy vykáže mierny vzostup. Sektoru pomáhajú najmä veľké štátne objednávky na dopravnú infraštruktúru. Stále však zostávajú a pretrvávajú problémy z minulosti v podobe časti stratových zákaziek v zásobníkoch práce stavebných firiem alebo aj tvrdé dôsledky pre stredné a menšie firmy spôsobené reštrukturalizáciami niektorých veľkých stavebných podnikov," uvádza Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

Podobne to vidí aj Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skansky SK, a.s. Rok 2015 je, ako sa už ukazuje, a bude podľa nej rokom postupného rastu stavebného sektora. "Vzhľadom na reštrukturalizačné procesy veľkých stavebných firiem, žiaľ, nemožno zároveň hovoriť o jeho stabilizácii. Pre malých a stredných stavebných podnikateľov to bude rok ťažkého prežitia," poznamenáva.


Záťaž v podobe nemorálnej praxe

"To, že v slovenskom stavebníctve dochádza v roku 2015 k zvyšovaniu výkonnosti, potvrdzujú už nové zákazky najmä v dopravnej infraštruktúre. Pre stavebné spoločnosti na Slovensku, osobitne pre subdodávateľov, t.j. konkrétnych realizátorov stavebných prác a dodávateľov stavebných materiálov, ostáva záťaž z prebiehajúcich a hroziacich procesov reštrukturalizácie, z nízkych/stratových cien a neúnosne dlhých platobných termínov v slovenskom stavebníctve, ale aj z nemorálnej praxe hľadania spôsobov, ako za vykonané práce a dodaný tovar nezaplatiť. Takže popri väčšom výkone slovenského stavebníctva musí v záujme jeho stabilizácie dôjsť aj k odstráneniu týchto negatív,“ hovorí Anton Barcík, generálny riaditeľ Považskej cementárne, a.s.

Kladný vývoj stavebného trhu (rast o 4,5 perc.) predikujú takmer všetky veľké firmy (95 perc.). Podľa riaditeľov malých a stredných podnikov, ktorých sa v minulých mesiacoch a rokoch významne dotkli reštrukturalizácie veľkých spoločností, nedôjde však ani k polovičnému zvýšeniu objemu zákaziek (+1,9 perc.).


Optimizmus v inžinierskom staviteľstve

Vzhľadom na chystané investičné zámery súčasnej vlády sa podľa prieskumu CEEC Research bude lepšie dariť predovšetkým firmám, ktoré pôsobia v oblasti inžinierskych stavieb (+3,5 perc.). Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výstavbou budov, hovoria o raste o 2,0 perc.

"V roku 2015 očakávame mierny nárast objemu stavebnej produkcie v SR. Ako možný problém vidíme nedostatok kapacít," komentuje výsledky analýzy Miroslav Zobaník, generálny riaditeľ Metrostavu Slovakia, a.s.

"Zákaziek na slovenskom trhu jednoznačne pribúda. Už teraz sme zaznamenali nedostatok kapacít v menších a stredných realizačných firmách. Predpokladám, že s rastúcim dopytom sa bude tento problém prehlbovať," potvrdzuje Branislav Bačo, obchodný riaditeľ Ruukki ČR, SR. "Predpokladáme postupný rast, ktorý podporia najmä infraštruktúrne investície," hovorí Libor Táglicht, výkonný riaditeľ CZ/SK, Ramirent, s.r.o.


Základom rast verejných investícií

Základom pre tento vývoj bude podľa riaditeľov rast skôr verejných investícií, čo potvrdzuje mierne nadpolovičná väčšina spoločností (53 perc.). Hovoria to najmä zástupcovia veľkých podnikov a firiem z inžinierskeho staviteľstva (potvrdzuje 94 perc., resp. 78 perc. riaditeľov). Situácia by sa však mala zlepšovať aj v oblasti privátnych investícií. Rast investícií od súkromných investorov očakáva takmer polovica predstaviteľov podnikov (49 perc.).

"Stavebný trh v roku 2015 v porovnaní s rokom 2014 porastie – zákazky, ktoré sa začali ešte vlani, budú pokračovať a v roku 2015 sa rozbehnú zákazky nové,“ vysvetľuje Philippe Corbel, generálny riaditeľ Inžinierskych stavieb, a.s. „Očakávame, že stavebný trh na Slovensku bude tento rok rásť. Pomôžu mu predovšetkým štátne zákazky, či už na diaľničné alebo železničné stavby. Pripravujú sa menšie súťaže na opravu ciest prvej triedy či obstarávania vo vodohospodárskom sektore," uvádza Marián Moravčík, generálny riaditeľ Váhostavu - SK, a.s.

Projektovanie-dobrydomov-cz-X.jpg


Malo by sa aj viac kresliť

Aj 74 perc. riaditeľov projektových firiem a architektonických ateliérov predpokladá, že v roku 2015 budú viac kresliť. V priemere by malo ísť o nárast zákaziek o 3,8 perc. Základom tohto vzostupu trhu projektových prác by malo byť tak zvýšenie súkromných (potvrdilo to 47 perc. riaditeľov), ako aj rast verejných investícií (42 perc.).

"Záverečný finiš v čerpaní európskych prostriedkov z končiaceho sa programového obdobia, ale najmä nové na roky 2014-2020, ktoré má v projektovej príprave ešte veľké rezervy, dáva projektovým firmám určite veľký priestor. Možnosti budú najmä v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra, ale aj v Integrovanom regionálnom operačnom programe. Predpokladáme, že i v súkromnom sektore dôjde k pozitívnemu vývoju. Trh projektových prác však ovplyvnia menej ako verejné investície," hovorí Slavomír Podmanický, generálny riaditeľ Remingu Consult, a.s.


Tržby porastú rýchlejšie

Takmer dvojnásobne (o 4 perc.) oproti objemom porastú tržby stavebných firiem. Riaditelia veľkých spoločností predikujú dokonca nárast o 9,5 perc. Podobne sú na tom aj organizácie, ktoré stavajú komunikácie (+7,1 perc.). Ostatné segmenty sú v predikciách svojich tržieb striedmejšie (malé firmy 2,9 perc., pozemné staviteľstvo 3,1 perc.).

"Na základe informácií od našich klientov zo sektora stavebníctva očakávame mierny rast. Predpokladáme vzostup v privátnych developerských projektoch, ako aj oživenie projektov, ktoré boli v predchádzajúcich rokoch zmrazené. Bude pokračovať i výstavba štátnej infraštruktúry," dopĺňa Peter Buday, vrchný riaditeľ úseku underwritingu a maklérskeho obchodu v Poisťovni Generali, a.s.


Väčšie množstvo zákaziek

Výnosy stavebných spoločností stúpnu predovšetkým zásluhou väčšieho množstva zákaziek. Týmto spôsobom zvýši svoje tržby podľa Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q1/2015 osem z desiatich stavebných podnikov (81 perc.).

Potvrdili to riaditelia firiem bez ohľadu na veľkosť či zameranie. Iba malé percento oslovených predstaviteľov pripravuje v záujme vyšších výnosov expanziu do zahraničia, vstup do nových segmentov alebo zvyšovanie cien stavebných prác. "Pre rok 2015 očakávam rast tržieb hlavne z väčšieho množstva stavieb," potvrdzuje Jozef Hric, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti TuCon, a.s.

"V tomto roku by sme chceli zvýšiť tržby o 15 až 20 perc., pričom sa mienime držať toho, čo vieme, a to sú vodohospodárske a dopravné stavby, potom výstavba a rekonštrukcia mostov. Nepredpokladáme výrazný rast cien, ale ani návrat o pár rokov naspäť, keď bol stavebný trh drvený cenami hlboko pod náklady a zo získanej zákazky sa stával sponzoring," hovorí Milan Svoboda, riaditeľ podniku Stavby mostov Slovakia, a.s.


K číslam spred krízy sa sektor sotva vráti

"Rast tržieb možno dosiahnuť len objemom zákaziek, predovšetkým prenikaním do iných segmentov investičného procesu," dodáva Dušan Jasečko, generálny riaditeľ Keramingu, a.s. "Nepredpokladám, že v najbližších rokoch nastane priaznivé obdobie pre podstatný vzostup cien v stavebníctve. Stavebné firmy sa budú snažiť postupne stabilizovať svoje zásobníky zákaziek, a to aj za cenu zníženia svojich ziskov v porovnaní s predkrízovým obdobím," komentuje Mário Červenka, konateľ O.M.C Invest, spol. s. r.o.

Hoci na obrat k rastu čakali riaditelia stavebných firiem veľmi dlho, k predkrízovým realizovaným ročným objemom sa stavebníctvo hneď tak nevráti. Deväť z desiatich zástupcov stavebných spoločností neverí, že by trh v najbližších piatich rokoch dosiahol objemy ako v roku 2008. V roku 2016 porastie stavebníctvo takmer porovnateľne. Objem vyšší o 2,3 perc. potvrdilo sedem riaditeľov z desiatich. Na približne dvojpercentnom raste sa iba s malými rozdielmi zhodli firmy nezávisle od veľkosti či zamerania.
Kvartálnu analýzu slovenského stavebníctva Q1/2015 si možno zadarmo stiahnuť TU.

Foto: strechy-luska.cz, dobrydomov.cz

Podobné články