Tržby v stavebníctve stále rastú, v apríli sa zvýšili o 10,5 perc.

11.06.2015, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Tržby v slovenskom stavebníctve sa v porovnaní s vlaňajškom zvyšujú. V apríli 2015 medziročne stúpli piaty mesiac po sebe, keď oproti rovnakému obdobiu minulého roku vzrástli o 10,5 percenta.

Oznámil to dnes Štatistický úrad SR, ktorý však dodal, že po sezónnom očistení boli aprílové tržby stavebných firiem o 5 perc. nižšie ako v predošlom mesiaci. Treba ale spresniť, že v marci tržby v stavebníctve zaznamenali najvyšší medzimesačný prírastok spomedzi všetkých sektorov v ekonomike SR, ktoré sleduje štatistický úrad.


Za štyri mesiace vzostup o 12,6 perc.

Po šiestich mesiacoch minuloročného nepretržitého klesania a miernom vzostupe v decembri (o 0,2 perc.) sa tržby v stavebníctve medziročne zvýšili aj v januári (o 1,4 perc.), vo februári (5,3 perc.) a v marci (21,1 perc.). Za prvé štyri mesiace tohto roku tržby stavebných subjektov vzrástli v medziročnom porovnaní priemerne o 12,6 perc. Za rok 2014 tržby v stavebníctve klesli medziročne o 2,5 perc.

Tržby za architektonické a inžinierske činnosti (v stálych cenách z decembra 2010) v apríli t.r. medziročne klesli o 7,5 perc. (v marci sa znížili o 13,4 perc.). Vlani zaostali za predošlým rokom o 6,3 perc. Tržby za činnosti v oblasti nehnuteľností sa v apríli zvýšili medziročne o 1,9 perc. (v marci stúpli o 14,1 perc.). Celoročne sa vlani zvýšili o 4 perc. Tržby slovenského priemyslu v apríli medziročne vzrástli o 5 perc. (v marci stúpli o 12,2 perc.). Za rok 2014 sa zvýšili o 1,9 perc.


Prepúšťanie sa nezastavilo

Hoci v odhadoch vývoja zamestnanosti sa v stavebných podnikoch objavuje v poslednom čase viac optimizmu, zamestnanosť v sektore neprestáva klesať. V apríli 2015 sa počet zamestnaných osôb v odvetví znížil medziročne o 1 perc., uvádza štatistický úrad (v marci klesol o 1,3 perc.). V priemere za prvé štyri mesiace tohto roku zamestnanosť v stavebníctve zaostala za rovnakým obdobím vlaňajška o 1,6 perc. Za rok 2013 klesla zamestnanosť v odvetví medziročne o 4 perc., čo bolo vtedy najviac zo sektorov, ktoré sleduje štatistický úrad.

Zamestnanosť v stavebníctve sa znižuje od septembra 2009. Dlhodobý trend jej medziročného poklesu sa síce zastavil vo februári 2014, keď počet zamestnaných osôb v odvetví stúpol medziročne o 0,5 perc., už v marci však úbytok pokračoval. Za zamestnané osoby štatistický úrad považuje zamestnancov a podnikateľov (bez vypomáhajúcich osôb v domácnosti).

Produktivita práce meraná stavebnou produkciou na zamestnanú osobu sa v apríli tohto roku zvýšila v medziročnom porovnaní o 8,9 perc.


Reálna mzda stavbárov rastie

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v stavebníctve za apríl vzrástla medziročne o 0,7 perc., keď dosiahla 607 eur (v marci stúpla o 3,7 perc. pri mzde 593 eur). V priemere za prvé štyri mesiace roku sa mzda zvýšila o 1,6 perc. na 585 eur. Vlani sa mzda v odvetví znížila medziročne o 1 perc. na 601 eur.

Priemerná reálna mesačná mzda v stavebníctve vzrástla v apríli medziročne o 0,8 perc., v priemere za prvé štyri mesiace roku sa zvýšila o 2 perc. Za rok 2014 sa v medziročnom porovnaní znížila o 0,9 perc.

Tržby za vlastné výkony a tovar zahŕňajú hodnotu tržieb z predaja vlastných výrobkov, služieb a obchodného tovaru, realizovaných v sledovanom období a určených pre tuzemských a zahraničných odberateľov, spresňuje štatistický úrad. Uvádzajú sa bez dane z pridanej hodnoty a bez spotrebnej dane.

Údaje za stavebníctvo sa zisťujú mesačne vyčerpávajúco za stavebné podniky zapísané v obchodnom registri s počtom zamestnancov 20 a viac. Za firmy do 19 zamestnancov vrátane sa vykonáva výberové zisťovanie a nadväzujúci dopočet údajov na celý súbor. Údaje za živnostníkov sa v mesiaci odhadujú. Na prepočet do stálych cien sa používajú priemerné ceny roku 2010. Mesačné údaje za posledný štvrťrok sú predbežné a spresňujú sa na základe dodatočne nahlásených opráv mesačných výkazov a spresňovania cenových deflátorov. Index reálnej mzdy je vypočítaný ako podiel indexu nominálnej mzdy a spotrebiteľských cien.

Podobné články