Veľké stavebné firmy sa zväčša chystajú zvyšovať svoje ceny

13.03.2015, Alena Bradáčová | Štatistiky, analýzy, trendy

Ceny svojich prác plánuje v tomto roku zvyšovať na Slovensku iba jedna stavebná firma zo štyroch, a to priemerne o 7 percent. Zdražovanie pripravujú najmä veľké spoločnosti (72 perc.).

Ceny stavebných prác stúpnu predovšetkým v dôsledku rastu nákladov na subdodávky, ako aj pre snahu podnikov vytvoriť si alebo zvýšiť svoju ziskovú maržu. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q1/2015, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research.

Vzhľadom na súčasný stav stavebného trhu a to, že sa očakáva len mierny rast stavebníctva v SR, nechystá väčšina slovenských stavebných firiem v tomto roku zdražovanie svojich prác (69 perc.). Naopak, iba štvrtina podnikov potvrdzuje, že ceny stavebných prác v tomto roku zvýši, v priemere o 7 perc.


Subdodávateľom pribúdajú zákazky

"Ako uvádzajú riaditelia týchto podnikov, dôvodom zvyšovania ich cien bude najmä rast nákladov vo forme zdraženia subdodávateľských prác, ktoré stavebné firmy platia svojim subdodávateľom. V niektorých segmentoch začínajú mať totiž subdodávatelia už dosť zákaziek a nechcú ísť pracovať za akúkoľvek cenu," vysvetľuje Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

Vplyv bude mať potom aj snaha o vytvorenie alebo zvýšenie ziskových marží, ktoré si viaceré podniky museli v dôsledku tvrdého konkurenčného boja stlačiť na minimum, niekedy aj do záporných hodnôt. "Áno, ceny pôjdu nahor, keďže vzrastie počet zákaziek na Slovensku a aj preto, lebo na trhu je nedostatok zdrojov," súhlasí Philippe Corbel, generálny riaditeľ košických Inžinierskych stavieb, a.s.

Tento trend sa už prejavuje, čo potvrdzuje aj Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skansky SK, a.s. "Ceny stavebných prác a materiálov signalizujú nárast už dnes," hovorí M. Dobišová "Stúpnu ceny materiálov a služieb s nadštandardnou kvalitou a pridanou hodnotou pre zákaznika. Pri bežných materiáloch, predovšetkým zásluhou lacných výrobkov zo zahraničia, ceny porastú minimálne," poznamenáva Branislav Bačo, Business Manager zo spoločnosti Ruukki CZ, SK.


Zdražovať chcú najmä veľkí hráči

Značný rozdiel zaznamenala analýza CEEC Research medzi odpoveďami firiem podľa ich veľkosti aj zamerania. Kým v prípade veľkých podnikov potvrdzuje zvýšenie cien stavebných prác až 72 perc. riaditeľov (v priemere o 7 perc.), spomedzi malých subjektov bude zdražovať iba necelá šestina (16 perc., v priemere o 8 perc.). V segmente inžinierskych stavieb chystá zvýšenie cien celá polovica spoločností (o 8 perc.), firmy, čo realizujú pozemné stavby, zdvihnú ceny len v osemnástich prípadoch zo sto.

"Predpokladáme nárast cien stavebných prác a materiálov. Ceny boli dlhodobo stlačené na minimum, čo je pre mnohé subjekty už ďalej neudržateľné," uvádza Miroslav Zobaník, generálny riaditeľ Metrostavu Slovakia, a.s.

"Očakávam, že ceny stavebných prác stúpnu. V predchádzajúcom období sa o zákazky súťažilo za podhodnotené ceny, čo spôsobovalo problémy pri realizácii, viedlo k neplateniu subdodávateľom a následne k ukončovaniu stavieb," potvrdzuje Jozef Bošanský, predseda predstavenstva a.s. Železničné stavebníctvo Bratislava.


Kto ceny nezdvihne a prečo

Podľa Petra Budaya, vrchného riaditeľa úseku underwritingu a maklérskeho obchodu v Poisťovni Generali, ceny poistenia pre stavebné firmy neporastú, "V prípade poistenia technických rizík (stavebno-montážne poistenie) neočakávame vzostup cien. Ceny sú však individuálne a zohľadňujú stavebné dielo po stránke technického riešenia, skúseností klienta, škodovej histórie a podobne," vysvetľuje.

"Naše ceny nestúpnu. Momentálne sa zameriavame skôr na vyššiu využiteľnosť našich zdrojov než na samotný rast cien," poznamenáva Libor Táglicht, výkonný riaditeľ pre ČR a SR v spoločnosti Ramirent, spol. s r.o.

Ani Mário Červenka, konateľ O.M.C Invest, s.r.o., si nemyslí, že v najbližších rokoch nastane na Slovensku priaznivé obdobie na podstatný vzostup cien v stavebníctve. "Stavebné firmy, a podobne sme na tom i my, sa budú snažiť postupne stabilizovať svoje zásobníky objednávok, a to aj za cenu zníženia ziskov v porovnaní s predkrízovým obdobím," tvrdí.


Za prácu si účtujú nemej

Situácia, aká vládla na trhu v posledných šiestich rokoch, prinútila takmer polovicu stavebných podnikov (46 perc.) znížiť ceny ponúkaných prác, a to priemerne o 16 perc. Podľa slov ich riaditeľov sa prepad cien prejavil najviac v spomínaných maržiach stavebných firiem, no k poklesu cien prác viedlo aj zlacnenie stavebných materiálov a mechanizácie. Naopak, zdraženie oproti roku 2008 pripúšťa približne jedna spoločnosť z piatich (22 perc.). Tretina podnikov od roku 2008 ceny nemenila a tie zostali na predošlej úrovni.

Najväčšie a najčastejšie zmeny potvrdili riaditelia veľkých stavebných spoločností. Menej si za prácu teraz účtujú až štyri z piatich veľkých firiem (82 perc.), a to v priemere o 16 perc. V skupine malých subjektov znížili ceny štyri podniky z desiatich (39 perc.), priemerne znovu o 16 perc. Z pohľadu jednotlivých segmentov podľa stavebného zamerania sú už odlišnosti podstatne menšie – pokles cien potvrdzuje 47 perc. spoločností z pozemného a 42 perc. z inžinierskeho staviteľstva.

Autorka je riaditeľkou pre PR a komunikáciu v spoločnosti CEEC Research, Praha

Foto na úvodnej stránke: tyden.cz

Podobné články