Aj spevnené plochy podliehajú trendom a sú čoraz pestrejšie
Spevnené plochy sú neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Aj ony podliehajú trendom, ktoré sa neustále menia. Výrobcovia dlažby a platní prichádzajú každý rok s novými tvarmi a farbami.
Majiteľ pozemku má teda takmer neobmedzené možnosti pri výbere a realizácii spevnených plôch. Kým kedysi každému viac-menej stačil základný tvar dlažbovej kocky, dnes už sú požiadavky úplne inde a okrem farby rozhoduje aj tvar.
Kvalitu dlažby ovplyvňujú v prvom rade suroviny a potom aj spôsob ich spracovania. Základom kvalitného betónu je vhodný pomer piesku alebo kameniva, cementu a vody. Moderný betón zvykne obsahovať rozmanité prímesi, ktoré zlepšujú jeho kvalitu, alebo farby spestrujúce fádnosť pôvodnej šedej.
Odliata betónová dlažba sa pri niektorých druhoch považuje za polotovar určený na ďalšie spracovanie. Výrobcovia sa snažia čo najvernejšie kopírovať požiadavky zákazníkov, a tak je v segmente zámkových dlažieb veľmi široký výber. Niektoré dlažby sa dajú dokonca uložiť viacerými rozličnými spôsobmi (kruhovo, vejárovito, lineárne a pod).
Zabudnite na klasiku, experimentujte
Klasickú betónovú kocku dnes už nekupuje takmer nik. Dôvodom sú napríklad ostré hrany či nedostatočné vyniknutie štruktúry betónu. Najčastejšími spôsobmi spracovania sú brokovanie, vymývanie vodou a otĺkanie.
Brokovanie umožní vyniknúť štruktúre betónu, ktorá zostáva po stuhnutí materiálu vo forme zakrytá. Zároveň upraví povrch dlaždice tak, aby sa nešmýkal, hoci je mokrý. Vymývaním sa upravujú najmä dlaždice s povrchom z riečneho kameniva, aby ich štruktúra vynikla, kým otĺkanie je založené na úprave dlaždíc v rotujúcom bubne. Výsledkom je dlažba s historickým nádychom, ktorá pôsobí ako z pravého kameňa.
"Ľudia sa pri výbere dlažby zameriavajú na elegantný prírodný výzor, no nemenej dôležitá je aj farebnosť," hovorí Aneta Neuschelová zo spoločnosti Premac. "Tá môže ladiť, ale aj byť v kontraste s fasádou domu, v závislosti od vkusu majiteľa," dodáva.
Z materiálov dominuje prírodné kamenivo. Kocky jedného typu dlažby sa navyše zvyknú vyrábať v rozličných formátoch, aby tak ponúkli rozmanité variácie pri realizácii. Čoraz populárnejšie sú doplnkové materiály ako palisády, blokové a oblúkové schody, prvky pre múry a ploty či tzv. ELKO uholníky.
Ekologická je už aj dlažba
V posledných rokoch sa do popredia dostávajú ekologické systémy dlažieb. Dlažba sa snaží čo najviac pripomínať prírodný kameň, prípadne drevo, pričom je uložená tak, aby dažďová voda mohla presakovať cez povrch do podložia.
Tento efekt sa dosiahne tak, že pomocou rozpier sa rozšíri vzdialenosť medzi prvkami, aby mala povrchová voda dostatok priestoru na vsakovanie. Niektoré typy dlažieb majú pevne formované rozpery a iné sú samy o sebe tvarované tak, aby zaručovali vysoký výkon vsakovania.
Takmer k dokonalosti sa približujú dlažby s pórovitou štruktúrou (z drveného pórobetónu), ktoré umožnia vode presakovať priamo cez dlažbu. Na tieto dlažby sa však nesmú aplikovať rozmrazovacie prostriedky. Medzi rozpery môžete vysadiť trávnik alebo ich jednoducho zasypať štrkom.
Foto: Premac